Janka Gočová: „Kafre“ chlapom do remesla!

Janka Gočová: „Kafre“ chlapom do remesla!

(šaja) – Vyrovná sa chlapom a možno je ešte lepšia! Prešovčanka Janka Gočová ukázala, že mužské remeslo dokáže robiť aj žena! Mladá žena totiž navrhla palivovú nádrž pre hybridné auto a s ňou celú palivovú sústavu! Okrem toho vymyslela inovácie pre autá budúcnosti a neskôr si ju s kolegami vyrobili ako prototyp! Mladá žena okrem toho autá dokáže aj opravovať a tiež na nich závodne jazdiť!

Janka pracuje ako CAD konštruktérka pre automotive. „To znamená, že spracovávam a navrhujem podľa požiadaviek zákazníka 3D vizualizácie dizajnu pre automobilový priemysel. Rok som už pracovala externe v pražskej firme pre anglickú automobilku Jaguár, venovala som sa hlavne palivovým systémom. Navrhovala som palivovú nádrž pre hybridné auto a s ňou celú palivovú sústavu. Taktiež som pracovala aj na iných projektoch pre iných zákazníkov, ako aj českú automobilku Škoda, kde sme sa zaoberali témou budúcnosti – autonómne vozidlá – návrhy a inovácie pre budúce autá, kde som nielen modelovala v PC, ale sme si to aj hneď vyrobili ako prototyp. Momentálne budem pracovať na ďalších projektoch. V tom je tá práca zaujímavá, že nie je len monotónna na jednom projekte, ale vystriedam si viacero projektov, kde naberám stále nové skúsenosti,“ prezradila Prešovčanka, ktorá si stovežatú Prahu, kde pracuje a žije, pochvaľuje. 
 
Načo ste študovali techniku? 
 
Po ukončení technickej univerzity v Prešove hľadala najprv prácu v meste, no neúspešne. „Vo väčšine prípadov bola pre mňa zarážajúca otázka, že prečo „ako žena som študovala techniku“ a v niektorých prípadoch ma ani nezavolali na osobný pohovor preto, že som veľmi mladá a určite si chcem založiť rodinu hneď po škole. Keďže po škole som si chcela uplatniť to, čo som vyštudovala, veď predsa som neštudovala zbytočne päť rokov nejaký odbor, ktorý ani nevyužijem? Cez spolužiakov, ktorí po škole hneď odišli do Prahy, som si hľadala miesto, ozývala som sa im, či náhodou niekde ešte nehľadajú niekoho,“ spomína na ťažké obdobie, ktoré sa ale vzápätí razom otočilo k lepšiemu. 
 
Páčilo sa im, že mám rada autá 


„Jeden kamarát mi poslal kontakt na firmu, v ktorej teraz pracujem. Poslala som životopis a následne na to si ma zavolali na osobný pohovor. Musela som si rozmyslieť v priebehu pár dní, premýšľala som, či je to fakt dobrý nápad ísť tak „ďaleko“. Tak som sa odhodlala a išla som na otočku v jeden deň na pohovor do Prahy. Bol to vtedy fakt zaujímavý pohovor, ten prístup ľudí bol uvoľnený, úplne niečo iné, čo som dovtedy zažívala na iných pohovoroch. Páčilo sa im, že som ženská, ktorá má rada autá a je to môj koníček. Mesiac po pohovore som mohla nastúpiť do práce v Prahe. Bolo to zo začiatku ťažké,“ priznáva Janka, ktorej frajer pracoval v Prešove, ale veľmi túžil ísť za ňou. Prácu v Čechách si teda začal hľadať aj on. Našiel ju v Brne, no Janka bola stále v Prahe. „Preto to bolo horšie, že i keď sme odišli spolu naraz do Čiech, on ale nastúpil do práce v Brne a ja v Prahe. Pre každého nový začiatok - zároveň spolu a zároveň oddelene. Myslela som najprv, že keďže má moja firma pobočku aj v Brne, že by som tam mohla po skúške pracovať, ale nakoniec si ma chceli nechať v Prahe. Takže tri mesiace sme boli každý v inom meste. Potom cez moju firmu sme začali hľadať prácu v Prahe. Prišiel aj on na pohovor do mojej firmy, a keďže naším spoločným koníčkom sú autá, tak aj on uspel na pohovore. A po troch mesiacoch sme boli už spolu v Prahe.“ 

