LUX Film Days: najlepšie európske filmy online

0
345
ReklamaŠiroký sortiment výrobkov od výrobcov Searchlight, Massive- Philips, Kanlux, EGLO, Lucide, Lampions, Rábalux a LED-POL

(pv) – Tohtoročné LUX Film Days sa na Slovensku uskutočnia v termíne 7. – 9. mája. Ponúknu divákom projekciu troch filmov nominovaných na Európsku filmovú cenu publika LUX. Táto nová cena nadväzuje na Filmovú cenu LUX, ktorú v roku 2007 začal udeľovať Európsky parlament na znak svojej angažovanosti v oblasti kultúry, a cenu divákov EFA. Víťazný film, ktorý vyhlásia 9. júna počas plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu, vyberú diváci z celej EÚ a poslanci EP. Tento rok sa teda budú prvýkrát na výbere víťazného filmu podieľať aj všetci milovníci filmov. Filmy Chlast, Corpus Christi a Kolektív budú prístupné zadarmo aj na Slovensku.

Cieľom Európskej filmovej ceny publika LUX je ponúknuť divákom najvýraznejšie európske filmy, ktoré reflektujú na aktuálne dianie a snažia sa tak rozšíriť povedomie o kvalitnej európskej kinematografii. Na Slovensku sa tohtoročná projekcia troch filmov nominovaných na Cenu publika LUX uskutoční v termíne 7. – 9. mája, v rámci LUX Film Days.

LUX Film Days online projekcie v SR

7. mája – Corpus Christi

Online projekcia nominovaných filmov sa začne v piatok 7. mája poľskou snímkou ​​Corpus Christi, ktorá už vlani súťažila o Oscara za Najlepší cudzojazyčný film. Režisér Jan Komasa si v ňom posvietil na poľskú malomeštiacku spoločnosť, jej konflikty a mentalitu a na to, ako ľahko sa nechá ovplyvniť falošnými aj skutočnými vodcami.

8. mája – Kolektív

Nasledovať bude 8. mája strhujúci dokument Kolektív, ktorý skúma prípad požiaru v bukureštskom klube „Colectiva“ v roku 2015 a odhaľuje skorumpovanosť rumunského zdravotníctva. Snímka z produkcie HBO Europe bola okrem iného nominovaná na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film a Najlepší celovečerný dokument.

9. mája – Chlast

Na Deň Európy 9. mája projekcie LUX Film Days zavŕšia oscarovým filmom Chlast, ktorý je inšpirovaný spornou teóriou, podľa ktorej sa človek rodí s 0,05 ‰ alkoholu v krvi. Popri Oscarovi získal Chlast štyri Európske filmové ceny, vrátane Najlepšieho európskeho filmu a Najlepšieho hereckého výkonu pre Madsa Mikkelsena.

Filmy si môžete pozrieť zadarmo

Projekcie sú pre divákov z celého Slovenska zadarmo, je potrebné si však vopred zarezervovať bezplatnú vstupenku. Počet vstupeniek je obmedzený. Filmy uvedieme v pôvodnom znení so slovenskými titulkami.

Hlasovanie formou ohodnotenia nominovaných filmov prebieha na webe https://luxaward.eu/sk#voting do 23. mája. Náhodne vybraní diváci, ktorí sa zapojili do hlasovania, sa zúčastnia slávnostného udeľovania filmovej ceny divákov LUX, ktoré sa bude konať 9. júna 2021 v Európskom parlamente v Štrasburgu, popr. budúceho slávnostného odovzdávania Európskych filmových cien v decembri 2021.

Európska filmová cena publika LUX

Cena divákov LUX je iniciatívou Európskeho parlamentu a European Film Academy (Európska filmová akadémia -⁠ EFA) v spolupráci s Európskou komisiou a Europa Cinemas. Nová podoba ocenenie vznikla zlúčením Filmovej ceny LUX, ktorú v roku 2007 vytvoril Európsky parlament ako výraz svojho záväzku k podpore kultúry, a Ceny divákov Európskej filmovej akadémie. Rovnako ako predchádzajúca Cena LUX bude aj nová cena upozorňovať na filmy, ktoré sa venujú aktuálnym témam európskej verejnej diskusie, a stavať tak pomyselné mosty medzi ľuďmi z celej Európy.

Filmové dni Lux Film Days organizuje Kancelária Európskeho parlamentu v spolupráci s Creative Europe Desk Slovakia. Program Kreatívna Európa Media tento rok oslavuje 30 let existencie.

Všetky informácie vrátane odkazov na prehratie filmov sú dostupné na webovej stránke LUX Film Days 2021 | Spravodajstvo_a_aktivity | Európsky parlament Kancelária na Slovensku (europa.eu)

Facebooková udalosť: https://www.facebook.com/events/188826772956124

 

ReklamaPredaj a distribúcia cestovín