Z fádnych vecí majstrovské diela

Z fádnych vecí majstrovské diela

Začalo sa to úplne nevinne? Zaľúbili ste sa aj vy na prvý pohľad a teraz to neviete skončiť? Reč nie je o romantickej láske, ale o zberateľských vášňach. Aj tie sa totiž väčšinou začínajú úplne nevinne. Pamätáte si, keď ste ako deti zbierali céčka, mince, plechovky od cocacoly či listové papiere? Poniektorí si z obyčajných zdanlivých „hlúpostí“ rokmi vybudovali naozajstnú závideniahodnú zbierku. Ak nemá veľkú finančnú hodnotu, tá zberateľská sa jej určite uprieť nedá.

Myslím, že to pozná každý rodič. Sú prázdniny, deti nemusia ísť do škôlky či školy. Niekedy stačí aj obyčajná maródka, keď vás už ratolesť netrápi horúčkovým blúznením z postele, ale znovunadobudnutou vitalitou „ešte mám maródku, ešte nejdem do školy“. A tak sedí doma a s postupujúcim časom už pomaly ani nevie, čo so sebou. Program v televízii vaše dieťa nebaví, opakujú sa dookola tie isté, už stokrát videné programy. Knihy veľmi nečíta, veď oproti sfilmovaným rozprávkam pôsobia na málo zmyslov a tak  nedokážu dlhodobo zabaviť. Na počítači už prešlo každý level Need for speed, Counter Strike, porazili každého vo virtuálnej Formule 1, ich simsácka rodinka sa rozrástla do takého počtu, až to začalo byť nudné. Toto je fáza, keď sa za hlavu už chytajú aj tí najkreatívnejší rodičia.
 
 
Riešenie, čo s detským časom, našla Silvia Arendáčová počas liečebného pobytu, na ktorom bola so svojim malým synom. Spolu sa zúčastnili kurzu dekupáže v jednej z tvorivých dielní, ktoré boli pre malých pacientov pripravené. A dekupáž teda nedostala len synátora! „Na začiatku som tejto kreatívnej technike, pri ktorej sa dajú z obyčajných, fádnych vecí urobiť naozaj majstrovské diela, úplne prepadla.“ Pýtate sa, čo sa za týmto názvom skrýva? Dekupáž je v skutočnosti jedna z kreatívnych techník využitia servítok. Potrebné sú na ňu servítky, lepidlo, farby, nožnice, štetce a lak, teda všetko, čo sa v podstate nachádza v každej domácnosti. Na vybraný predmet aplikujete v prípade, že sa vám podkladová farba nepáči, vybraný odtieň, potom naň nalepíte servítku, ktorú následne zalakujete. „Samozrejme, že veľa závisí od toho, s akou vecou idete pracovať, väčšinou však býva postup rýchly a pomerne jednoduchý. Navyše sa týmto spôsobom dajú perfektne zamaskovať chybičky, ktoré sa na predmetoch častým používaním môžu objaviť,“ prezrádza Silvia. Aj keď sa môže javiť, že takto upravené predmety už viac nie sú súce na praktické používanie, opak je pravdou. „Najradšej týmto spôsobom ozdobujem taniere. Samozrejme, že sa dajú používať aj naďalej. Jediné, čomu by som sa vyhla, je ich umývanie v umývačke riadu. Ručné umývanie dekoráciu nijako nepoškodí, dobroty na takto upravených tanierikoch vyzerajú oveľa nápaditejšie a priznám sa, že aj chutnejšie.“
 
A čo všetko sa dá touto kreatívnou technikou ozdobiť? No všetko, čo vám napadne! „Touto technikou skrášľujem kvetináče, vázy, rôzne kuchynské dózy a koreničky, šálky, rámy na fotky, tabuľky na dvere, najradšej však jednoznačne taniere, tie totiž majú najširšie využitie.“ Silvia sa v najbližšej dobe chystá vyskúšať touto technikou zdobiť aj drevené výrobky, pre nedostatok času sa k tomu ešte poriadne nedostala. „Najviac sa mi páči, keď sú takto ozdobené svietniky. Cez popraskaný lak krásne prebleskuje svetlo, vyzerá to veľmi originálne.“ Tieto netradičné kúsky sú ideálnym darčekom, originálnym a nezameniteľným. „Rada ich používam ako darčeky, nie je to veľká investícia, výsledný efekt je o to lepší. Sú to darčeky zo srdca, nie z povinnosti.“ A čo sa Silvii na dekupáži páči najviac? „Je to výborná zábavka pre deti, ktoré namiesto zabíjania času pred obrazovkou televízie alebo počítača týmto spôsobom rozvíjajú svoju kreativitu. Dokážu sa pri tom výborne zabaviť, nad výsledkami ich prác si idem často „oči vyočiť“.“ Dekupáži neprepadla len Silvia s rodinou, po tom, čo pár svojich diel priniesla do práce či kamarátkam, sa tejto technike rozhodla priučiť väčšina z nich.

Diskusia k článku