Janka a Lukáš ešte mesiac bývali u známych. „To bolo aj pre mňa veľkým šťastím, že mi naši známi, ktorí už žili pár rokov v Prahe, poskytli na pár mesiacov ubytovanie u nich. Keďže čakali prírastok, museli sme si nájsť vlastné bývanie. Po mesiaci sme už bývali spolu v peknom 1-izbáku. Musím ale podotknúť, že keď ste v zahraničí dvaja, je to oveľa lepšie, ako keď je tam človek sám. Predsa len, ten pocit, že máte niekoho blízkeho a že aj s nájmom sa môžete podeliť je iný, ako keď sa musíte so všetkým trápiť sám,“ dodáva Janka, ktorá sa ale na mentalitu u susedov nesťažuje. „Všade sa nájdu dobrí ľudia a aj tí, s ktorými nezdieľate rovnaký názor. Zatiaľ musím povedať, že v mojom okolí som „natrafila“ na skvelých ľudí. Česi si stále robia srandičky a výsmechy zo Slovákov, ale väčšinou je to myslené len akože. A myslím, že si už aj zvykli na to, koľko je nás tu Slovákov v tej Prahe (smiech). Veď si aj hovoríme, že hlavné mesto Slovenska je Praha. A na druhej strane, aspoň sa im páči naša rodná reč. Väčšina Čechov je z toho na mäkko, keď žena rozpráva slovensky,“ smeje sa Prešovčanka, ktorá má k štvorkolesovým tátošom vzťah odmalička. 
 
Bábiky? Nie, len brat a autá! 
 
Janka sa už ako malá s bratom hrávala s autíčkami a on s ňou s bábikami. Dnes je z brata perfektný automechanik. „Vždy sme ako rodinka jazdievali niekam na výlety. Otec si nášho „žigulíka“ vedel opraviť aj na dvore sám. Vždycky ma to ťahalo „za volant a zaujímala som sa o autá, čo je vlastne ten motor pod kapotou a ako funguje. S bratom sme sa vždycky naháňali, kto prvý sadne za volant, keď bolo náhodou odomknuté auto na dvore. V rodine je nás dosť technikov, a dokonca aj šoférov z povolania. Aj moje dve najstaršie sestry v technike nezaostávajú a sú taktiež skvelé šoférky. No a čo sa mňa týka, tak väčšina ľudí sa čuduje a zároveň obdivuje, že veľmi rada jazdím v opätkoch a že si viem aj sama prezuť kolesá,“ smeje sa. 
 
Výhra zo Škoda zrazu 1. miesto najsilnejšia žena,
2. miesto Škoda Tour závod s navigátorom Lukášom. 

 
 Začínali na Formane 
 
Všetci sa s čerstvým vodičákom učili jazdiť na rodinnom aute Škoda Forman. „Už odmala ma to lákalo, vždy som bráškovi hovorila, že on mi poskladá formulu a ja budem jazdiť, že budeme tím. Nejazdím pre výhru, ale pre zábavu. Milujem to, keď sa môžem vyšantiť za volantom, vedieť, že mám auto plne pod kontrolou, a viem si aj hodiť „bokem“ aj s prednokolkou. Je to moja záľuba, odreagovanie sa za volantom. Vždy, keď ma niečo trápi, tak si sadnem za volant a jazdím len tak prírodou, rýchle a bezpečné prejazdy zákrut ma upokojujú.“ 
Prešovčanka sa počas vysokej školy zoznámila s terajším snúbencom Lukášom. Spolu sú už osem rokov. Zoznámil ich kamarát, s ktorým sa len pár dní predtým spoznala pri „nahánačke“ po meste. „Hovoril, že ma musí zoznámiť s kámošom, ktorý ma podobné auto ako ja. V tej dobe som jazdila na bordovom Formane a on na Felícii kombi s podobnou farbou. Tak sme si dali rande na Tuning zraze vo Svidníku, tam sa ten náš vzťah pomaly rozbiehal. Lukáš mal taktiež rád autá, aj rád jazdil, a dokonca ako samouk sa doma učil niečo aj opraviť na vlastnom aute. Veľmi rada som jazdila, aj jazdím, len počas štúdia neboli prostriedky na to, aby som mohla profesne závodiť. Snúbencova Felícia už mala tiež svoje roky a veľa za sebou. A tým, že autičkárske srdce nepustí, rozhodli sme sa, že si ju zrekonštruujeme komplet.“ 
 
