Čo sledovať pri nákupe nehnuteľnosti?

Čo sledovať pri nákupe nehnuteľnosti?

Rozhodli ste sa kúpiť nehnuteľnosť a zvažujete aké kritériá sledovať, aby váš nákup bol ideálny? Odpovedá Ing. Blanka Feč Vargová, konateľka developerskej spoločnosti a obchodníčka s nehnuteľnosťami.

Je veľa faktorov, ktoré rozhodujú o nákupe nehnuteľností. Rozdelila by som ich na tie odborné a subjektívne. Obchodovanie s nehnuteľnosťami je exaktným procesom. Zahŕňa nastavenie produktu, jeho spracovanie, nastavenie financovania, jeho prezentáciu a samotné uskutočnenie predaja. V tomto prípade hodnotíme lokalitu, kde sa nehnuteľnosť nachádza, jej vek, koľko peňazí je potrebných na jej prípadnú rekonštrukciu, pri pozemkoch kritériá možnosti spracovania stavebného povolenia. 

Sledujeme jej investičnú hodnotu. Je treba pamätať na to, že nehnuteľnosť je zväčša najväčším majetkom, ktorý ľudia majú. Preto je dôležitá jednak jej investičná hodnota, ale aj jej likvidita. To znamená, že v prípade, že dôjde v živote ku krízovej situácii, je to práve likvidita, čiže schopnosť predať nehnuteľnosť čo najrýchlejšie. Mnohokrát som videla, ako v živote ide o minúty. Preto, je lokalita jedným z najdôležitejších kritérií pri predaji nehnuteľnosti.   

Často hovorievam, že podmienky, v ktorých žijeme, nás v značnej miere určujú. Je to ten pocit, kedy prídete domov a žijete v pohodlí podľa svojich predstáv a snov. Nehovorím tu o živote v luxuse, ale o uskutočnení takých hodnôt, aby ste mali pohodlie, krásne bývanie, ráno sa nemuseli stresovať. Aby sa život v domove stal pre vás radosťou. V teréne pri výbere bývania často zaznieva veta,  že rozhodujú peniaze. Áno, do značnej miery áno, ale je treba napočítať všetko. Mnohí klienti, ktorí si nakúpili pozemky v satelitných miestach, sa po pár prežitých rokoch vracajú späť do mesta. A to so slovami „toto nebol život, ale otročina“. 
Preto berte do úvahy nielen samotnú investíciu, ale aj dodatočné náklady, svoj čas, pohodlie, okolie a prevádzkové náklady. Nehnuteľnosť kupujete na dlhé roky a tieto mesačné dodatočné náklady v ich súčte môžu prevýšiť rozdiel, ktorý by ste doplatili v investícii často na lukratívnejšiu nehnuteľnosť.  

Často prirovnám obchod s nehnuteľnosťami v jeho spôsobe k nákupu auta. Je to neustály kolobeh, kde niekto uprednostní nové auto so zárukami. Aj nové auto môžete mať ale v rôznej kvalite. A niekto si kúpi auto jazdené. Aj pri tomto zvažuje jeho estetickú stránku, spoľahlivosť, záruky, počet kilometrov, značku. V obchode s autami sa podstatná časť výberu presunula na internet.

Aj obchod s nehnuteľnosťami sa nám presúva do virtuálnej úrovne. V minulosti bolo normálnou praxou, že klient prišiel do realitnej kancelárie „tzv. z chodníka“. Dnes je situácia iná. Záujemca príde na obhliadku až potom, čo si nehnuteľnosť vybral na internete. Z môjho pohľadu je to dobré. Pretože, čím viac možností má záujemca, čím je informovanejší, tým bude jeho rozhodnutie lepšie. Čím väčšia konkurencia na developerskom trhu a na trhu so staršími nehnuteľnosťami, tým lepšie podmienky a servis pre klientov.  

Vyberajte si teda obozretne, nedajte sa zlákať „mimoriadnymi“ ponukami, pretože často ukrývajú mnoho skrytých nákladov. Vyberajte srdcom, intuíciou, súďte rozumom a poraďte sa s odborníkom. 
 
 

Diskusia k článku