Zbierka na krku

Zbierka na krku

Ku každej kabelke aj iná čiapka, šál a rukavice. Tak sa Prešovčanke Valike Samseliovej nazbierala úctyhodná zbierka doplnkov na zimu. Dokonca si pár kúskov uplietla aj sama. Okrem teplučkých šálikov má však v skrini aj krásne letné šatky všelijakých vzorov.

„Kožené, pletené, saténové, bavlnené či vlnené. Mám asi z každého rožka troška. Môžem o sebe povedať, že šatky či šály sú mojou vášňou. Vždy sú pre mňa ideálnym darčekom,“ priznala sa nám Valika.
 
„Možno sa to niekomu zdá smiešne, ale ja si predtým ako idem ráno do práce, najprv vyberiem čo na krk a na hlavu a k tomu doladím zvyšok oblečenia,“ vysvetlila svoj ranný rituál zberateľka a dodala, že jej šatník už jej vášňou aj značne trpí. „Tak ako oblečenie, tak aj doplnky si musím sezónne triediť. Teda na jar a v lete vyberám z krabíc tenké šatky, na jeseň ich zase odkladám a vyberám ich hrubšie kamarátky.“
 
Ako sme sa presvedčili, Valika by mohla konkurovať nie jednému predajcovi. „Niektoré som si doniesla aj z dovoleniek. Asi najkrajšiu mám z Dubaja. Je saténová, ružovo bielej farby. Samozrejme, keď som bola na dovolenke v Egypte, nemohla som si nepriniesť tradičnú arafatku. Priznám sa, že som ju mala na sebe len raz, ale veľmi som ju chcela,“ zasmiala sa sama nad sebou Prešovčanka.
 
V jej šatníku sa nájdu aj ručne robené doplnky. „Keď som bola malá, vždy mi mamka pestovala dlhé vlasy. Babka mi preto vymyslela špeciálnu čiapku, ktorá mala na vrchu dieru, aby som cez ňu mohla prestrčiť vrkoč a aby ma na hlave nič netlačilo. Pletených vecí som mala vtedy habadej. Aj mne dala babka aspoň aký taký základ štrikovania. Hladko obrátko sa mi však zapáčilo ešte viac v tomto období. Uplietla som si jeden šál, čo bolo jednoduché a teraz mám rozrobenú čiapku s brmbolcom. Zatiaľ, nie som žiaden expert, takže uvidíme, či moje prvotiny hudú žať úspechy,“ povedala pre Prešovský večerník Valika Samseliová. 

Diskusia k článku