Jubilanti v Šarišskej galérii / Július Jakoby sa najradšej inšpiroval na košickej periférii

0
509
Július Jakoby - Maliar pred stojanom, olej, sololit, 1959
ReklamaŠiroký sortiment výrobkov od výrobcov Searchlight, Massive- Philips, Kanlux, EGLO, Lucide, Lampions, Rábalux a LED-POL

(ako) –  V sérii výstav venovaných jubilantom je v Šarišskej galérii v súčasnosti  pre verejnosť sprístupnená aj zbierka diel košického pustovníka Júliusa Jakobyho, ako ho kedysi nazval Albert Marenčin. Patrí k významným predstaviteľom slovenskej výtvarnej scény. Svojou osobnosťou a umeleckým prístupom ku skutočnosti zaujal mnohých výtvarných kritikov, aj laikov.

Maliarsky voayer

Umelec sa narodil v roku 1903 v Košiciach, ktoré sa pre neho stali centrom umeleckého aj osobného života. Jakobyho umelecké začiatky sa nedajú jasne vyhraniť. Nebol v detstve považovaný za génia, ako býva zvykom u mnohých umelcov. Svoj talent vedome rozvíjal a k umeleckej kariére sa dopracoval svedomitou prácou. Tvorba Júliusa Jakobyho je príznačná bezprostredným vzťahom k miestu, kde žil – ku košickej proletárskej periférii Ťahanovských riadkov. Prostredie košickej periférie mu poskytovalo množstvo inšpiračných zdrojov a so záľubou pozoroval svojich blízkych, aj v situáciách pikantnejšieho charakteru. Bol akýmsi „maliarskym voyeurom“ (Abelovský, Bajcúrová, 1997, s. 261) zaznamenávajúcim intímne a niekedy až komické situácie zo života bežných ľudí s existencionálnym podtónom.

Július Jakoby – Utečenci, olej, plátno, 1966

Osobitý štýl

Ako zdôraznila kurátorka výstavy Alžbeta Malíková, tvorba Júliusa Jakobyho je ľahko rozpoznateľná. „Vytvoril si vlastný osobitý štýl, ktorým reagoval na aktuálnu situáciu doby. Nemaľoval systematicky a premyslene, ale diela vznikali na základe intenzity prežitého zážitku. Mal obdobia, kedy namaľoval kvantá obrazov a inokedy sa k štetcu a palete nedostal. Maľoval výhradne pre seba a vyjadroval vnútorné pocity umelca stojaceho medzi slovenskou a maďarskou kultúrou,“ povedala o umelcovi Alžbeta Malíková. Navštíviť´výstavu v Šarišskej galérii a vytvoriť si vlastný názor na diela majstra  môžete do 28.septembra  2020.

Foto: Šarišská galéria

ReklamaPredaj a distribúcia cestovín