Šikovná Diana Maťašovská: Pozrite, čo dokáže s nožom v ruke!

Šikovná Diana Maťašovská: Pozrite, čo dokáže s nožom v ruke!

(šaja) – Vyrezávanie jej ide od ruky. Maturantka Hotelovej školy v Prešove, Diana Maťašovská(20) z Hanisky to s nožom v ruke naozaj vie. Carving, teda vyrezávanie do ovocia a zeleniny, jej učaroval natoľko, že sa čoskoro začne touto zábavou aj živiť.

Celé sa to začalo na krúžku v škole. „Chytilo ma to v treťom ročníku, dovtedy som navštevovala viaceré aktivity, ale nič ma veľmi neoslovilo. Naučila som sa základy a keď som bola na krúžku asi tretíkrát, vedela som, že to je pre mňa to pravé. Veľmi ma to baví,“ hovorí Diana, ktorá na svoju maturitnú skúšku vytvorila naozajstné veľdielo. 
 
Chutný darček sa dá aj zjesť.
 
Ak si myslíte, že na vyrezávania potrebujete špeciálne vlohy, Diana vás vyvedie z omylu. „Naučí sa to každý, hovorí sa, že musíte byť trpezlivá, ale nie je to pravda. Ja som netrpezlivá, keď sa mi nedarí, odídem preč a dielo dokončím neskôr,“ smeje sa sympatická maturantka. Na to, aby ste tvorili krásne veci, potrebujete carvingový nôž, ktorý má tenkú ohybnú čepeľ. Ak ho nemáte, vystačíte si aj s nožom na ovocie. S týmto začína aj Diana. A čo by poradila začiatočníkom, ktorých toto umenia láka? „Ak si to chcete vyskúšať, začnite jablkom, nie je veľmi tvrdé a dobre sa s ním pracuje, nemusíte nožom veľmi tlačiť. Nôž nesmie byť tupý, lebo sa môžete porezať. Najskôr jablko umyte a odstráňte stopku. Potom si nožom jemne predkreslíte vzor, ktorý chcete vyrezávať, a potom začnite so samotným carvingom. Nôž držte v ruke ako pero alebo ceruzu,“ radí Diana. Pri práci neustále podrezávate pod 60 stupňovým uhlom, kedy odpad vyrezávate a vytvárate 3D efekt. „Chce to cvik, bolia z toho ruky aj chrbát, ale výsledok stojí za to.“ 

 
 
A čo v prípade, keď sa obrazec nepodarí? „Opraviť sa to nedá, musíte vymyslieť trik, ako chybu zakryť. “  Za svoje najvýnimočnejšie dielo Diana považuje to, čo vyrezala na praktickú maturitnú skúšku. „Mala som urobiť niečo netradičné a tak som urobila pohyblivé dielo v kovovom oblúku, ktorý sa točil a svietil. Vyrezávala som z rôznych druhov ovocia a zeleniny. Použila som predvarené zemiaky, bielu a červenú reďkovku, predvarenú cviklu a mrkvu. Najviac som mala obavy zo zemiakov, lebo tie čerňejú. Nechýbali tam ani čili papričky, kučeravý šalát a rôzne druhy byliniek. Súčasťou bol aj zavlažovací systém, vďaka ktorému sa zelenina dlho udržala v čerstvom stave a aj prírodne voňala. Ľudia, ktorí to videli, boli veľmi prekvapení a veľmi ich to očarilo,“ dodáva Diana, ktorá má na konte výhru v súťaži vo Svidníku. Tam získala v kategórií začiatočník bronzové pásmo a tiež výhru v striebornom pásme. „Tu som tvorila pred zrakom porotcov, ktorí sledovali každý môj pohyb rúk. Trému som nemala.“ 

Diana dokáže vytvoriť aj takúto nádheru.
 
Ďalšie ocenenie získala tento rok opäť v tejto súťaži, ale v kategórii pre pokročilých. Jej šikovnosť očarila porotu. „Mala som vyrezať niečo na udalosť v tomto roku. Zvolila som si svadbu princa Harryho a vyrezala som svadobnú kyticu. Vyrezávala som kvety zo zeleniny, ktoré som doplnila živými kvietkami. Umiestnila som sa na bronzovom pásme,“ hovorí Diana, ktorá plánuje študovať ekonómiu v Prahe. Carving je podľa jej slov v poslednej dobe veľmi obľúbený a žiadaný. „Už teraz mám veľa objednávok, teším sa, že ľuďom sa moje diela páčia. Je to darček, ktorý je pekný pre oči a je aj praktický, lebo sa dá aj zjesť. Ľudia už nie sú konzervatívni a chcú blízkych obdariť niečím výnimočným a to carvingový výtvor určite je,“ uzatvára Diana Maťašovská. 
 
Foto: archív Diany 

Diskusia k článku