Župa dostala na rekonštrukciu múzea A. Warhola prvé dotačné peniaze

0
111

(ako) – Prešovský samosprávny kraj (PSK) sa už môže pustiť do projektu komplexnej rekonštrukcie Múzea moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach. Na svojom účte už má totiž prvé dva milióny eur zo štátnej dotácie, ktorú vláda schválila ešte v októbri minulého roku.

Na rozsiahlu rekonštrukciu medzilaboreckého múzea bývalá vláda vyčlenila 7,1 milióna eur. Prvá splátka vo výške 2 milióny eur mala byť prešovskej župe vyplatená v januári tohto roku. Stalo sa až po viacerých procesných úkonoch a posúdení štátnej pomoci.

„To, že máme na účte prvé peniaze, je skutočne veľmi dobrá správa pre kraj i región. Je to signál, že môžeme ísť podľa pôvodne schváleného zámeru prestavby Warholovho múzea. Táto investícia má nadregionálny, priam nadnárodných charakter, bez podpory štátu by zrejme ani nebola možná v takom rozsahu, ako si to skutočne zaslúžil. O to viac nás to teší, že nám už nič nebráni v tom, aby sme tento veľkolepý projekt začali aj reálne napĺňať, “ uviedol  predseda PSK Milan Majerský. Dodal, že krajská samospráva už robí všetky potrebné kroky pre samotnú realizáciu projektu.

Župa dostala na rekonštrukciu múzea A. Warhola prvé dotačné peniaze

Pripravujú súťaž

„V rukách máme stavebné povolenie, pred sebou dokončenie realizačného projektu a prípravu verejného obstarávania na dodávateľa stavebných prác, ktoré predpokladáme vyhlásime do pol roka. Začiatok samotných prác budú závisieť od výsledku verejného obstarávania,“ povedal M. Majerský s tým, že samotná rekonštrukcia podľa pôvodných plánov mala trvať približne 24 mesiacov.

Čo sa v múzeu zmení?

Za pridelené financie by sa mala zrekonštruovať fasáda objektu múzea, celkový interiér, vybudovať prístavbu i nadstavbu vrátane nových schodísk a výťahov. Dotačné peniaze chce župa využiť na zateplenie, výmenu okien, dverí, zasklených stien či podláh, výmenu elektrického vedenia, vzduchotechniky, ako aj zabezpečovacieho systému. Prestavba múzea má priniesť interaktívnosť,aplikáciu svetelných, projekčných, zvukových a holografických technologických prvkov, vrátane prezentácie umenia v exteriéri na strešnej terase, fasáde budovy, ako aj na novom námestí pred samotnou budovou.

Župa dostala na rekonštrukciu múzea A. Warhola prvé dotačné peniaze

„Ideme realizovať jedinečný  a originálny projekt. Štartujeme novú éru múzea, ktoré je jediným múzeom v Európe a jedným z dvoch na svete. Ak chceme, aby meno svetoznámeho Andyho Warhola a kontext s týmto krajom sa dostal do širokého povedomia verejnosti, toto je určite významný počin, ako zatraktívniť tento kraj i Slovensko, “ zdôraznil M. Majerský.

Celý ambiciózny projekt ponúka vysokú pridanú hodnotu s celospoločenským významom a s veľkým potenciálom vytvorenia nových pracovných miest v regióne.

 

Foto: PSK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu