DJZ odštartuje sezónu hrou Ťapákovci v šarištine

0
724

(ako) – Uvedenie dvoch inscenácií z minulej sezóny prekazila pandémia. Divadlo Jonáša Záborského (DJZ) ich uvedie na jeseň, teda až v 78. divadelnej sezóne. Divákov čakajú už v septembri dve premiéry. Hru Ťapákovci prešovskí herci odohrajú v šarišskom nárečí. Deti sa zase môžu tešiť na rozprávku Medovníkový domček.

Inscenácia Ťapákovci prináša divákom klasický príbeh na motívy novely Boženy Slančíkovej Timravy. Dramatizácia známej hry, ktorú pripravil Silvester Lavrík, je však originálna v tom, že premiérovo ponúka klasickú novelu v šarišskom nárečí.

„Som východniar z Bardejova, takže mne, ale myslím si, že aj ďalším hercom, to nárečie pomáha v autenticite,“ skonštatoval Martin Juríček, ktorý sa zhostil úlohy Paľa.

Podľa predstaviteľky Anči Zmije Antónie Kurimský Olšavskej ukazujú Ťapákovci humornú, ale aj dramatickú stránku života.

Pôvodne mala mať hra premiéru už v marci. Dva týždne pred jej konaním však divadlá zatvorili pre šírenie koronavírusu a tak si herci museli na premiéru počkať takmer pol roka.

„Bola to špecifická situácia, ale napriek tomu, čo nás postihlo, pretože sme mali dve tretiny hry naskúšané, musím povedať, že herci a celý tím sa pri naštudovaní uvoľnili a bavili,“ uviedla režisérka hry Alena Lelková. V prešovskom DJZ už režírovala predtým dve predstavenia a tak tím hercov už pozná.

Medovníkový domček s pesničkami Filipa Lenárta

Podobný osud ako Ťapákovcov postihol aj rozprávku Medovníkový domček, ktorej premiéra v réžii jej autora a zároveň umeleckého šéfa divadla Michala Náhlika sa takisto presunula na začiatok septembra.„Diváci sa môžu tešiť na stretnutie rôznych rozprávkových postáv z rôznych rozprávok. V Medovníkovom domčeku sa bude odohrávať rozprávkový príbeh zložený z klasických slovenských, ale aj svetových rozprávok spolu s pesničkami Filipa Lenárta, ktoré sú jej veľmi dôležitou súčasťou,“ prezradil riaditeľ divadla Ján Hanzo. Ako dodal, hra je určená nielen deťom, ale na svoje si prídu aj rodičia.

Hru Ťapákovci uvedie DJZ v piatok 4. septembra vo svojej historickej budove, čo bude v poradí už 785. premiéra v prešovskom divadle. Rozprávku Medovníkový domček odohrajú v nedeľu 6. septembra na Veľkej scéne DJZ v Prešove a to bude v poradí 786. premiéra.

Foto: Patrik Tomič, DJZ Prešov