Fascinujúce tvary

Fascinujúce tvary

Kto by v dnešných časoch nevedel niečo o obľúbenom „čiernom“ nápoji. Coca Cola sa stala jednou z najznámejších svetových značiek, ktoré zaplavili v sedemdesiatych rokoch aj československý trh. Odvtedy sa Martin Iľakovský pustil do zbierania fliaš Coca-Cola.

„Mal som pätnásť rokov, keď som prvýkrát pil Coca Colu. Doniesol mi ju otec z Rakúska. Malá fľaša s úzkym hrdlom. Bol som fascinovaný. Keď sa na to pozerám s odstupom času, pre naše deti je to teraz všetko samozrejmosť. My sme sa však vtedy vedeli tešiť aj maličkostiam. Aj Coca Cole či banánom,“ spomína Prešovčan.
Celosvetový úspech Coca-Coly neobišiel ani krajiny za „železnou oponou“. Trvalo to o takmer 30 rokov dlhšie, než v Západnej Európe, ale Coca-Cola si našla svoju cestu aj k nám, do vtedajšieho Česko-Slovenska.
 
„Keď bola coca cola dostupná aj u nás, už vtedy som mal v zbierke niekoľko desiatok fliaš. Mal som tiež rodinu v Amerike a keď nám na Vianoce posielali balík vždy som v ňom našiel novú fľašu. Bol to pre mňa najkrajší darček, aký som mohol dostať,“ dušuje sa Martin.
 
V Československu sa vyrábalo niekoľko značkových výrobkov The Coca-Cola Company. Od roku 1968 to bola už Coca-Cola a Cappy. Prvá Coca-Cola vyrobená na Slovensku pochádzala z Liptovského Mikuláša.
 
Prvé fľaše boli veľmi jednoduché, vyrábali sa z hladkého skla a napodobniť ich nebolo ťažké.
V roku 1915 vyvinula fľašu na svetoznámy nápoj Coca-Cola Root Grass Company z Terre Haute v štáte Indiana. Splnila tak významnú úlohu, aby produkt dostal charakteristický obal. V tej dobe bola totiž veľká väčšina nápojov plnená do obyčajných, ničím necharakteristických sklenených fliaš s rovnou stenou, čo umožňovalo, aby konkurenti so svojimi výrobkami napodobňujúcimi značku Coca-Cola miatli zákazníkov. Tvorca fľaše Earl R. Dean sa dal inšpirovať ilustráciou znázorňujúcou kakaový bob.
 
„Dnes  sa Coca Cola vyrába väčšinou v plastových fľašiach. Popravde už mi aj menej chutí a tradičné sklenené fľaše sa mi páčili viac. Keď som bol za dcérou v Amerike bol som šokovaný koľko druhou coca coly tam majú. Okrem light, či zero asi ďalších desať druhov. Doniesol som si tiež darčekové balenie fliaš Coca – Cola. Je v nej šesť rôznych tvarov fliaš, do ktorých sa pred tým nápoj plnil,“ prezrádza Martin Iľakovský. 

Diskusia k článku