„Prešovská piraňa“ sa už v krajine štvorlístkov nestratí!

„Prešovská piraňa“ sa už v krajine štvorlístkov nestratí!

Sunny Juddy je pseudonym Prešovčanky, ktorej život a tvorba sa spája najmä s Írskom. Prezývka „Slnečná Judita“ vyjadruje jej pozitívny postoj k životu a sebe samej.... Neustále dychtí po nových skúsenostiach a každý deň sa učí niečo nové a lákavé. Tvrdí, že neberie všetko príliš vážne. Judita je stále slobodná slečna, usmievavá, vydajachtivá, skromne náročná vraj aj na seba, nielen na potenciálnych životných partnerov. Nefajčí, úžasne varí, rada vešia čerstvo vypraté veci a hypnoticky krúti bokmi. Považuje sa za kreatívnu, cieľavedomú, úprimnú, samostatnú, talentovanú mladú umelkyňu a ženu ako sa hovorí: Aj do voza, aj do koča! V skratke unikátna „prešovská piraňa“ - Judita Nagyová-Očkovičová.

V súčasnosti žijete v Írsku. Prečo sa talentovaná „východniarka“ rozhodla opustiť rodisko a odišla do sveta?
·         Už osem krásnych rokov žijem v Galway. Je to jedno z najnavštevovanejších miest Írska a je tu jedinečná „multijazyčná“, zábavná atmosféra. Organizuje sa tu veľa kultúrnych a športových podujatí po celý rok. Ľudia sú tu veľmi priateľskí a žije sa tu na vyššej životnej úrovni. Írsko podporuje vzdelávanie ľudí všetkých vekových kategórii, vďaka mojej šikovnosti tu pracujem a baví ma to! Len tak mimochodom Galway je približne také veľké mesto ako náš Prešov a žije tu asi tridsaťtisíc študentov...
Prečo ste si vybrali práve krajinu štvorlístkov a svätého Patrika?
·         Túžila som vycestovať do Európy, do anglicky hovoriacej krajiny napriek mojej maturite z nemčiny. Prvú možnosť, akú som dostala, bolo mesto Galway a tu som aj napokon zakotvila.
Poskytlo vám napokon Írsko priestor rozvíjať svoj talent? Je možné konštatovať, že Sunny Juddy je značka, ktorá má v Írsku meno?
·         Svoj talent som rozvíjala už na strednej odbornej škole v Prešove, kde som vyštudovala odbor operátor odevnej výroby. Ako žiačka druhého a tretieho ročníka som vytvorila svoje prvé módne kolekcie pod vedením Eleny Zacharovej, mojej učiteľky. Školu som úspešne dokončila s maturitou a výučným listom. Neskôr som v Írsku vyštudovala dvojročný intenzívny kurz módneho návrhárstva v technickom inštitúte v Galway. Tam som opäť vytvorila dve úžasne kolekcie. Vybrali ma na trojtýždňový výmenný pobyt do Španielska, na Tenerife, kde som pracovala v luxusnom butiku zvučnej značky ako módna poradkyňa a štylistka. Tohto roku som ukončila deväťmesačnú prax v slávnom írskom magazíne, kde sa zo mňa stala známa fotografka kultúrneho života v Galway. Taktiež prispievam rôznymi príspevkami o móde a podobne.
Čo všetko nesie podpis Sunny Juddy?
·         Venujem sa módnemu, kostýmovému a interiérovému návrhárstvu, dizajnu, módnemu poradenstvu a stylingu.  Dekorujem aj priestory a výklady v obchodoch. Sama sa tiež venujem modelingu. Fotím najmä pre jeden časopis, ktorý založil najznámejší Prešovčan v Írsku - Dárius Ivan. Predávam oblečenie, robím „workshopy“ a iné. „Business talent“ a bezproblémovú, empatickú komunikáciu s ľuďmi som zdedila po mojej mame...
