Herečka Stanka Kašperová smeruje do šou Milujem Slovensko

Herečka Stanka Kašperová smeruje do šou Milujem Slovensko

Je to jedna z tých naj správ za posledné dni. Na jeseň verejnoprávna RTVS ponúkne ďalšie časti šou Milujem Slovensko. Jej neodmysliteľnou súčasťou boli niekoľko rokov kapitáni Adela Banášová a Dano Dangl. Táto ostrieľaná dvojica už však skončila. Kto ich nahradí? Hneď po oznámení o zmene sa začali skloňovať mená rôznych dvojíc - Petra Polnišová a Michal Hudák, Zuzana Šebová a Mário Kuly Kollár. Nakoniec ale svetlo sveta uzrela úplne iná dvojica - zabávač Juraj Šoko Tabáček a herečka Stanka Kašperová.

Herečka prešovského Divadla J. Záborského Stanka Kašperová bude od septembra kapitánkou v projekte šou Milujem Slovensko. Kto ju pozná vie, že tvorcovia stavili na výbornú kartu. Ako by sme ju mohli opísať? Stanka je naozaj vynikajúca herečka a speváčka, bezprostredná a ochotná pomáhať. Pristane jej klaunský nos, deti v nemocniciach ju milujú. Maniére nie sú jej šálkou kávy, rozpráva sa s vami narovinu. Slovom, je úžasná na javisku aj v súkromí!

Ako ste sa dostali k tejto ponuke? Prekvapila vás?
- Už to, že som tú ponuku dostala, bol pre mňa absolútne neočakávaný a neskutočne prekvapujúci fakt. Produkcia tohto projektu RTVS si ma vytipovala už dávnejšie ako človeka, ktorý im asi milo, nenútene a energicky imponoval už vtedy, keď som sa dvakrát objavila v tejto show ako súťažiaca. Uvažovala som dosť dlho prečo práve ja, a či vôbec, no od skvelých ľudí z produkcie tohto projektu som dostala jednoznačné a úprimné prečo áno, a tak som tu...
 
Bojíte sa úlohy moderátorky?
- Myslím si, že je na mieste vymeniť slovo báť sa, za slovné spojenie pociťovať rešpekt a uvedomovať si, ako táto moderátorská dvojica, s Martinom trojica, fantasticky fungovala a ja osobne mám na ňu veľmi, veľmi pozitívne spomienky. Ja za seba môžem povedať, že mojím účinkovaním v tejto šou nejde o čisto moderátorskú linku, ale skôr pozíciu kapitána, niekoho, kto si stojí za svojím tímom, podporuje ho, čerpá z neho a spoločne ako silný celok si vieme vytvoriť tú správnu, súťaživú atmosféru. Milujem súťaže, výzvy a užívam si spontánnosť reakcií a pocit fantastickej energie, ktorú táto relácia prirodzene má. Netreba zabudnúť na to, že je to absolútne spontánna zábava a okrem iného má aj silný edukatívny a rodinný rozmer. 

Ako vnímate to, že vymeníte tak silnú a zohratú dvojicu?
- Ako mi povedala Adelka: Je to zábavná relácia a tak do toho treba ísť. Neprežívať, len si to užívať. A tak do toho ideme aj my. Vnímame to absolútne pokorne, s rešpektom, pohodovo, prirodzene, bez predsudkov. 
 

