M. Náhlík: „Všetko, čo sa v tejto hre dá zbabrať, sa zbabre“

M. Náhlík: „Všetko, čo sa v tejto hre dá zbabrať, sa zbabre“

Divadlo Jonáša Záborského prináša poslednú premiéru tejto sezóny presne podľa hesla: To najlepšie na záver. Názov inscenácie Zbabraná hra hovorí za všetko. Herci divákom skutočne predvedú zbabranú hru avšak prepracovanú do posledných detailov, kde správne načasovanie hrá najväčšiu rolu.

„Sezóna Divadla Jonáša Záborského v roku 2018/2019 je jedna z najrôznorodejších aké sme doteraz mali. Nemali sme veľa premiér, ale predsa len stihli sme si pripomenúť sté výročie vzniku Československa, čiže zaujímavá téma a v podstate niečo výnimočné. Stihli sme urobiť rozprávku. Červenú čiapočku pre najmenších, stihli sme dôležité predstavenie Teror, do ktorého sú zapojení aj diváci, kde sa rozhoduje o tom, či osobná zodpovednosť je nad zákonom, no a nejakým spôsobom sme cítili potrebu dať tomu aj uvoľňujúci výraz, a preto je tu táto Zbabraná hra, ktorá je naozaj komédiou k popukaniu. Pre našich divákov doplní repertoár tak, aby aj keď často hovorím, že v divadle nie je len smiech a sú tam aj iné emócie, tak v tomto prípade necháme priestor výhradne pre smiech,“ hovorí riaditeľ divadla Ján Hanzo.
 
Zľava Samuel Gáfrik, Boris Srník, Matúš Buch, Júlia Čekaňáková a Matej Erby.

Réžie sa ujal umelecký šéf Michal Náhlík, ktorý prezradil, že príprava tejto inscenácie bola skutočne náročná: „Táto hra je svojím spôsobom premiérovým večerom divadelného krúžku Technickej univerzity a predvedú predstavenie Vražda na Havershamskom panstve. To je prvotný cieľ. Zbabraná hra sa to volá preto, pretože všetko, čo sa v tejto hre dá zbabrať, sa zbabre. Skúšky trvali netradične dlhšie ako väčšinou skúšame predstavenia, ale bolo to spôsobené tým, že táto hra si to vyžadovala. Je tu veľmi veľa fyzických akcií a intenzívne sme sa na hru museli pripravovať. Skúšky boli výborné a vtipné, pretože vymyslieť všetky tieto akcie a pády, to znamená nielen skúšky, ale aj príprava na inscenáciu, boli veľmi náročné. Vymyslieť všetky tie magické triky, ktoré sa tu objavujú, nebolo jednoduché a tu patrí veľká vďaka výtvarníčke Anite Szőkeovej a hlavne našim dielňam, pretože páni urobili neuveriteľný kus práce.“

Umelecký súbor Divadla Jonáša Záborského sa rozrástol o nové tváre, ktoré mali možnosť svoj talent predviesť už v tomto predstavení. Postavu Sandry stvárnila Júlia Čekaňáková, ktoré je ešte študentkou Akadémie umení v Banskej Bystrici. „Tým, že ja som ešte piatačka na škole, tak to pre mňa bola úplne nová skúsenosť. Síce už som hosťovala vo zvolenskom divadle, ale tam sme hrali rozprávku a ten proces bol, jednoducho, úplne iný, aj táto postava bola niečo nové. Väčšinou hrám také pokojné postavy, mamičky, tragédky, ktoré sa celú hru trápia, takže toto bolo veľmi šokujúce, ale pán režisér nám venoval aj individuálny prístup, aby sme našli tú správnu formu ako prezentovať svoju postavu. Beriem to ako obrovskú skúsenosť a myslím si, že ma to veľa naučilo,“ prezrádza Júlia Čekaňáková.
 

Ján Ivan a Slavomíra Fulínová.

Divákov na predstavenie pozýva aj Matúš Buch, ktorý doposiaľ nemal skúsenosť s profesionálnym divadlom, no na javisku predviedol skvelý výkon: „Ja osobne som na Slovensku ešte nevidel takýto žáner, komédie áno, ale nie tohto typu. Cely komplex tejto hry je veľmi zaujímavý a myslím si, že to bude pre ľudí atraktívne. Čo sa týka skúšok, zo začiatku to išlo ťažšie, pretože tá komičnosť je až taká nadstavba a najprv sú dôležité tie podtexty, čo tým chceme povedať a zo začiatku to hľadanie bolo veľmi náročné. Bolo to zaujímavé, náročné, fyzicky aj emočne, pretože tých aktivít tu máme skutočne veľa.“

Nových kolegov privítali aj stáli členovia umeleckého súboru, prvú spoluprácu s nimi si veľmi pochvaľovali a skúškové obdobie si užívali. „Hru hodnotím z môjho pohľadu veľmi pozitívne, pretože celé skúškové obdobie bolo veľmi vtipné, dobré, bola tu výborná atmosféra. Ja už som tu kadečo zažil, ale naozaj sa veľmi dobre skúšalo a chodili sme radi na skúšky. Noví kolegovia zapadli neuveriteľne, stali sa z nás veľkí kamaráti, veľmi dobre sa nám s nimi spolupracovalo, sú veľmi šikovní, priniesli sem nové veci, ktoré sme si aj my od nich mohli zobrať. Verím, že aj my sme im niečo odovzdali a spoločnými silami celé predstavenie funguje,“ uzatvára Boris Srník.

Dominika Tuptová
Foto: René Miko

Diskusia k článku