A. Březina: „Toto lietadlo je jeden z mojich splnených snov“

A. Březina: „Toto lietadlo je jeden z mojich splnených snov“

Cez víkend sa desiatky nadšencov na letisku v Ražňanoch vzniesli k oblakom aspoň prostredníctvom svojich modelov. Neboli to žiadne papierové lietadielka, ale nádherné a prepracované modely, ktoré vážili aj niekoľko kilogramov.

Medzi modelármi, ktorí predviedli svoje umenie, bol aj mladý Prešovčan Adam Březina. „Toto je už dvadsiaty ročník modelárskeho leteckého dňa. Sú to ako keby dve spojené akcie. Niekedy mladí modelári mali svoju akciu a staršia generácia svoju, ale potom sme dohodli, že sa to spojí. Ako som už spomínal, toto je dvadsiaty ročník akcie tých starších,“ hovorí Adam.

K modelárstvu sa dostal ako pätnásťročný a hneď ho to chytilo za srdce. Jeho záľubou je športová akrobacia. „Modelárstvu sa venujem už takmer desať rokov. Postupne sme prešli od malých halových modelov, ktoré mali dvesto gramov, až k takýmto veľkým, ktoré majú dva a pol metra a vážia trinásť kilogramov. Ja lietam akrobaciu, čo je možno na pohľad také akčnejšie. V Prešove máme zastúpenie asi všetkého od dúchadlových modelov, ktoré imitujú stíhačky, cez vrtuľové či už benzíny alebo elektrika, až po vetrone a elektrovetrone. Myslím si, že tu na letisku môžete vidieť všetko.“
 

Adam Březina so svojím lietadlom.

A čo nehody, boli nejaké? „Samozrejme, nehody sa stávajú. No povedal by som to takto, že čím väčší model máte, tým väčší pozor dávate, pretože takéto modely nie sú najlacnejšie.“ Na otázku, či je to drahý koníček, odpovedal: „Môže a nemusí, závisí od toho, na akej úrovni sa tomu človek venuje.“

Je fascinujúce, ako také veľké modely dokážu lietať. Zaujímalo nás, ako vyzerá taký tréning. „Čo sa týka tréningu, je to rôzne. Niekto začne lietať hneď na lietadle. Potom sa dajú spojiť vysielačky učiteľ – žiak a keď to žiak nezvláda, prevezme to učiteľ. No a ešte tu je aj simulátor na počítači. Ja osobne som na počítači odlietal sto alebo dvesto hodín. To má tú výhodu, že človek môže skúšať rôzne veci, či sa to niečo dá alebo nie, rozbije veľa lietadiel, ale reálna škoda nie je žiadna,“ smeje sa mladý modelár.
 

Napokon nám Adam ukázal aj svoje lietadlo. „Moje lietadlo je od jednej českej firmy, ktorá vyrába športové lietadlá laminátovej konštrukcie. Takéto lietadlo vydrží dlhšie na rozdiel od balzovej konštrukcie a nenasaje do seba tak benzín. Ako som už spomínal, firma sa špecializuje na športovú akrobaciu a svetoví piloti im pomáhajú vyvíjať lietadlá, ktoré môžeme vidieť aj na tých najväčších akciách. Musím povedať, že toto lietadlo je jeden z mojich splnených snov,“ uzatvára Adam.

Počas nášho rozhovoru sa Adam pripravoval na svoj výstup a my sme netrpezlivo čakali. Keď sa jeho lietadlo vznieslo k oblohe, ostali sme v nemom úžase. Kreácie, ktoré predvádzal, boli úchvatné. Nielen Adam, ale aj ostatní modelári urobili skvelú šou, z ktorej mali obrovskú radosť veľkí aj malí. Bolo ťažké uveriť, že tieto lietadlá sú len modely ovládané na diaľku.

 
Dominika Tuptová
Foto: dt, th

Diskusia k článku