V DJZ kvôli koronakríze museli zrušiť 131 predstavení

0
581

(ako) – Diváci a fanúšikovia prešovského Divadla Jonáša Záborského nemohli prísť na predstavenia a to spôsobilo, že v divadelnej kase je prázdno. Ako informoval riaditeľ Ján Hanzo, odhadovaný výpadok v rozpočte je viac ako 300-tisíc eur. Od marca museli zrušiť 131 prestavení a ďalších akcií a tak len na tržbách stratili 255-tisíc eur.

Posledné predstavenie uviedli v divadle 9. marca, potom museli 77. divadelnú sezónu prerušiť. Zo šiestich plánovaných premiér stihli uviesť len tri. „Boli sme v plnej sile, pretože marcové a aprílové predstavenia boli  vypredané. Za neodohraté predstavenia sme začali vstupné vracať, lebo nevieme garantovať, kedy ich uvidia,“ vysvetlil riaditeľ DJZ. Strata z neuskutočnených predstavení je pre divadlo veľký problém. „Sú to naše tržby, ktoré sú prioritne určené na našu tvorbu a prevádzku. Musíme si poradiť bez nich. Verím, že v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom a príspevkom, ktorý máme, dokážeme zabezpečiť základnú prevádzku tak, aby sme mohli začať fungovať od septembra naplno,“ dodal Ján Hanzo.

V júni už budú hrať, ale v obmedzenom režime

Odohrajú Zbabranú hru 5. júna ako benefičné predstavenie pre zdravotníkov prešovskej nemocnice. Potom budú ďalšie tri predstavenia pre verejnosť každý júnový piatok. „Hoci sme sa báli, že ľudia nebudú chcieť ísť do divadla, prvá repríza, ktorú sme nasadili na 12. júna, bola za 24 hodín vypredaná. Rozhodli sme sa preto ešte pre ďalšie termíny na 19. a 26. júna,“ uviedol umelecký šéf DJZ Michal Náhlík.

Musia zabrániť kontaktu hercov s publikom

Dodržanie hygienických podmienok ich núti prepracovať predstavenia tak, aby zabránili napríklad kontaktu hercov s publikom. Účinkujúci sa musia v dvojtýždňových intervaloch podrobiť testom na prítomnosť koronavírusu. Podľa Hanza, ak sa opatrenia od septembra neuvoľnia, bude ťažké spustiť novú divadelnú sezónu. „Skúšať a zároveň podrobovať hercov testom, by nešlo. Je to náročné organizačne, finančne a je tiež problém hrať pri takej redukcii sály, aby sme dodržali dvojmetrové odstupy. Je to ekonomicky, ale aj pre divadelné umenie a spoločne zdieľanú emóciu, prakticky nemožné. Hrať budeme, ak tieto obmedzenia padnú, prípadne sa dostanú do miernejšej podoby,“ konštatoval Ján Hanzo.

Chystajú rockovú operu

Novú sezónu odštartujú v DJZ skúškovým obdobím namiesto septembra už od začiatku augusta. Hneď 4. septembra potom divadlo plánuje uviesť pripravovanú hru Ťapákovci v réžii Aleny Lelkovej. Už  6. septembra je v pláne aj premiéra rozprávky Medovníkový domček v réžii Michala Náhlíka na Veľkej scéne DJZ. Pôvodne mala mať táto rozprávka premiéru tento víkend 31. mája.

Diváci sa v novej sezóne môžu opäť tešiť aj na muzikálové predstavenie, ktoré DJZ uvádza v dvojročnej periodicite. Divadlu sa podarilo získať práva na „áčkový“ muzikál Andrewa Lloyda Webbera a Tima Ricea Jesus Christ Superstar. Premiéra rockovej opery so živou hudbou je naplánovaná na 13. a 14. novembra.

V roku 2021 pripravuje divadlo aj uvedenie dvoch komédií Doma, som miláčik! a Sluha dvoch pánov, ktorú v prešovskom divadle v novom stvárnení pripravia po asi 15 rokoch.

Posledná avizovaná premiéra tejto sezóny, hra Kráľova reč v réžii Jakuba Nvotu, nefiguruje v dramaturgickom pláne ani v budúcej sezóne. Podľa riaditeľa sa v repertoári určite objaví neskôr, keďže na hru sa divadlu podarilo získať práva.

Foto: Patrik Tomič