Šarišská galéria ponúka pohľad do histórie slobodného kráľovského mesta a na jeho osobnosti

0
117

Iste si viacerí Prešovčania všimli, že počas septembrových dní sa v meste konajú pod hlavičkou DEKD rôzne kultúrne podujatia, či už v exteriéri alebo interiéroch rôznych kultúrnych inštitúcii. Čo táto skratka znamená a aký jej hlbší význam? Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) sú podujatím, ktoré vzniklo v roku 1985 z iniciatívy Rady Európy. Od roku 1999 je spoluorganizované Európskou úniou. Koná sa v 50 štátoch Európy, ktoré podpísali Európsky kultúrny dohovor. Slovenská republika sa pripojila k usporiadateľom DEKD v roku 1993.

Cieľom DEKD je stimulovať záujem o európske kultúrne dedičstvo, zvyšovať povedomie o ňom, informovať verejnosť o potrebe chrániť ho, podporovať toleranciu voči iným kultúram a upozorniť na sociálne, politické a hospodárske výzvy odvetvia kultúry. Tento cieľ je možné dosiahnuť cez sprístupnenie zvyčajne neprístupných pamiatok, prezentáciu bežne prístupných pamiatok „v inom svetle“, organizáciu seminárov, prednášok, výstav, turistických aktivít, súťaží a hier súvisiacich s historickým prostredím a jeho hodnotami.

Svojou aktivitou sa do podujatia môžu prihlásiť štátna a verejná správa, územná správa, samosprávy miest a obcí, školy, cirkvi, mimovládne a neziskové organizácie, občianske združenia, súkromné inštitúcie, kultúrno-osvetové inštitúcie, majitelia alebo správcovia národných kultúrnych pamiatok a historických objektov, podnikatelia, ale aj aktívni občania. Toľko oficiálne stanovisko DEKD, ktoré si čitatelia môžu nájsť aj na webovej stránke organizátora.

Šarišská galéria ponúka pohľad do histórie slobodného kráľovského mesta a na jeho osobnosti

Minulosť vzdeláva

Do víru verejných podujatí, konaných pod hlavičkou DEKD, sa každoročne zapája i Šarišská galéria v Prešove, ktorá v rámci celého mesiaca pripravuje rozmanité akcie venované všetkým vekovým kategóriám.

Po obsahovej i formálnej stránke sa programová štruktúra podujatí každým rokom aktualizuje, takže návštevníci galérie si odnášajú stále nové zážitky a spomienky. Mottom tohtoročných DEKD je „Minulosť vzdeláva“.

Ani tento rok nie je výnimkou a tak, ako už galéria avizovala na sociálnych sieťach a v printových médiách, si gró podujatí môžu priaznivci umenia a kultúry pozrieť a užiť práve tento týždeň.

Už vo štvrtok 24. septembra o 16. 00 hod., sa uskutoční prednáška a videoprojekcia s názvom Kultúra, umenie a osobnosti 18. a 19. storočia v Prešove, ktorá tematicky nadväzuje na divácky úspešnú, reprezentatívnu výstavu diel zo zbierkového fondu Šarišskej galérie, sprístupnenú od 16. júla 2020 pod názvom „18. a 19. storočie v zbierkach ŠG v Prešove“. Poohliadnutie sa za históriou slobodného kráľovského mesta, za jeho významnými osobnosťami regionálneho i európskeho významu, za hnuteľnými a nehnuteľnými pamiatkami, ktoré môžu návštevníci mesta obdivovať aj dnes, v 21. storočí, všetkým záujemcom sprostredkuje Mgr. A. Malíková a Mgr. A. Derfiňáková.

Podujatie pripravené pod hlavičkou KPŠG (Klubu priateľov Šarišskej galérie) je samozrejme prístupné aj pre širokú verejnosť. Vstup na podujatie je voľný.

V piatok, 25. septembra, od 9.00 do 15.00 hod., ponuku Šarišskej galérie v Prešove môžu využiť najmä žiaci základných a študenti stredných škôl, pre ktoré je pripravené sprievodné slovo a workshop na práve prebiehajúcich výstavách a pre záujemcov aj prednášku „Kultúra, umenie a osobnosti 18. a 19. storočia v Prešove“. Vstup na tieto podujatia je pre deti, mládež i pedagogický dozor voľný.

Tešíme sa na Vašu návštevu.

 

Mgr. Astrid Derfiňáková
Foto: A. Derfiňáková: Za historickými pamiatkami: Vyšné Ružbachy a Hrad Stará Ľubovňa

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu