Láska v štýle Baroka: Vianočná rozprávka pre dospelých

Láska v štýle Baroka: Vianočná rozprávka pre dospelých

(dt) - Divadlo Alexandra Duchnoviča prináša svojím divákom už druhú premiéru v novej sezóne. Po Kráľovi Ubu sa môžete tešiť na inscenáciu s názvom Láska v štýle Baroka alebo Láska z donútenia. Táto vianočná rozprávka pre dospelých zaujme divákov príbehom plným lásky, ale aj humorných situácií.

 Réžie sa ujal Andriy Romaniy, uznávaný ukrajinský herec a režisér. S Divadlom Alexandra Duchnoviča to bola jeho prvá spolupráca. Ako sa mu pracovalo s umeleckým súborom? „Je to moja prvá spolupráca s hercami DAD-u a tu som sa stretol s niečím, s čím som doteraz nemal žiadnu skúsenosť. Prišiel som a oni na mňa pozerali doslova ako deti a to som nevedel pochopiť. Čokoľvek som im povedal, tak sa do toho pustili a zahrali to. Oni mi veria všetko, čo poviem a veľmi dobre sa mi s nimi pracuje. Je vidno, že sú to profesionáli na vysokej úrovni. Ja som tiež herec a pre mňa to bolo veľmi zaujímavé, že ak im doslova hodím návnadu, oni sa jej chytia a chytia sa všetkého, aj keď žiadna návnada nie je a v tom je tá profesionálnosť,“ povedal Andriy Romaniy, ktorý prezradil aj čosi o samotnej inscenácii: „Táto hra je dosť náročná. Samotný text je veľmi ťažký. U nás hra trvá tri hodiny a ja som to v tejto inscenácii skresal na približne hodinu a pol. Ten základ som tam nechal, aby nepadol ten rytmus a aby to malo zmysel. Jeden obraz prechádza do druhého obrazu a pomáha tomu aj hudba a svetlá.“

Andriy Romaniy

Herci si spoluprácu pochvaľovali. „Aj keď to bola ťažká práca, bola cieľavedomá. Netápali sme v tme, ale mali sme jasný cieľ,“ hovorí Eugen Libezňuk, ktorý stvárňuje postavu Grófa. „Gróf je postava takého normálneho chlapa, ktorý žije svoj život so svojimi kamarátmi. Teda taký chlapský život. Zabáva sa, chodí na poľovačky, posedí si pri poháriku. Je to človek, ktorý doteraz problém s láskou nemal, vždy nad ňou zvíťazil. Ale v živote každého chlapa prichádza moment, keď začína ten boj prehrávať. Zjaví sa niekto, kto zasadne v jeho myšlienkach, v jeho hlave a nedá mu pokoj. Vždy ten chlap začne byť nervózny z toho, že je ako keby vyhodený zo svojho stabilného základu, kde sa cítil dobre, zrazu vychádza na tenký ľad, ktorý je láska. Bojuje všetkými možnými spôsobmi aby nepodľahol, ale nakoniec šťastne podľahne,“ dodáva Eugen Libezňuk.
 
Hoci je táto hra náročná a v ukrajinčine, herci s tým nemali problém, práve naopak, zaspomínali si na svoje študentské časy z Kyjeva. Aj umelecký šéf Ľubomír Mindoš, ktorý v hre stvárňuje postavu Kušča, si spoluprácu s režisérom veľmi pochvaľoval: „Andriy je po prvé vynikajúci režisér a po druhé vynikajúci herec. On vidí celok ako režisér a jednotlivé postavy ako herec. Vie kam až herec môže zájsť a čo môže spraviť. Toto je moja prvá životná skúsenosť s hrajúcim režisérom a zároveň režírujúcim hercom. Lebo režiséri častokrát nevedia, čo môžu z toho daného herca vytiahnuť. Keď od nás niečo chce a vie, že on to dokáže, takisto vie, že to dokážeme aj my. Nejde nad rámec možnosti herca a v tom je to vynikajúce u neho.“ 

 

 
A prečo práve Láska z donútenia? „Dvaja bratia grófi sa dohodli na spoločnom sobáši detí. No mladý gróf žije pomerne hýrivým životom a nechce sa ho vzdať. Zmluva je ale urobená tak, že ak on sobáš odmietne, všetok majetok prejde na ňu. Tak on urobí všetko pre to, aby ona sama odstúpila od sobáša a majetky by ostali tak ako boli. Táto hra je taká vianočná rozprávka pre dospelých. Je tam láska, zámena osôb, v ktorej vznikajú smiešne situácie, je tam Shakespearovský Rómeo a Júlia a napokon happy end. Je to ako v živote, aj keď sa veci zle „vyvrbujú“, nakoniec dobre dopadnú. Diváci sa majú určite na čo tešiť,“ uzatvára Ľubomír Mindoš.
 
Foto: archív DAD, dt

Diskusia k článku