Občianski aktivisti už odovzdali petičné hárky na radnicu

Občianski aktivisti už odovzdali petičné hárky na radnicu

Za kontrolóra Alexandra Ernsta do funkcie sa podpísala viac ako tisícka ľudí

Chcú spravodlivosť! Prešovčania svojím podpisom pod petíciu vyzývajú primátora, aby umožnil riadne zvolenému kontrolórovi mesta Prešov vykonávať kontrolu hospodárenia a nakladania s financiami a majetkom mesta. Občianski aktivisti petičné hárky s 1069 podpismi včera dopoludnia doručili na mestský úrad.

Petícia v číslach
 
Občianski aktivisti nesúhlasia s krokmi primátora, ktorý ukončil pracovný vzťah s hlavným kontrolórom. Preto sa rozhodli iniciovať petíciu. Odovzdali ju na mestský úrad s predstihom, aby sa s ňou stihli do pondelka, 31. marca, oboznámiť všetci kompetentní a poslanci mestského zastupiteľstva. V tento deň majú totiž poslanci rokovať a tiež podporiť, alebo nepodporiť vypísanie novej voľby hlavného kontrolóra. „Petíciu sme odštartovali 1. marca. Striedali sme lokality, kde sme podpisy zbierali,“ povedal Dušan Dajča, predseda petičného výboru.
 
Podpisy pod petíciu, ako uviedli organizátori, zbierali tak ako členovia petičného výboru aj dobrovoľníci. „Vyzbieralo sa presne 1 069 podpisov občanov na 59 hárkoch. Občania týmto krokom dokazujú, že im  na našom meste záleží. Žijú tu, študujú či pracujú,“ dodal predseda petičného výboru.
 
Podpísaných Prešovčanov je 947, čo tvorí 88,6 percenta vyzbieraných podpisov. Do petície sa mohli a môžu občania zapojiť aj prostredníctvom sociálnej siete a na stránke petície. com. Touto formou petíciu podporilo doteraz 514 občanov.
 
Občianski aktivisti pre Prešovský večerník poskytli aj ďalšiu štatistiku. „K 23. marcu bol takmer 25 tisícom ľudí zobrazený obsah stránky na internete. Takmer osem tisíc ľudí na obsah stránky kliklo. Títo ľudia vytvorili na svojich profilových plochách dokopy takmer tri tisíc príspevkov,“ uviedol Dušan Dajča a doplnil, že najviac sa angažovali ľudia vo veku od 25 do 34 rokov.
 
Člen petičného výboru Emil Osavčuk pripomenul, prečo vznikla ich občianska iniciatíva. „Primátor bol žalobcom, sudcom a aj vykonávateľom vlastného rozsudku v tejto kauze,“ uviedol Emil Osavčuk.Vyzval tiež poslancov mestského zastupiteľstva, aby nepripustili novú voľbu hlavného kontrolóra, ale aby vyzvali primátora, aby vrátil do funkcie Alexandra Ernsta.
 

 
O kauze Hlavný kontrolór
 
Celá kauza sa začala 31. januára, kedy radnica obdržala list od  anonymného odosielateľa, ktorý upozornil na fakt, že Alexander Ernst sa nevzdal funkcie v radách dvoch materských škôl. Následne na to Alexander Ernst obdržal oznámenie primátora o zániku funkcie a skončení pracovného pomeru hlavného kontrolóra mesta Prešov. Primátor sa odvoláva na zákon o nezlučiteľnosti funkcií. Funkcia hlavného kontrolóra mesta Prešov zanikla 1. augusta 2013. Alexander Ernst už ale na zastupiteľstve 24. júna, keď sa volil hlavný kontrolór do zápisnice uviedol, v ktorých orgánoch už pracovať nemôže. Mestský úrad už pripravil aj návrh na novú voľbu kontrolóra. Tú musia odobriť poslanci mestského zastupiteľstva. Rozhodne sa už v pondelok. 

Diskusia k článku