BB country: Vyhrávajú spolu už 20 rokov

BB country: Vyhrávajú spolu už 20 rokov

Prvý pokus o vznik kapely uskutočnili jej pôvodní členovia 1. októbra 1992, kedy sa začali učiť hrať v kolkárni DEPO železnice Prešov. Vtedy Eduard Lukáč (bendžo), Igor Cimerman (gitara), Vladimír „Gogo“ Greš (gitara), Peter Šterbák (basgitara) netušili, že im to vydrží tak dlho! Čo všetko títo páni spolu prežili? Prezradia v rozhovore Eduard Lukáč a manažér skupiny Jozef Kačala.

Takže, koľko rokov má vlastne BB country?
E. Lukáč: - Teraz máme oficiálne dvadsiate výročie fungovania kapely. Kapela však vznikla troška skôr, no oficiálne začala hrať až v roku 1997. Aktuálnu zostavu BB coutry tvoria Dagmar Juhásová - spev, husle, Eduard Lukáč - spev, bendžo, Vladimír „Gogo“ Greš - spev, gitara, rytmické nástroje, Igor Cimerman- spev, gitara, Marek Greš - spev, basová gitara. Naša hudba oslovuje všetky vekové kategórie, už sme hrali pre materské škôlky, pre základné a stredné školy, ale aj pre seniorov. Dokonca v jednej škôlke si deti pripravujú aj country choreografiu.


Čo znamenajú písmenka BB?
J. Kačala: - BB prvotne znamenalo ako bez bendža. Tak k ním prišli dve blondínky - tak to bolo ako BB báječné blondínky. Potom nastali zmeny a jedna blondínka odišla, tak ostali ako BB báječní brucháči... 
 
Ktoré sú tie najvýznamnejšie medzníky v kariére skupiny?
E. Lukáč: - Pre nás významné míľniky sú Turzovský vrabčiak, čo je súťažná prehliadka amatérskych country a folk skupín a jednotlivcov zo Slovenska v meste Turzovka. V roku 2013 sme postúpili do finále súťaže Moravský vrabec v Karvinej. Ďalším významným podujatím bol festival Vivat Vita Dni zdravotne postihnutých v Olomouci v roku 2003, kedy sme vystupovali spolu so Simonkou Zourekovou a obsadili sme prvé miesto. Tak isto sme vystupovali v Srbsku, Poľsku či Plzni. Podarilo sa nám vydať aj vlastné CD a to v roku 2005 
s názvom „...a v srdci country máš“. Obsahuje trinásť skladieb. Krstným otcom bol Milan Benč, ktorému by sme chceli ešte raz poďakovať za podporu. Teraz chystáme druhé CD. Máme už nahratých šesť skladieb, takže predpokladáme, že by mohlo vyjsť budúci rok. 
 
Ako „funguje“ BB coutry?
E. Lukáč: - My sme amatérska kapela, takže skúšame a koncertujeme v rámci voľného času. Popri práci to celkom stíhame. Sme súčasne aj veľmi dobrí kamaráti, preto skúšanie berieme ako relax a zároveň zábavu. Stretneme sa, porozprávame sa a zahráme si. Leto máme celkom nabité, predsa len sa organizuje viac podujatí, kde vystupujeme a hoc to ide na úkor nášho voľného času, sme radi, že máme čo robiť. Záujem divákov nás veľmi teší a ženie nás vpred. 
 
J. Kačala: - Kapela hráva aj na rôznych charitatívnych podujatiach, pre občianske združenia. Takisto, keď kapela oslavovala pätnáste výročie, tak sme na Pešej zóne organizovali veľký country bál, kde bol voľný vstup. Tiež v rámci Prešovského kultúrneho leta teraz v sobotu 12. augusta organizujeme na Starej Dúbrave country bál, vstup bude aj teraz zdarma. Chceme šíriť country hudbu, lebo tá je vhodná pre všetky vekové kategórie. 
Kapela so svojím manažérom Jozefom Kačalom (vpravo). 

Spolupracujete aj s inými kapelami?
E. Lukáč: - Snažíme sa spolupracovať aj s inými kapelami. Napríklad na country plesy pozývame rôzne kapely a aj takýmto spôsobom ponúkame iným kapelám priestor na zviditeľnenie sa. My máme takú tradíciu, že v lete máme BB country bály a v zime BB country plesy. 
 
Máte v talóne nejakú perličku?
J. Kačala: - Plesy vznikli preto, že country je veľmi dobrá zábava a ľudia na ne môžu prísť, respektíve prídu neformálne oblečení v country štýle. Ľudom sa to veľmi páči, pretože si môžu tak netradične zaplesať. Toto podujatie máme vždy beznádejné vypredané. A máme takú perličku. Keď sa robili prvé country bály, bolo to ešte za socializmu, country bolo brané ako západný štýl hudby a teda bolo tak trocha tabu. My sme zorganizovali bál a mali naň prísť aj sovietski vojaci, ktorí boli vtedy ešte na Slovensku. Prišli oblečení v uniformách a po polhodine sa dali na hromadný odchod. Zaskočilo nás to, tak sme sa ich pýtali, či sa im nepáči a oni, že je to veľmi pekné a odišli. Asi za hodinu sa vrátili neznámi ľudia a my sme zistili, že to boli tí istí vojaci, len sa boli prezliecť do civilu, pretože sa v uniformách necítili dobre. 
 
E. Lukáč: - Máme za sebou kopec skvelých koncertov a zážitkov, vždy sa zabavíme a užívame si to. Máme aj vtipné príhody. Napríklad, raz si huslistka zabudla husle vo vlaku a gitarista ich na poslednú chvíľu zachránil. 
 
Ľubotice rok 1998, malý chlapec (Marek Greš) na fotografií je „odchovancom“ kapely. 
 
Čím to je, že country stále „žije“?
J. Kačala: - O country hudbu je veľký záujem. Je to ideálna hudba na zábavu. Dá sa pri nej dobre posedieť, dať si pivko a tak. Keď máme plesy, tak stačí prvá skladba a hneď je plný parket až do rána. Niekedy, keď o tej štvrtej, piatej ráno končíme, tak ľudia sa tak dobre bavia, že sa im ani nechce ísť domov. 
 
Dominika Tuptová
Foto: archív BB coutry

Diskusia k článku