Perníková chalúpka: Klasická rozprávka s obrovským prínosom

Perníková chalúpka: Klasická rozprávka s obrovským prínosom

Divadlo Alexandra Duchnoviča prichádza s novou premiérou, ktorá tentokrát poteší predovšetkým detského diváka. Rozprávka Perníková chalúpka ponúka klasický príbeh obohatený o aktuálnu tému znečisťovania prírody a separácie odpadu.

Réžie sa ujal Michael Viskočáni, ktorý s prešovským divadlom spolupracoval po prvýkrát. „Prvé stretnutie s Divadlom Alexandra Duchnoviča, takto už ku koncu spolupráce, hodnotím ako veľmi pozitívne, inšpiratívne a zároveň veľmi zábavné. Kolektív hercov je naozaj veľmi talentovaný, činorodý, zároveň sa veľmi rešpektujú, aj mladší aj starší. Nemám tu žiadny pocit nejakého hereckého manierizmu, alebo že starší poučujú tých mladších a naopak. Rešpektujú sa vo svojej tvorivosti a názoroch. Spolupráca s nimi je veľmi jednoduchá, pretože sú veľmi šikovní, neboja sa, nemajú zábrany či bloky. Títo herci idú od prvej čítačky naplno,“ hovorí Michael Viskočáni.

Pri inscenovaní sa snažili držať rozprávkovej poetiky, ale zároveň sa snažili nespadnúť do klišé a robiť z detí hlupákov. Podľa slov režiséra sú deti nesmierne vnímavé a a podceňovať detského diváka môže byť veľmi nebezpečné. „Pamätám si rozprávky zo svojho detstva. Naozaj mnohí tvorcovia robia z detí ako keby hlupákov. Urobia na ne ňu-ňu-ňu a myslia si, že to stačí. Tieto rozprávky ma nemali prečo zaujímať. Bol to len prerozprávaný príbeh a ešte aj takou pitvornou formou. Toto, jednoducho, na deti neplatí a nemalo by. Nemali by sme ich učiť rozprávať zvláštnym mimozemským jazykom. Ony sú vnímavé a detská myseľ je veľmi pozorná a odčítava doma veľmi veľa vzruchov, vzťahov a potom, keď sa ich v divadle snažíme oklamať, tak nám to neveria, pretože vedia, že to tak nie je,“ dodáva Michael Viskočáni.
 

Autorkou textu a zároveň dramaturgičkou je Lenka Garajová. „My sme boli so spracovaním titulu Perníková chalúpka oslovení priamo od divadla a, samozrejme, súhlasili sme, pretože táto rozprávka je známa a dobrá. Myslím si, že deti ju registrujú, je to taký rozprávkový evergreen, akurát sme sa zamýšľali nad tým, ktorú z tých rôznych verzií použiť a dospeli sme k tomu, že najjednoduchšie bude vytvoriť si vlastnú verziu, ktorá bude kombináciou niektorých prvkov a motívov z viacerých verzií pôvodnej rozprávky spísanej bratmi Grimmovcami. My sme tam vložili postavu sovičky Soni ako takého zvieracieho, prírodného elementu, ktorý pomôže deťom dostať sa naspäť, v ťažkej situácii vlastne zakročí a pomôže im. Okrem toho je pre nás nositeľkou veľmi aktuálnej témy separovania, triedenia odpadu a znečisťovania prírody. Myslíme si, že je pre deti veľmi podstatné riešiť túto tému a komunikovať, pretože tieto ekologické témy sa dostávajú absolútne do popredia. Takže sovička Soňa je zvieratko, ktoré sa sťažuje na to, že príroda je znečistená, separuje odpad a snaží sa to naučiť aj detičky,“ prezrádza Lenka Garajová.

Tvorcovia sa snažili urobiť inscenáciu tak, aby si na svoje prišli nielen tí najmenší, ale aj staršie deti či dokonca ich rodičia. Skvelé herecké výkony a prepracovanú scénu dopĺňa kvalitná hudba. „O hudobnú zložku sa postaral skladateľ Kamil Mikulčík, s ktorým už máme nejaké pracovné skúsenosti. Je to veľmi kvalitný divadelný skladateľ, ktorý má cit pre situáciu. V tomto je tá hudba iná, ona ako keby svojou kompozíciou kopíruje situáciu, má svoju dramatickú linku. Nie je naivná, nie je zbytočne hravá, má rôzne folklórne a džezové prvky takže si myslím, že aj dospelý divák s citom pre hudbu bude nadšený, tak ako sme my,“ hovorí Lenka Garajová.
 

Rolu Marienky stvárnila Zdenka Kvasková a v alternácii budú môcť diváci vidieť aj Marienku v podaní Ivety Fejkovej. „Rozprávka je klasická, ježibaba skončí v peci, povedzme si, ale taktiež je tam veľký prínos, ako bolo spomínané, hovorí sa tam o znečisťovaní prírody a recyklácii. Moja postava je klasické dievčatko, pokorné, milé, má rado svojho brata, otca a zároveň je odvážne, keď je treba. Ale povedala by som, že sa trochu vymyká úplne klasickému ponímaniu dieťaťa v dnešnej dobe. Páči sa mi aj to, že je tam priestor pre prírodno, lebo v súčasnosti, myslím si, je potrebné, aby si deti uvedomili, že je tu aj takýto prvok, nielen telefóny a počítače. Takže toto by mohol byť prínos pre deti a minimálne aj to, že už keď do lesa pôjdu a uvidia na zemi odpadky, tak už nebudú ľahostajné voči tejto téme,“ hovorí Zdenka Kvasková.

Úlohy Janka za zhostil Martin Oravec, v alternácii sa ako Janko predvedie aj Ladislav Ladomirjak. Pre mladého herca Martina Oravca to bola prvá veľká úloha, ktorú v Divadle Alexandra Duchnoviča dostal. „Toto je moja prvá veľká úloha v našom divadle. A je to veľmi zaujímavé, ako som sa k tomu dostal, pretože som vyštudovaný tanečník. Mám skončené tanečné konzervatórium a asi to osud tak chcel, aby som sa sem dostal. Veľmi ma zaujala táto práca, pretože som tvorivý človek a mám veľmi rád rôzne tvorivé postupy. Keď som zistil, že budem hrať Janka, tak som sa nesmierne potešil. Postava Janíčka sa mi dobre vytvárala, pretože som sa častokrát aj v tejto postave videl. Najviac ma zaujala výmena pozícií v príbehu, že naozaj si postavy ako keby na chvíľu vymenili charaktery. No a potom, samozrejme, zaujímavá je aj postava sovičky. Taktiež si myslím, že by sme naše ratolesti mali už od mala viesť k tomu, aby dbali na svoje životné prostredie, aby sme si to tu neznečisťovali,“ uzatvára Martin Oravec.

Dominika Tuptová
Foto: B. Štefánik

Diskusia k článku