Fotograf a grafik Daniel Brogyányi vystavuje v Átriu

0
281

(ako) – Daniel Brogyányi ponúka svojou výstavou Waiting (Čakanie) návštevníkom Galérie Átrium veľa nečakaných zážitkov. Svoje tvorivé nápady premieta nielen na maliarske plátno, ale umelecké obrazy prenáša aj na košele. Každá jeho vernisáž je udalosťou. Na otvorení výstavy upútal hostí aj originálnymi nálepkami na zemi.

V Átriu už na prvý pohľad zaujal nadrozmerný obraz (220 x 140) Čakanky, ktorý je aj ústredným mottom celej výstavy. Autor pre prešovské publikum vybral vyše 50 obrazov, ktoré prekypujú farebnosťou. Aj modrej čakanke dal nečakaný kolor. „Čakanka má rozkonárenú stonku, na každej vyrastá viacero kvietkov. V živote máme tiež veľa čakaní, neustále sa zapodievame tým, čo má prísť. Nežijeme v prítomnosti. Čakanie je pre mňa veľmi silné. Čakanku som dal aj v iných farbách,“ okomentoval leitmotív výstavy jej autor.

Inšpiroval ho Andy Warhol

Brogyányi je všestranným umelcom. Skúsený fotograf a grafik sa umelecky našiel v pop arte. Voľne sa inšpiroval dielom Andyho Warholu, ale vo svojej tvorbe ide vlastnou cestou. Pracuje s počítačovou technikou. Cez optiku média kreatívnym spôsobom upravuje, dotvára a modifikuje vlastné fotografie. Farbou a štetcom im dáva nový rozmer. Ako uviedol, denne chodí na prechádzky so psom, kde ho inšpiruje realita bežného života. Rád stvárňuje prírodu, stromy, kvety. Zaujímavá je jeho katastrálna mapa z konárov, ktorú nazval Cesty rieky. S obľubou variuje tému ženy. Obľubuje veselé aj trochu šteklivé námety.

Detstvo strávil v ateliéri babky, umelkyne Eleny Bellušovej

Daniel Brogyányi sa narodil 14. augusta 1958 v Nitre. Ako 10-ročný sa s rodinou presťahovali do Bratislavy. V detstve veľa času trávil v ateliéri svojej babky Eleny Bellušovej, ktorá bola všestranne umelecky aktívna. To ho natoľko inšpirovalo, že sa rozhodol pre umelecký smer. V rokoch 1973 – 1977 študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu odbor fotografia. Následne v rokoch 1977 – 1982 pokračoval v odbore umelecký fotograf na FAMU v Prahe.

Vystavoval vo viacerých mestách na Slovensku, často ho pozývajú do Medzilaboriec do Múzea moderného umenia Andy Warholu. Jeho diela poznajú diváci v ČR, Poľsku, Taliansku, Nemecku, Rakúsku aj vo Francúzsku. V Galérii Átrium jeho výstava potrvá do 27. septembra 2020.

ReklamaPredaj a distribúcia cestovín