Študent Jakub Zajak: Pri varení sa pozerá na tatranské končiare

Študent Jakub Zajak: Pri varení sa pozerá na tatranské končiare

(šaja) – Hoci je len v treťom ročníku, už maká naplno v kuchyni ako ostatní vyučení kuchári. Reč je o študentovi Jakubovi Zajakovi zo Šarišských Bohdanoviec v Prešovskom okrese, ktorý študuje na Súkromnej strednej odbornej školy Mladosť v Prešove. Kým jeho rovesníci sa cez víkend zabávajú, on stojí pri peci a pod tatranskými končiarmi vyvára jedlá pre hostí v jednom z miestnych hotelov.

Nech nie si zašpinený od olejov....

„Po základnej som rozmýšľal, kde pôjdem do školy. Otec mi vraví, keď budeš robotník, budeš stále špinavý od olejov, choď radšej za kuchára. A tak som ho poslúchol a neľutujem,“ hovorí so smiechom Jakub, ktorý už desať mesiacov pracuje ako kuchár v hoteli v Starej Lesnej. „V piatok popoludní odchádzam do Vysokých Tatier a ostávam tam až do nedele večera a varím,“ prezradil nám šikovný kuchár, ktorý lásku k vareniu a kuchyni zdedil po dedkovi a aj otcovi. „Otec varí výborne, doma varí len on, lebo ja nemám čas, ale keď chce, vždy mu rád poradím,“ hovorí Jakub. Práca ho baví a teší ho aj to, že si popri štúdiu privyrobí. Koľko, to nám ale povedať nechcel. „Som rád, že získavam skúseností a že môžem finančne pomôcť sebe aj rodičom.“ 


Jakub (vľavo) je v kuchyni veľmi rád. 

Dezerty veľmi nemusí...
 
V tatranskej kuchyni začína o pol deviatej. „Varím zamestnaneckú stravu a tiež jedlá pre klientov hotela, ktorí majú zaplatenú polpenziu. Menu pozostáva z troch alebo štyroch chodov. Pracujeme okolo osem až desať hodín, no niekedy je to aj dvanásť,“ hovorí Jakub, ktorý videl inzerát, v ktorom hľadali prácu kuchára na internete. Ponuka ho zaujala a povedal si, že to skúsi. „Prišiel som na jeden deň na skúšku a keďže šéfovia boli spokojní, ostal som,“ prezrádza mladý študent, ktorý vo Vysokých Tatrách pracuje už desať mesiacov. „Najradšej varím mäsá, to ma veľmi baví, menej už dezerty a studená kuchyňa. Začínal som v pizzérii pred dvomi rokmi, ale po čase ma to prestalo baviť. Predsa len, stále to bola len pizza, kým v hoteli je jedálny lístok naozaj pestrý.“


Šikovnosť ukázal aj na kuchárskej súťaži.

Jakub bude pod tatranskými končiarmi pracovať len do konca júna. Potom sa vyberie do Rakúska, konkrétne do Kapurnu, kde bol počas jarných prázdnin na stáži. Vedenie reštaurácie bolo s východniarom spokojné a tak mu sľúbili prácu počas letných prázdnin. 
Svoju šikovnosť preukázal nedávno aj v súťaži Gastro junior Skills Slovakia „Pripravujem sa na ďalšie súťaže, na Košického kuchára a na Tatranského kuchára. Mám však obavu, že z časových dôvodov obe súťaže nestihnem. Súťaž je zaujímavá, napríklad v tej tatranskej sú dané tri typické suroviny ako je jeleň, lesné plody a seno a všetky musia byť použité v recepte,“ prezradil nám študent, ktorý je vo voľnom čase dobrovoľným hasičom a aj vášnivým hospodárom na domácom statku. 


Pri pohľade na tieto jedlá sa nejednému človeku zbiehajú slinky v ústach... 


Foto: archív J. Z. 

Diskusia k článku