Šikovná šperkárka Lenka relaxuje pri obšívaní náušníc

Šikovná šperkárka Lenka relaxuje pri obšívaní náušníc

O tom, že má Lenka Mazalánová (25) šikovné ručičky, niet pochýb. Táto usmiata absolventka manažmentu sa už niekoľko rokov venuje výrobe šperkov. Začiatky síce neboli ľahké, no dnes sa môže popýšiť tým, že jej výrobky putovali až do Toskánska, Belgicka či Nemecka.

V minulosti sa venovala paličkovanej čipke a to, že sa neskôr bude venovať šperkom, ani len netušila. Za prvý impulz vďačí svojej mamke, ktorá raz navštívila kreatívny obchod a nakúpila všetok potrebný materiál. „Mamka raz prišla domov s tým, že nakúpila nejaké veci na výrobu bižutérie. My sme doma tri sestry a, samozrejme, sa rady parádime. Vyrobila nám teda prvé kúsky, ale ďalej sa tomu nevenovala, takže to zaľahlo prachom. Až neskôr som sa k tomu vrátila ja. Povedala som si, že keď už to máme doma, tak skúsim vytvoriť niečo aj sama. A nakoniec sa tomu venujem približne už šesť rokov,“ hovorí Lenka.

Nikto z neba učený nespadol a aj Lenka sa zo začiatku troška trápila. No predsa len to mala o čosi ľahšie. Jej mamka je krajčírka a už od mala ju viedla k ručným prácam. „Keď som mala desať rokov, mamka ma naučila štrikovať a ja som sa potom venovala paličkovanej čipke, takže tú jemnú motoriku som mala ako tak zvládnutú. No začiatky neboli, samozrejme, ľahké a dokonca som s tým niekedy chcela aj seknúť. Vlastne aj dnes mám niekedy dni, kedy sa mi tak nedarí, že mám chuť s tým skončiť. Ja som strašný detailista a skúšam to dovtedy, kým to nie je podľa mojich predstáv. Takisto si potrpím na kvalitu, preto materiál nakupujem predovšetkým zo zahraničia. Najčastejšie je to Česko. Ihly objednávam z Anglicka a shibori stuhy mám z Talianska a Ukrajiny,“ dodáva sympatická Lenka.

 

Nerada tvorí pod nátlakom... 
 
Prvé šperky ju naučila mamka, ďalej to už zvládala ale sama. Niekedy aj hodiny brázdila internet a hľadala inšpirácie, materiál, návody a rôzne postupy. 
 
„V dnešnej dobe internetu nájdete návod na všetko. Takže som si sadla za počítač a hľadala som inšpirácie, až som sa dostala k obšívaným šperkom. Pozrela som si jedno video ako na to, a už to išlo. Chce to, samozrejme, čas a hlavne náladu. Nerada tvorím pod nátlakom. Na toto musí mať človek náladu a chuť, inak to nemá zmysel,“ opisuje svoje začiatky sympatická slečna.  
Keď Lenka zistila, že sa jej šperky ľudom páčia, chcela ich prezentovať pod vlastným názvom. Začínala ako Handmade by Lienka a napokon dospela až k názvu Koksinel. „Keď som začínala tvoriť, tak som používala klasický názov Handmade by Lienka. Každý, kto niečo tvoril, používal v názve handmade, teda ručne robené a keďže sa volám Lenka a milujem lienky, tak som chcela mať lienku aj v názve. Potom som sa rozhodla pre názov Coccinelle, čo znamená lienka po francúzsky. No tento názov bol troška náročný aj na písanie aj na čítanie. Ľudia to často komolili, tak som sa rozhodla, že to bude formou píš ako počuješ. Takže teraz používam Koksinel.“  

               Shibori náušnice vyzerajú naozaj luxusne.                      Výroba obšívaných náušníc jej zaberie už len hodinku.
 
Nielen názov, pod ktorým tvorí, prešiel vývojom, ale aj jej samotná tvorba. Začínala jednoduchšími ketlovacími šperkami a dopracovala sa až výrobe elegantných a luxusne vyzerajúcich shibori šperkov. „Prvé kúsky boli také klasické ketlované kúsky. To znamená, že základom sú drôtiky, ketlovacie nity, a pomocou klieštikov sa vytvárajú rôzne očká, ktorými sa komponenty spájajú. Tak som prešla na strieborné kúsky so swarovského komponentmi. Asi tri a pol roka dozadu som sa začala venovať obšívaným šperkom. Tam sa pomocou nitky obšívajú rôzne komponenty japonskými rokajlovými korálikmi, ktoré sú dokonalo pravidelné. Momentálne sa venujem shibori šperkom,“ vysvetľuje a ďalej dodáva: „Shibori nie je technika, ale názov stužky, ktorá sa pri tvorbe používa. Je to ručne skladaná a ručne maľovaná hodvábna stuha. Technika sa nazýva korálková výšivka, kde sa kombinujú rôzne techniky. Na zahraničných stránkach to radi nazývajú „ooak“ (one of a kind), teda jedinečné kúsky.“


Šperky tvorí predovšetkým pre radosť a vždy ju pohladí na duši, keď ju niekto za jej prácu pochváli. „Pre mňa je toto v prvom rade relax. Pri výrobe náušničiek, pri hľadaní inšpirácie si dokážem neskutočne oddýchnuť. Mňa to veľmi baví a teší ma, keď svojimi výrobkami urobím niekomu radosť. A ešte viac ma teší, keď ľudia pekným slovom ocenia moju prácu,“ dodáva na záver Lenka  

Dominika Tuptová

Diskusia k článku