V orgánoch firiem s majetkovou účasťou mesta sú noví ľudia

V orgánoch firiem s majetkovou účasťou mesta sú noví ľudia

V mestských spoločnostiach sa po stredajšom zastupiteľstve zmenilo obsadenie predstavenstiev a dozorných rád. V dvoch prípadoch aj riaditelia. Poslanci totiž volili zástupcov mesta do orgánov mestských spoločností. Postupovali teda podľa „zvykového práva“, ale nenominovali žiadnych odborníkov. Snaha jednej nezaradenej poslankyne získať miesto v niektorej zo spoločností skončila emotívnym výstupom.

Hlavným kontrolórom mesta bude Martin Brilla

Hlavným kontrolórom mesta bude Martin Brilla

(ako) - Alexandra Ernsta po stredajšom zastupiteľstve vo funkcii vymení Martin Brilla. V prvom aj druhom kole hlasovania získal najviac hlasov. Poslanci najvhodnejšieho kandidáta na nasledujúcich šesť rokov vyberali spomedzi deviatich kandidátov.

Odborári zrušia štrajkovú pohotovosť

Odborári zrušia štrajkovú pohotovosť

(ako) - Odborový zväz v dopravnom podniku nateraz ustúpil a nechystajú v dohľadnej dobe žiadny štrajk. Rozhodli sa prijať ponuku vedenia podniku o navýšení miezd o 40 centov k 1. júnu 2019. Vo vyjednávaniach však plánujú pokračovať, ale už bez štrajku. Zrušia aj pohotovosť.

A je to tu, nariadenie o platenom  parkovaní poslanci schválili

A je to tu, nariadenie o platenom parkovaní poslanci schválili

Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o dočasnom parkovaní na území mesta preberali mestskí poslanci na zasadnutí niekoľko hodín. Viacerí mali pozmeňujúce návrhy, ktoré napokon musela prerokovať ešte návrhová komisia, no boli aj také, ktoré neprešli. Podstatné je, že VZN aj so zmenami poslanci prijali a je teda jasné, že za parkovanie budeme na budúci rok platiť. Nariadenie podporilo 23 poslancov, 1 bol proti, zdržali sa 5.

Prešov vs. Trenčín

Prešov vs. Trenčín

Financovanie miest, obcí a VÚC je dôležitá téma, ktorá svojim obsahom vyžaduje komplexnú verejnú diskusiu. A od poslancov MsZ a obecných zastupiteľstiev, starostov obcí a primátorov miest vyžaduje priebežne vzdelávanie a štúdium, ktoré by mali spoločne financovať a organizovať mestá, obce, ZMOS, ministerstvá a všetky organizácie, ktorým záleží na správnej informovanosti a odbornom prístupe volených zástupcov, na správe verejného majetku. Lebo základom dobre spravovanej krajiny je efektívne a účelne spravovaná samospráva.

Prešovčanov čaká letná zmena  organizácie dopravy, pribudne spoj X

Prešovčanov čaká letná zmena organizácie dopravy, pribudne spoj X

Rekonštrukcia križovatky ulíc Levočská – Obrancov mieru – V. Clementisa a mosta cez rieku Torysa na Levočskej ulici vyvoláva potrebu zmeny organizácie mestskej hromadnej dopravy (MHD). Z tejto trasy zmiznú na dva mesiace trolejbusy. Nahradia ich autobusy. Bez prestupu sa bude dať cestovať zo Sídliska III len spojom 38 a X.

Za všetkým hľadaj aktívneho človeka

Za všetkým hľadaj aktívneho človeka

Projekt People to People Slovakia, ktorý na Slovensku zastrešuje British Council, priniesol tento týždeň do Prešova Festival sociálnych inovácií, ktorého hlavnými témami boli sociálne podnikanie, kritické myslenie či komunitné umenie. Pri tejto príležitosti sa stretli odborníci, ale aj laici, ktorí sa o problematiku aktívne zaujímajú. Počas spoločných aktivít rozoberali témy, ktoré sú síce dôležité, no v našej spoločnosti stále nedostávajú toľko priestoru, koľko by bolo potrebné.

Arpád Érsek: „Klobúk dole pred tými, ktorí v tomto tuneli pracovali“

Arpád Érsek: „Klobúk dole pred tými, ktorí v tomto tuneli pracovali“

Tunel Prešov prerazili diaľničiari o tri mesiace skôr, ako sa predpokladalo. Na záverečnej prerážke tunela bol aj minister dopravy a výstavby Arpád Érsek, zástupcovia objednávateľa aj zhotoviteľov juhozápadného obchvatu diaľnice D1. Stavba napreduje podľa plánu a je veľmi pravdepodobné, že celý úsek diaľnice bude dokončený o dva roky.

Štrajk v dopravnom podniku nič nevyriešil, zamestnanci chystajú ďalší

Štrajk v dopravnom podniku nič nevyriešil, zamestnanci chystajú ďalší

Štrajk, ktorý zorganizovali odborári v Dopravnom podniku mesta Prešov (DPmP), a. s. posledný májový deň nepriniesol taký efekt, aký zamestnanci očakávali. Vodiči, ktorí sa do štrajku nezapojili a bolo ich 30, tvrdia, že zo strany kolegov pociťujú nevraživosť, občas aj urážky a do práce teraz chodia so stresom. Štrajkový výbor je sklamaný. Majú pocit, že všetci kompetentní ich požiadavky odignorovali.

Súťaž na severný obchvat už skončila, najnižšiu cenovú ponuku dal Váhostav

Súťaž na severný obchvat už skončila, najnižšiu cenovú ponuku dal Váhostav

Po dlhých mesiacoch čakania na výsledok súťaže na zhotoviteľa stavby 1. etapy severného obchvatu Prešova, sú konečne známe výsledky. Mimochodom, objednávateľ, teda Národná diaľničná spoločnosť (NDS), vyhlásil súťaž ešte v decembri 2017. Predpokladané náklady na prvý úsek severného obchvatu s dĺžkou 4,3 kilometra boli 143 miliónov eur.