Pôjdete vlastnou líniou alebo sa budete snažiť zachovať štýl, akým sa prezentovali predošlí kapitáni?
- Milujem Slovensko je môj obľúbený televízny projekt a nemám ho napozeraný len ja, ale celá moja rodina a decká, sledovali sme ho ako svoj pravidelný piatkový rodinný TV program. Celá atmosféra, ktorá sa prirodzene šíri reláciou, je tou najfantastickejšou zmesou, ktorú si môže divák vychutnať. Odvysielané časti mám hlboko vryté v pamäti a stále inšpirujú. Naším príchodom sa, samozrejme, vytvorí nová atmosféra, iná, ale to neznamená, že ju budeme nejakým spôsobom nasilu nastavovať. Ona sa predsa len nastaví sama. A štýl? Ten bude náš, nemá pomenovanie, iný byť ani nemôže. No napriek tomu sa na celý projekt, a myslím, že môžem hovoriť aj za Juraja, pozeráme absolútne pokorne, pohodovo a bez žiadnej ďalšej nadstavby v niečom sa porovnávať alebo sa stotožňovať s Adelkou alebo Danom. Pre nás sú veľkými osobnosťami nielen v rámci tohto projektu, ale aj v rámci celkového postoja k veciam, témam, k životu, ich bezprostrednosti a humoru. Takže, samozrejme, že nastane „porovnávací spätný model“, čo je absolútne prirodzený fakt, no my sa budeme snažiť vytvoriť si vlastné vnímanie tejto šou a ponechať si to ozajstné človečensky ľudské čo je v nás a posunúť ho čo najprirodzenejšou formou aj divákovi. Nie sme tí, ktorí by sa chceli nanútiť, ale budeme veľmi radi, keď budeme ľudsky prijatí. Inak to ani nechceme. Mojou najväčšiu výzvou je zachovať si zdravý a súťaživý postoj. A ďalšou výzvou je bezpochyby možnosť dať priestor ľudom z regiónov. Ja som vlastne v zastúpení juhu a východu, poňať tento výber celoplošne a ukázať divákom, že kdekoľvek na Slovensku sú ľudia, ktorí sú výnimoční a stoja za to, aby o nich vedel svet.
 
 
Stanka Kašperová ako sestrička Vydarená spolu so svojou dcérou Barborkou. 

S Jurajom sa vraj poznáte ešte z vysokoškolských čias. Aký je váš vzťah dnes?
- S Jurajom sa poznáme rokyyy..., náš vzťah je, myslím si, že stále „oslňujúci“. Sme Levy, spoločenskí, priateľskí, tí sa vždy nejakým spôsobom aj po dlhej dobe nájdu a akoby od seba nikdy neodišli. Takže kedykoľvek nás život pracovne, rodinne, lokačne oddelil, to vnútro ostáva zachované a nemenné. Ostali sme stále v kontakte, podporujeme sa. Spoločný humor považujeme za nám veľmi blízky, rešpektujeme sa a máme sa radi ľudsky a to sa budeme snažiť preniesť aj vonku k vám. Takže je nám cťou, že sa môžeme takto spoločne stretnúť a ešte v jednom projekte. Je to výzva...

Spomeniete si na nejaký naj spoločný zážitok?
- Verte, že „naj“ zážitkov je na jeden samostatný rozhovor.
 
 

S manželom Marekom a synom Tomáškom.

Bývate v Prešove? Ako často budete dochádzať?
- Bývam kúsok pri Prešove, v jednej dedinke na lazoch v našom malom, no milom domčeku s božským výhľadom. Milujem Slovensko a jeho možnosti slobodného rozhodnutia sa pre domovské rodinné hniezdočko. Mesto Prešov a celé východné Slovensko je ale môj hlavný pracovný priestor, pretože okrem pozície herečky v divadle DJZ, som niekoľko rokov aj profesionálny zdravotný klaun v OZ Červený nos Clowndoctors, pedagóg, pracujem v rozhlase, dabingu, kde sa tiež cítim doma. Som Prešovčanka, napriek tomu že pochádzam Rimavskej Soboty, z juhu Slovenska.

Čo vaša rodina, nebude im veľmi smutno?
- Smutno je nám vždy, keď musíme ísť od seba, ale to je v našom poslaní absolútne prirodzené. Napriek tomu, decká aj manžel sú už veľkí a čas, ktorý budem pracovne tráviť v hlavnom meste, nie je vôbec tak náročný, aby to nejakým spôsobom pociťovali a aby to ovplyvnilo chod mojej rodiny. Decká sa narodili herečke, a nie som prvá ani posledná, ktorá to musí riešiť. Sú na mňa hrdí a ja na nich...

Adriena Šmihulová
Foto: archív Stanky Kašperovej

Diskusia k článku