Saturnin – príbeh plný inteligentného humoru

Saturnin – príbeh plný inteligentného humoru

(dt) - Divadlo Jonáša Záborského uvádza vo svojej úspešnej sezóne ďalšiu premiéru – Saturnin. Predlohou tejto divadelnej komédie je rovnomenný román od českého autora Zdeňka Jirotku. Saturnin je príbeh o tom, ako sa sluha stáva pánom svojho pána a spôsobuje v jeho živote riadne zemetrasenie. Ako to už však býva zvykom, všetko zlé je na niečo dobré a platí to aj v tomto prípade. Ak si chcete užiť príjemnú komédiu plnú inteligentného humoru, rozhodne musíte vidieť Saturnina.

Réžie sa ujal Marek Zákostelecký, ktorý prezradil na čo sa môžu diváci tešiť. „Saturnin je divadelná adaptácia rovnomenného humoristického románu Zdeňka Jirotky v dramatizácii Miroslava Oščatky. Som rád, že sa nám podarilo to, čo som chcel urobiť a to zdramatizovať milý, inteligentný a možno trochu nostalgický príbeh v kulisách. Verím, že sa nám podaril aj preklad, ale to musí posúdiť slovenský divák. Paradoxné je to, že najväčší problém sme mali asi s prekladom mien. Tieto figúry, ktoré sú v hre, sú tak špecifické a dané, že to ich meno nesie aj ich charakter. Preto sme sa snažili, aby to bolo čo najbližšie,“ hovorí Marek Zákostelecký. S Divadlom Jonáša Záborského spolupracuje už piatykrát. S hercami sa už dôverne pozná, preto vedel, kto sa na akú rolu hodí najlepšie. „Samozrejme, musel som zohľadniť vyťaženosť hercov, takže tá moja predstava musela byť trochu pozmenená, ale môžem povedať, že z tých sedemdesiatich percent sa moja ideálna predstava naplnila a som spokojný,“ hovorí režisér a ďalej dodáva: „V Čechách je tento príbeh veľmi obľúbený. Je to príjemné a oddychové predstavenie a myslím si, že sa ľudom bude páčiť.“ 

Zľava Michal Novodomský, Matej Erby, Gabriela Očkajová, Ján Ivan, Peter Krivý & Zuzana Kúšiková.

 
Jednu z hlavných postáv, a to Kristiána Plachého, stvárnil Matej Erby, pre ktorého to bola prvá taká väčšia rola v tomto divadle. „V prvom rade som sa musel popasovať s množstvom textu a, samozrejme, aj s tým, že režisér vyžadoval troška iný prístup, časovanie, pohľad na diváka. Dbal, aby bolo všetko presné. Zároveň s niektorými kolegami som sa na javisku stretol prvýkrát. Museli sme si na seba zvyknúť v dialógoch, pohybovo, rečovo a podobne. Na tejto inscenácii sme sa nadreli a verím, že si nájde svojho diváka,“ povedal Matej Erby.
Zľava Filip Lenárth, Gabriela Očkajová & Matej Erby.

V úlohe samotného sluhu Saturnina môžete vidieť Michala Novodomského. „V rámci toho prežívania na javisku patrí k tým ľahším hrám a naopak, v rámci toho neprežívania na javisku k ťažším. Lebo čo tam má ten Saturnin ukázať, keď nemá žiadnu emočnú zmenu? Jedine v jednej scéne mu „strihne“ a ukáže, že má aj inú stránku. Inak sa vždy snažím zachovať dekórum a tú sluhovskú náturu, že všetko je pripravené a tak ako má byť. Nedá sa povedať, či je to ľahšie alebo ťažšie, je to jednoducho iné. Dbá sa na presnosť a musíme dávať pozor na množstvo vecí. Keby ste to videli v zákulisí, tak je tam množstvo ľudí a kulís a všetko musí byť zohraté. Pri tejto hre som pracoval aj na choreografii. Mám rád scénický tanec a rád ho vymýšľam, na druhej strane mám pred tým aj rešpekt, takže som rád, keď to polahodí oku diváka,“ prezradil Michal Novodomský.
 

Zľava Slavomíra Fulínová, Michal Novodomský, Matej Erby & Filip Lenárth.
Foto: René Miko

Diskusia k článku