Kontrolór Ernst sľúbené peniaze nedostáva

Kontrolór Ernst sľúbené peniaze nedostáva

Hagyari tvrdí, že radnica platí! Muselo to zájsť až takto ďaleko?

Túto otázku si nekladú poslanci, ktorí sedia v parlamente, nekladú si ju ani novinári, pýtajú sa samotní občania. Ten, kto sa zaujíma o problémy v meste vie, že podľa prokuratúry kontrolóra v meste máme. Na svojej stoličke však nesedí. A primátor s ním pracovnú zmluvu podpísať tak skoro ani neplánuje. Politické kluby hovoria o tom, že mali a majú zviazané ruky. Že ich voľba to nebola. Hrajú však len špinavú hru a obviňujú jeden druhého?

Na začiatku Hagyari, na konci právo 
 
Na najbližšom mestskom zastupiteľstve, ktoré je v pondelok, má byť prerokovaný aj záverečný účet mesta. Ten musí mať radnica schválený poslancami, či už s pripomienkami alebo bez nich, do konca júna. Chýbať by tam však nemalo vyjadrenie hlavného kontrolóra. Ten však vo svojom úrade nesedí, tak ho nemá kto podpísať. Čerešničkou na torte je tiež to, že niekoľkotisícové mesto s miliónmi eur v rozpočte nemá kto  kontrolovať, aj keď radnica tvrdí, že áno. „Mesto v žiadnom prípade nie je bez kontroly, máme vnútorné kontrolné mechanizmy a je tu tiež NKÚ. Počkáme si na rozhodnutie súdu,“ tvrdí stále dookola prešovská radnica. Na druhej strane sú poslanci, ktorí kričia, ako chce mesto zabezpečiť fungovanie kontrolných mechanizmov, alebo kto zabezpečí priechodnosť procesov, kde je potrebné práve stanovisko kontrolóra, keď ten momentálne na úrade chýba.
 
Nemá čo mu patrí, chce nastúpiť do práce
 
Poslanci schválili pre Alexandra Ernsta odmenu vo výške 30 percent z príjmu za druhý polrok minulého roka. Podľa predbežného rozhodnutia krajského súdu mu musí tiež mesto platiť 500 eur mesačne až do rozhodnutia súdu. Kontrolór však tvrdí, že peniaze nedostáva. „Peniaze boli vyplácané v zmysle predbežného rozhodnutia súdu a rovnako tak bola vyplatená aj odmena v zmysle uznesenia mestského zastupiteľstva,“ uvádza vo svojom vyjadrení radnica. Podľa Alexandra Ernsta od mesta zatiaľ žiadne peniaze nedostal, primátor sa dokonca vraj vyjadril, že mu odmenu schválenú poslancami vyplatí len za jeden mesiac pôsobenia na úrade, pretože od septembra už nebol legitímnym kontrolórom. „Doteraz som peniaze z mesta nedostal. Primátor tvrdí, že mi zaplatí odmenu, ktorú mi chválili poslanci len za obdobie jedného mesiaca. Zase ide o svojvoľný výklad. Tvrdí, že som od augusta v práci nebol. Nerešpektuje nikoho, rozhodnutia poslancov, rozhodnutie prokuratúry, dokonca ani rozhodnutie krajského súdu,“ povedal pre Prešovský večerník Alexander Ernst s tým, že sa po prijatí protestu prokurátora pokúsi nastúpiť do práce a uvidí, ako sa zachová primátor.
 
Zastavil ich až prokurátor 
 
Poslanci chceli tento týždeň voliť nového hlavného kontrolóra. „Zabránil“ im v tom však až protest prokurátora. Hlavný kontrolór sa mal voliť preto, že kontrolórovi Alexandrovi Ernstovi primátor vo februári listom oznámil, že jeho funkcia zanikla ešte v auguste 2013 preto, lebo sa do 30 dní od nástupu do funkcie nevzdal členstva v radách dvoch materských škôl. Kontrolór Alexander Ernst momentálne čaká na rozhodnutie súdu v spore s primátorom. Prokurátor sa vyjadril, že funkcia člena rady školy nie je nezlučiteľnou s funkciou hlavného kontrolóra mesta a naviac možno konštatovať, že Alexander Ernst sa vzdal člena rady školy bezprostredne po tom, čo sa ujal funkcie hlavného kontrolóra mesta. Skonštatoval tiež, že Ernst ešte stále hlavným kontrolórom mesta je. Poslanci vyhoveli protestu prokurátora. Primátor podpísal aj uznesie. Avšak, pracovnú zmluvu s Ernstom nepodpíše. Nikto nevie o spôsobe ako prinúť primátora, aby ho do zamestnania znova prijal. Naozaj pomôže súd, alebo bude mesto bez kontroly až do novembrových volieb?

Diskusia k článku