Letný Bažant Kinematograf zaparkuje v Prešove

Letný Bažant Kinematograf zaparkuje v Prešove

Kočovné open-air kino Letný Bažant Kinematograf prichádza aj tento rok do metropoly Šariša. V záhrade umenia zaparkuje už zajtra. Prešovčania sa tak znova stanú súčasťou desiatok tisícov divákov, ktorí si vychutnajú slovenské filmy pod holým nebom.

 Počas prázdninových mesiacov zastavuje Letný Bažant Kinematograf v takmer tridsiatich rôznych mestách po celom Slovensku, počty divákov sa rátajú na desaťtisíce. Za úžasným zážitkom pod holým nebom stoja dva retroautobusy Škoda RTO prispôsobené na profesionálnu kinoprojekciu. V Prešove sa jeden z nich zastaví na päť dní, aby ponúkol miestnym možnosť pozrieť si päť filmov zadarmo.

 

Štýlové retroautobusy prilákali len za minulý rok 44 tisíc divákov z celého Slovenska. Za sedem rokov sa z premietania pod holým nebom stal najobľúbenejší filmový festival v našich končinách. Ani naše mesto nie je výnimkou. Za pár dní, keď odparkuje retroautobus v Záhrade umenia, sa plní táto časť mesta závratnou rýchlosťou. „Prešov je jedným z tých miest, kde sa tento festival teší obrovskému úspechu,“ povedal Jozef Kačala z Parku kultúry a oddychu Prešov, ktorý je spoluorganizátorom tejto akcie. Jeho slová potvrdzujú aj milovníci filmov. „Je to vynikajúci nápad. Tento festival navštevujeme s priateľmi každé leto. Sadnúť si na deku, dať si osviežujúci nápoj a pozrieť si pritom s partiou niečo dobré, slovenské, to je taká klasická letná pohoda,“ hovorí Martina P. z Prešova, ktorá si tento rok nenechá ujsť ani jeden večer. „Vyzerá to tak, že počasie nám bude počas večerov priať, takže sa nemusíme obávať nízkych teplôt či dažďa.“ Prešovčanka sa už teší na zajtrajší otvárací film Traja bratia. „Je úžasné, že tento rok zaradili organizátori do programu aj tridsaťosmičku. Myslím, že si viacerí aj poplačeme,“ hovorí na margo filmu o slovenskom hokejistovi Paľovi Demitrovi. Aj ten sa bude premietať počas jedného z piatich dní v Záhrade umenia. Ďalšími filmami budú Díra u Hanušovic, Zakázané uvoľnenie a Trabantom až na koniec sveta. Začiatok premietania je daný každý večer na 21. h. 

Diskusia k článku