Ryba v pôste

0
314
ReklamaŠiroký sortiment výrobkov od výrobcov Searchlight, Massive- Philips, Kanlux, EGLO, Lucide, Lampions, Rábalux a LED-POL

Na Slovensku momentálna vládne silná téma, ktorá trápi celé obyvateľstvo Slovenska, často aj z existenčného hľadiska a tou témou je COVID-19. Táto pochmúrna atmosféra zatienila nejeden sviatok, či významnú udalosť. Ľudia zabudli, že fašiangy vôbec boli a že sa momentálne nachádzajú v pôste pred Veľkou nocou.

Dodržiavanie pôstu a stanovenie pôstnych období zaviedla cirkev už v apoštolskej dobe. Znamenalo určité obmedzenie v jedle, ktoré sa považovalo za obeť Bohu. Počas pôstu bolo zakázané konzumovať potraviny, ktoré pochádzajú od teplokrvných zvierat, teda mäso, živočíšny tuk, mlieko, syr i vajcia. Ľudia verili, že ak dodržia pôst a zdržia sa konzumácie mäsitej stravy, zabezpečí im to prosperitu a lepší život v budúcnosti.

Poznáte pôstne jedlá?

V čase pôstu naši predkovia konzumovali rastlinnú stravu. Varili polievky zo strukovín, kapusty, cesnaku, sušených húb, obilnín a podobne. Popri tom sa za pôstne jedlo považovali aj chlieb, placky či cestoviny. Na prípravu jedál používali tzv. pôstne nádoby, ktoré pred pôstom vydrhli pieskom a až potom v nich varili pôstne jedlá.

Taktiež zamieňali kovové lyžice za drevené. Kým v minulosti ľudia dodržiavali až 200 pôstnych dní  v roku, v súčasnosti sú pôstne pravidlá miernejšie a veľká časť veriacich konzumuje počas pôstu rybu. Ryba má v stravovacom systéme ľudu dôležité miesto nielen pre jej biologickú hodnotu mäsa, ale rybie mäso je cirkvou uznané ako pôstne jedlo už od konca stredoveku.

Ryba ako tajný symbol

V čase prvých apoštolov, bola ryba tajným symbolom kresťanstva a možno práve  v tejto súvislosti sa remeselníci prikláňali k výrobe predmetov v podobe rýb. Aj u nás, v Krajskom múzeu v Prešove sa nachádza jedna z takýchto plastik, konkrétne ide o plastiku ryby z rohoviny.

Rohovina je prírodný materiál získaný z rohov hovädzieho dobytka. Najkvalitnejšia rohovina pochádzala z kráv a najmä maďarských volov.

Remeselná výroba z rohoviny sa sústredila v dielňach hrebenárov. Prešov bol sídlom najstaršieho známeho hrebenárskeho cechu, ktorý vznikol v roku 1658 a miestom, kde pôsobil známy hrebenár Matej Caban. V dielni hrebenárov sa okrem hrebeňov vyrábali spony do vlasov, gombíky, soľničky, pastierske, hlásnicke či poľovnícke trúby, rúčky na dáždniky a pánske palice.

Zbierkový predmet E5589 je plastika ryby zhotovenej z hovädzieho dobytka. Na zhotovenie bol využitý prirodzený tvar hovädzieho rohu o dĺžke 34 cm, čím sa dosiahol mierne prehnutý tvar. Na dekoračnom predmete prechádza biela farba v hlavovej časti smerom k chvostu do popolavosiva.

Plastika je umiestnená na oválnom podstavci  v rozmeroch 3,7 x 4,9 cm z rovnakého materiálu ako je vyrobený predmet. Z dokumentácie vedenej v Krajskom múzeu v Prešove, ktorá je vedená k danému zbierkovému predmetu vyplýva, že išlo o bytovú dekoráciu, ktorú vyhotovil remeselník Štefan Bencko v Drienove v roku 1984.

Zuzana Andrejová
etnológ, Krajské múzeum v Prešove

Foto: Krajské múzeum v Prešove

 

ReklamaPredaj a distribúcia cestovín