Eva Bacherová: Uháčkuje vám aj Filmárika a Filmušku

Eva Bacherová: Uháčkuje vám aj Filmárika a Filmušku

(šaja) – Čo hračka, to príbeh. Prešovčanka Eva Bacherová (36) nedokáže sedieť so založenými rukami. Už dva roky háčkuje hračky pre deti. Neraz jej pošlú fotku obľúbeného plyšáka a ona ho za pár hodín uháčkuje. Hračky väčšinou daruje.

„Háčkujem vtedy, keď dcérka Dianka zaspí, väčšinou je to večer alebo popoludní. Mám svoje miesto na gauči, kde si porozkladám vlnu, pustím rádio a háčkujem,“ prezrádza sympatická mamička, ktorá začínala s háčkovaním čeleniek, šatiek, šálov či rukavíc.
Háčkovanie je pre Evku veľký relax.

Neskôr začala s výrobou hračiek. „Vďačím za to aj dcérke, chcela som jej uháčkovať niečo pekné aj na oblečenie aj na hranie,“ spomína na začiatky. Ručná práca jej ide od ruky, no prezrádza, že neraz musela aj párať. „Keď sa mi nepodaril vzor, musela som začať znova, ale to sa mi často nestávalo a ani ma to neodradilo,“ smeje sa mladá žena, ktorá skúšala aj štrikovať, ale toto ju, ako vraví, nebaví. „Pozerala som si návody na háčkovanie na internete, skúšala som si rôzne vzory. Háčkovala som aj chobotničky pre predčasne narodené detičky. Poslali mi návod na papieri a ja som robila,“ prezrádza. Na háčkovanie používa akrylové alebo bavlnené priazde. Evina obľúbená farba priadze je tyrkysová a mentolová, čo sa týka žien, tak pre dievčatká, samozrejme, ružová a pre chlapcov modrá. Výroba jednej hračky jej trvá päť až dvanásť hodín. 

 
Dvojročná Dianka sa najradšej hrá s hračkami, ktoré jej vyrobí mamka. 
 
 
Mimoni aj zajačiky
 
„Záleží to od veľkosti. Používam bavlnené priadze a vnútro hračky vypĺňam dutým vláknom. Hračky sa dajú vyprať, čo matky ratolestí vždy ocenia.“ A ktoré hračky idú „na dračku? „Obľúbené sú medvedíky, zajačikovia, postavička Hello Kitty, robila som aj Medvedíka Pu. Najviac ma ale prekvapila požiadavka, aby som uháčkovala postavičky, ktoré boli obľúbené za totality – Filmárika a Filmušku. Priznám sa, tento nápad ma potešil. Neraz sa mi ozve aj mamička, že jej dieťatko má obľúbenú plyšovú hračku a hoci je veľmi zničená, dieťatko sa s ňou nechce rozlúčiť. Pošle mi fotku a ja podľa nej hračku uháčkujem. Uháčkovala som už aj mimonov na papučkách a rukaviciach pre deti. Jedna mamička ma požiadala o výrobu anjelikov, lebo jej dcérka ich zbožňuje. Pár hračiek už skončilo aj u sestry a u známych v Prahe. Háčkovanie je môj veľký relax aj keď občas už dostávam do rúk kŕče. Veľmi obľúbené sú aj takzvané montessori pomôcky. Mamičky si pre svoje detičky dávajú robiť rôzne pomôcky, vďaka ktorým sa deti učia poznávať tvary alebo farby. Takouto zábavnou formou sa učia. Vyrobím napríklad mištičky a guličky a deti ich priraďujú k sebe podľa farieb,“ vysvetľuje Evka,  ktorá kedysi hrávala aj elektronické šípky, súťažila po celom Slovensku. Bol to pre ňu úžasný relax, bola dokonca na majstrovstvách sveta v chorvátskom Zadare. Okrem toho pracovala v Taliansku a tiež podnikala v gastronómii. 
 
Foto: achív E.B., autorka  

Diskusia k článku