HLAVNÚ CENU NA ZLATOM SÚDKU ZÍSKAL RUS ALEXANDER SCHMIDT

0
869

Rok 2020 bol rokom 26. ročníka medzinárodnej súťaže kresleného humoru „Zlatý súdok“ na tému PIVO. Zlatý súdok patrí k ojedinelej súťaži, do ktorej sa každým rokom zapája čoraz viac autorov z rôznych kútov sveta. Patria k nim autori z Poľska, Ukrajiny, Ruska, Číny, Grécka, Talianska a iných krajín, ktorí prostredníctvom pošty zasielajú svoje diela.

Autori nie sú nijako obmedzení, čo sa techniky týka. Objavujú sa tu kresby, počítačové grafiky, koláže, maľby a pod. Diela každý rok vyberá porota a tento rok to nebolo inak. Porota zasadala 2. marca v zložení Peter Kocák (akademický maliar a predseda poroty), Patrícia Zichová (manažérka kultúry PKO v Prešove), Edita Vološčuková (výtvarníčka), Alžbeta Malíková (kurátorka ŠG v Prešove) a samozrejme karikaturista, zástupca Pivnej galérie a konateľ súťaže Fedor Vico.

 

Cenu českých karikaturistov získal Číňan 

Udelila niekoľko cien, v rámci ktorých Grand Prix získal ruský umelec Alexander Schmidt. 1. cenu získal poľský umelec Janek Janowski, 2. cenu poľský umelec Slawomir Makal a 3. cenu ukrajinský umelec Sergey Semendyaev. Okrem hlavných cien porota udelila aj Zvláštne ceny, ku ktorým patrí Cena Českej únie karikaturistov, ktorú získal autor z Číny Liang Weichi, ďalej to boli Cena Igora Ševčíka (Andrej Mišánek, Slovensko), Cena Pivnej galérie v Prešove (Kissamitakis Augoustinos,Grécko), Cena časopisu Bumerang (František Mráz, Slovensko) a Čestné uznanie pivovaru Šariš (Miroslav Barvirčák, Slovensko). K umelcom, ktorí sa zapojili do súťaže opakovane patria Henryk CEBULA (Poľsko), Konstantin KAZANCHEV (Ukrajina), Louis POL (Austrália), Rešad SULTANOVIČ (Bosna-Hercegovina), Emil ŠOUREK (Česká republika), Heino PARTANEN (Fínsko), Pavel TAUSSIG (Nemecko), Mileta MILORADOVIČ (Srbsko), Oleg KUSTOVKYJ (Ukrajina), Makhmudjon  ESHONKULOV (Uzbekistan) a ďalší.

Pripravujú virtuálnu prehliadku

Medzinárodná súťaž  pod názvom „Zlatý súdok“ vznikla na pôde Pivovaru Šariš z iniciatívy redakcie humoristicko-satirického dvojtýždenníka Bumerang, ktorého vydavateľom sa v roku 1994 na základe rôznych okolností stal pivovar Šariš. Vedenie pivovaru však do obsahu časopisu nijako nezasahovalo a tak bol Bumerang od pivovaru závislý len finančne. Za túto veľkorysosť sa redakcia revanšovala tým, že iniciovala vznik súťaže kresleného humoru na tému PIVO s názvom Zlatý súdok. Prvé číslo tohto dvojtýždenníka vyšlo 21. augusta 1994 a už 1. apríla 1995 sa uskutočnil prvý ročník súťaže, ktorý mal hneď medzinárodné obsadenie. Odvtedy má  Zlatý súdok svoje vyvrcholenie každoročne a tradične vždy 1. apríla v Prešove v Šarišskej galérii.“ (Fedor Vico, 2014)

Slávnostné vyvrcholenie Zlatého súdka sa tento rok však nekonalo, ale aj napriek tomu Šarišská galéria nechcela, aby ste prišli o tak jedinečný zážitok a pripravuje pre Vás jedinečnú virtuálnu prehliadku výstavy Zlatý súdok, ktorú si budete môcť pozrieť na oficiálnom webe Šarišskej galérie v Prešove.

Mgr. Alžbeta Malíková
Foto: Gabriela Kutajová