Čipkárka Anna Závacká: „Pri paličkovaní musíte mať teplý zadok“

Čipkárka Anna Závacká: „Pri paličkovaní musíte mať teplý zadok“

(šaja) – Paličkovanie je jej veľkou vášňou. Nitkami a paličkami dokáže vďaka svojej šikovnosti vytvoriť skutočne prekrásne diela. Prešovčanka Anna Závacká (65) paličkovanie učí v rámci krúžku aj malé slečny. A vždy sa medzi nimi nájde aspoň jeden chlapec!

Špendlíky zbierali z kobercov

Šikovná čipkárka má ľudovoumeleckú tvorbu v malíčku. Najviac sa paličkovaniu venuje teraz, keď je už na dôchodku. „Paličkovala som aj keď deti boli menšie, ale len občas, keď ma niekto poprosil, že chce čipku podarovať. Robila som neskoro do noci a deti ráno zbierali z koberca špendlíky,“ smeje sa čipkárka, ktorú teší, že mladé dievčatká zo základných škôl majú o túto ručnú prácu záujem. “Medzi nimi sa vždy nájde aj chlapec, ktorého to baví a ešte je aj šikovný,“ pochvaľuje si žiakov. 

 
Paličkovanie si podľa pani Anny vyžaduje pomerne veľa času. 

 
Vyrába aj “ženičky“ zo šúpolia 

Prešovčanka sa ale nevenuje len paličkovaniu. Na jar zdobí vajíčka, v zime vyrába vianočné ozdoby a v lete z kukuričného šúpolia postavičky – šúpolienky s dedinskou tematikou. „Ženy ich začali vyrábať začiatkom dvadsiateho storočia na južnom Slovensku, aby si trochu privyrobili,“ vysvetľuje históriu vzniku. Najviac času ale strávi pri paličkovaní. Bývalá učiteľka vytvorila desiatky čipiek, ktoré popredala, aj podarovala. Do nití paličkami dokáže zachytiť prekrásne vzory soľnobanských aj iných čipiek. Krásne sú aj čepcové, ktoré kedysi zdobili čepce a tie boli súčasťou kroja. Šikovnosť a zručnosť zdedila po svojej mame, ktorá dokázala obšiť rodinu, ako sa hovorí od hlavy až po päty. „Mama raz zorganizovala kurz paličkovanej čipky a vzala aj mňa a mne sa to veľmi zapáčilo. Absolvovala som aj dvojročný kurz paličkovania v Prešove, pod vedením skúsenej Alžbety Vaškovej. Ženy zo Solivaru hovoria, že na čipky je potrebný teplý zadok, teda, že si to treba pri čipkovaní odsedieť, lebo sú to hodiny a hodiny práce. Malá čipka si vyžaduje aj tri hodiny roboty,“ prezrádza.
 
 
Šúpolienky si získajú srdce vari každej ženy, ktorá má rada ľudovú tvorbu. 

Soľnobanská čipka má červenú, zelenú, žltú, modrú farbu, a vyrábala sa do bieleho alebo čierneho základu. Každý región na Slovensku má iné čipky, ktoré sú jedinečné. Každá sa vyrába z inej nite. „Paličkovanie čipiek je vlastne tkanie,“ vysvetľuje a dodáva: „Soľnobanská čipka je medzi čipkami rarita, pretože sa robí z tenkej nite. Všade sa používajú hrubšie.“ Pani Annu môžete stretnúť aj na remeselných jarmokoch, kde svoje čipky nielen paličkuje pred zrakmi zvedavcov, ale ich aj predáva. S jej úžasnými čipkami sa už môžu pochváliť v Anglicku, Amerike, Poľsku, v susedných Čechách, ale aj na Maldivách. Nedalo sa nám nespýtať, čo urobí, keď sa pri vzore pomýli. „Ja to volám cúvanie vpred. Keď to už čipkárka rozpletie, tak príde aj na princíp, čo urobila nesprávne,“ uzatvára Anna Závacká. 
 
Od výmyslu sveta: Páčia sa vám?  

Foto: šaja

Diskusia k článku