Auto si vyskladali od „piky“ 
 
Janka nám ďalej prezradila, že boli partia „troch autičkárov“, a vzájomne si pomáhali. Takže sa pustili do rozoberania Felície, rozobrali ju do poslednej skrutky a začali renovovať. „Trvalo to rok, čo sme ju postupne skladali. Smejeme sa a hovoríme, že sme si ju vyskladali podľa našich predstáv, ako by malo auto vyzerať, keď vyjde z linky,“ smeje sa sympatická konštruktérka, ktorá hovorí, že auto snov si vyskladali od „piky.“ „Od kompletne spravenej karosérie, cez upravený podvozok, upravený motor, komplet vystrojený interiér – prečalúnenie, zabudované audio – takto sme si vyskladali auto snov. Vyskladali sme si vlastné „rýchle nenápadné približovadlo“. Kombík položený na zemi s full výbavou. Je už tomu pár rokov, ale máme ju stále zaparkovanú v garáži. Je to úžasná naša motokára. Jazdíme s ňou stále niekde na zrazy, kde som sa s ňou zúčastnila na menších závodoch a rôznych autoslalomov. Vyhrala som jedine na zrazoch. Na autoslalomoch som sa zúčastnila v konkurencii len s chlapmi a ako jediné žieňa a s jediným autom v kombíku, neskončila som posledná, ale ani prvá, keďže to nie je úplne auto na závody, ale bola to fajn skúsenosť.“
 
S frajerom Lukášom jazdia kade – tade. 

Muži pred ňou majú rešpekt 

 
V poslednom ročníku si pretekárka kúpila Felíciu s upraveným motorom a športovým podvozkom. „Myslela som, že budem pretekať na väčších závodoch, no kým som do nej dokúpila ďalšie potrebné veci k úprave, aby sa s tým dalo dobre závodiť, som aj odišla do Prahy. Teraz parkuje doma pod plachtou a premýšľam, že si ju vezmem do Čiech a začnem tu závodiť so snúbencom, ten je výborný co-pilot. Vždy, aj keď jazdíme rekreačne, vie ma perfektne motivovať a navigovať, že si to s ním ešte viac užívam za volantom. Väčšina priateľov ma podporovala a chcela by, aby som už pretekala fakt vážne, ale keď som mala čas, neboli peniaze a sponzori, a teraz naopak, keď aj sú nejaké prachy, tak nie je čas.“ A prečo sa Janka neživí ako profesionálna vodička? „Ja milujem šoférovanie, ale najradšej jazdím sama, alebo s priateľom, po poriadnych serpertínach a lesných cestách, kedy si tú jazdu naplno vychutnávam. Ja radšej pretekám, ako by som mala rozvážať ľudí po meste, to by ma nenapĺňalo. Je ale pravda, že v rodine máme dosť šoférov z povolania. Ešte popri vysokej škole jednou z mojich brigád bol rozvoz pizze a túto prácu som si fakt vychutnala. Dá sa povedať, že vtedy na študentské časy to bola moja práca snov,“ prezrádza a dodáva: „Muži majú predo mnou rešpekt, ale ja im vôbec nedávam pocítiť, žeby som bola o niečo „chytrejšia“ v technických veciach ako sú oni. Práveže si uvedomujem, že neviem to tak perfektne ako naše chlapské polovičky. Nemám problém vziať šrubovák, račnu či iné náradie, dokonca si sama prezujem letné pneumatiky na zimné a naopak. V práci si nechám poradiť. Pri závodoch je to trošku horšie, lebo za volantom sa prejavuje moje vnútorné ja, ale nerobím to rada, aby som niekoho ranila, keď ho predbehne „žena“, ale, bohužiaľ, občas musím,“ smeje sa. 
 
A aké má plány do budúcnosti? „Za mesiac plánujeme so snúbencom Lukášom Tomkom svadbu. Do budúcna plánujeme aj deti. Ak sa podarí, tak rozbehnúť závody aj tu v Čechách. V našom spoločnom rebríčku máme ešte viacero „štvorkolesových“ snov, s ktorými by sme chceli postupne zaplniť garáž, ak sa podarí. S Lukášom sme zohratá dvojka a najradšej relaxujeme vozením sa v aute a vždy to spojíme s nejakým výletom,“ uzavrela Janka. 

Foto: archív Janky  

Diskusia k článku