Všetko okolo módy a kreatívneho tvorenia je vaša „šálka kávy“. Čo vás vedie k tvorbe vlastného?
·         Samozrejme (smiech). Hlavnom myšlienkou mojej práce je recyklovať a prerábať všetko jednoduché na unikátny kúsok, umelecké dielo..... To na trhu niekedy chýba..... Rada si tiež tvorím vlastne originálne kúsky, ktoré sú jedinečné... Takýmto spôsobom som sa snažila ušetriť si nejaké peniaze na svoj rozvoj, pričom mám na mysli hodiny angličtiny, tanca, vodičský preukaz a iné. Totižto mala som taký zlozvyk míňať celú výplatu na oblečenie, ktoré bolo do roka nemoderné (smiech).
Známi a kamaráti vás opisujú ako krásny uragán originality. Čím robíte uragán vo svete módy?
·         Originalitou, farbami, strihmi a svojou neskrotnou povahou. Robím šou!
Je na túto prácu potrebný výlučne talent, kreativita, alebo aj nejaká tá teoretická rovina?
·         Každý má na niečo talent, ale sú to roky praxe, teoretických a praktických skúsenosti z odevnej školy. Formuje aj nespočetné množstvo chýb, na ktorých sa človek učí... Ja som napríklad nenávidela šitie. Prisahám, stále som spolu „zošila“ zlé strany a stále som všetko musela „párať“! Ešte sme mali takého úžasného majstra, čo každý chybný milimeter videl. Ten ma však naučil, že poriadok pri práci je veľmi dôležitý a pri čistom stole sa ľahšie pracuje...
Pracujete na svojom mene, svojej značke neustále, alebo je to len hobby?
·         Určite to nie je len moje hobby. Predávam svoje oblečenie na rôznych módnych podujatiach. Moja tvorba je mojou prácou. Taktiež robím rôzne kurzy a učím ľudí „decoupage“ - servítkovú techniku, festivalové čelenky a podobne. Fotím „šialený“ nočný život v Galway, v rôznych kluboch, koncertných sálach, festivaloch, divadelných hrách... Samotný fotoaparát má minimálne váhu tri až štyri kilá a stojí desaťkrát viac ako moje auto. Takže je to dosť zodpovedná práca, ktorej základom sú aj komunikácia s ľuďmi, správne „napózovanie“ mnohopočetných skupín ľudí, ktoré je pri tejto práci rovnako veľmi dôležité. Niekedy mám peňazí viac a niekedy menej. Rada cestujem a stále si doprajem všetko, na čo mám chuť, hlavne teda vynikajúce jedlo.
Okrem vlastnej módy, oblečenia či doplnkov ste vyskúšali aj modeling. Táto ambícia ešte pretrváva, alebo ste si k nej nenašli vzťah a budete radšej obliekať ako byť obliekaná?
·         Základy správneho chodenia po móle som dostala už na strednej škole. Cestovali sme po rôznych súťažiach naprieč Slovenskom a predvádzalo som aj na móle, ale mala som dosť veľkú trému. Na začiatku fotení som mala zvláštny pocit, musela som naučiť pózovať. Mala som napríklad taký zlozvyk, že akonáhle na mňa vytiahli fotoaparát, tak som jednu peru zdvihla vyššie. Tak som mala takú fotku aj na pase aj na občianskom preukaze (smiech). Som sama sebe modelkou a nemám problém odprezentovať aj prácu iných, ak mi zaplatia za môj čas. O svoje telo sa starám, pravidelne cvičím pilates a zdravo sa stravujem.
Ako modelka ste predvádzali vlastnú tvorbu, alebo ste obliekali iné značky?
