Maxo a škorpióny...

Maxo a škorpióny...

Toto malé zvieratko je opradené mýtmi a legendami. Zväčša je spájané so smrťou, lebo jed niektorých druhov znamená pre obeť smrť. Na sympatickosti mu nepridáva ani jeho vzhľad, ktorý je desivý, ale v prírode má všetko svoj zmysel. V súčasnosti rozoznávame približne 1500 druhov škorpiónov. Podľa odborníkov však predstavuje pre človeka nebezpečenstvo len niečo viac než dvadsať druhov. Prirodzene sa vyskytujú najmä v Amerike, Afrike, Karibiku či Indii. Existujú však aj druhy žijúce v Európe. Škorpióny sú predátory, ktoré sa dokonale pripôsobili na život v prírode. Ich telo má osem nôh, dve hmatadlá - klepetá a jedový bodec. Majú jeden pár stredových očí, ktorými vidia cez deň. Zvyšných jeden až päť párov bočných očí využívajú na nočné videnie. Škorpión je aj symbolom v zverokruhu. Spája sa s ním maskulínne poznačená sexualita, ničenie, okultnosť, mystickosť a osvietenie. Tento nebezpečne pôsobiaci symbol sa teda môže chápať ambivalentne - ako symbol premeny a prekonania smrti. Medzi obyvateľmi Prešova sme objavili jedného milovníka týchto zvieratiek. Maxim Darak sa s Prešovským Večerníkom podelil o svoje skúsenosti so škorpiónmi, ktorých má doma v teráriu zatiaľ „len“ päť.

Keď sa v spoločnosti rozpráva o škorpiónoch väčšinou sa ľudia netvária veľmi nadšene. Skúste nám porozprávať o vašom spolužití s nimi.
 
Spočíva to asi v tom, že ľudia majú málo správnych vedomostí o týchto netradičných tvoroch. Nie všetky druhy sú také nebezpečné, ako sa povráva. Odjakživa som výrazne inklinoval k prírode, špeciálne k zvieratám. V súčasnosti sa zaujímam okrem iného aj o škorpióny. Už v ranom detstve som chodil s plnými rukami dážďoviek či chrobákov rôznych farieb a veľkostí. Tak nečudo, že dnes mám aj škorpióny, čo mi nepríde ako nič výnimočné. Aké je naše spolužitie? Jednoduché. Sú to zvieratá nenáročné, tiché a hlavne sa s nimi žije pokojne...

Kompletný článok si môžete prečítať, ak ste predplatiteľmi Online Večerníka.

Diskusia k článku