·         Tohto roku som zapózovala pre jeden z najväčších festivalov, Galway art festival, kde som bola zobrazená ako balónové dievča po celom Írsku na autobusových zastávkach, autobusoch, na plagátoch... Mala som na sebe asi sto žltých balónov, modré silonky a slabo modré „ihličky“. Bolo to jedno z najťažších fotení aké som kedy zažila. Počasie bolo hrozné, fúkalo, pršalo, svietilo slnko naraz a bola aj dosť zima....Taktiež som si zapózovala aj s najslávnejšou írskou modelkou, Shahirou Barry. Tá momentálne žije vo vile najslávnejšieho „playboya“ na svete a toto fotenie som aj „stylovala“.
To len tak uvidíte kus starého oblečenia a hneď začne pracovať „stylingová“ kreativita?
·         Napríklad, vidím krásny jednoduchý kabát, nemusí byť vôbec starý, lebo prerábam aj nové veci, a už vidím novú farebnú kombináciu. Hneď na to prerobím všetky gombičky, poväčšine ich obšívam novým materiálom. Rovnako vyšívam kabát rôznymi ozdobnými stehmi, mením strih, vyrábam si vlastne aplikácie, ktoré si vopred namaľujem a potom ich prišívam ručne, alebo šijacím strojom. Recyklujem. Oveľa jednoduchšie je podľa mňa niečo prerobiť ako ušiť od začiatku. Mám aj svoje logo, ktoré si na svoje veci ručne vyšívam Dokonca som raz dizajnovala kamarátke krásny „silonkový“ poťah na sadru...
Odkiaľ čerpáte námety?
·         Inšpirujú ma rôzni umelci a svetoví návrhári.... Ak by som sa mala raz vrátiť na Slovensko, tak by som pracovala najradšej s Ingrid Kakodyovou. Taktiež ma inšpiruje aj môj otec Dušan Očkovič, po ktorom som zdedila umelecké cítenie...
Aký je štýl Sunny Juddy?
·         Sústavne sa mení, ako oblečenie v mojej skrini (smiech). Raz som elegantná pôvabná žena, inokedy hráva a farebne veselá deva, inokedy „šalena piraňa“ z Prešova. Závisí to od rôznych podujatí a okolitých príležitosti. Najradšej sa obliekam pohodlne a športovo.
Ako si predstavujete svoju zákazníčku Sunny Juddy?
·         Predstavujem si odvážnu, energickú, sebavedomú, hravú, kreatívnu, inteligentnú, úprimnú ženu s dobrým srdcom a umeleckým cítením. Teda takú, z ktorej by bol aj „svätý Pa3k“ na mäkko (smiech).
Tvoríte aj pre Prešovčanov?
·         V Prešove som mala tohto roku svoju prvú výstavu spojenú s módnou prehliadkou. Stále som nekonečne vďačná ľuďom, čo mi ju umožnili, poprípade pomohli zorganizovať. Minulého roku som bola porotkyňou na súťaži Miss Prešov. Súťažiace predviedli moju námornícku kolekciu „Piraňa z Prešova“ na módnej prehliadke. Pomáhala som aj na obdobnej súťaži na Domaši, kde som dievčatám ukázala, ako chodia anjelské modelky jednej prestížnej značky bielizne. S výsledkom som bola maximálne spokojná.
Ako to vlastne všetko stíhate? Kde beriete energiu? Kedy oddychujete?
·         Na niektorých pôsobím ako „hurikán“, ale pravdu povediac, čím som staršia, tým som pokojnejšia a najradšej som sama... Od drámy utekám čo najďalej. Spím každý deň aspoň osem hodín a mám pocit, že oddychujem skoro stále, tvorba a hra s farbami je moja osobná harmónia a terapia zároveň. Keď sa moja práca páči iným, tak ďakujem a teším sa, že som dokázala niekomu vytvoriť úsmev na tvári, ak nie, to už nie je moja realita...
Aké je posolstvo Sunny Juddy?
·         Mám dokonca pár obľúbených myšlienok, napríklad: „Ži a nechaj žiť! Bez práce nie sú koláče...“
 
Michaela Demková
 

Diskusia k článku