11.1 C
Presov
streda, 30 septembra, 2020.
Úvod Blog

Kraj s podporou eurofondov zmodernizoval cestu Janovce – Kľušov  

0

Celková investícia má hodnotu takmer 3 milióny eur

Prešovský samosprávny kraj (PSK) zrekonštruoval frekventovaný úsek cesty Janovce – Kľušov v Bardejovskom okrese. Ide o prvú z piatich investičných akcií v rámci projektu Modernizácie cestnej infraštruktúry v PSK podporených  z prostriedkov Integrovaného regionálneho operačného programu, na ktorý získala krajská samospráva takmer 18 miliónov eur.

Do projektu rekonštrukcie bol úsek  cesty II/ 545 Jánovce – Kľušov zaradený pre nevyhovujúci stavebno-technický stav, ale  i pre dopravný význam v lokalite.

„Tento úsek je vysoko frekventovaný. Opravili sme takmer 9 kilometrov cesty, ktorá bola v zlom stave. Rekonštrukciou sme zlepšili parametre cesty, ktorá z hľadiska kvality i bezpečnostných prvkov môže smelo konkurovať cestám prvej triedy,“ povedal pri odovzdávaní stavby v utorok 29. septembra predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Ako uviedol, celkový náklad investície podporenej z európskych štrukturálnych fondov dosiahol čiastku takmer 2,6 milióna eur, ďalších takmer 450 tisíc eur vynaložil kraj z vlastných zdrojov. Som presvedčený, že to boli  dobre investované finančné prostriedky, pretože frekvencia motorových vozidiel v smere Bardejov a Prešov je naozaj veľmi vysoká. Ľudia potrebujú dochádzať či už do škôl,  za prácou alebo  oddychom po kvalitných a bezpečných cestách,“ uviedol M. Majerský.

Modernizácia cesty II/545 Janovce – Kľušov bola zrealizovaná za 12 mesiacov so začiatkom výstavby v júli minulého roku. Okrem samotnej rekonštrukcie cesty prebehli na úseku viaceré stavebné práce.

Kraj s podporou eurofondov zmodernizoval cestu Janovce - Kľušov  

„Rekonštrukcia pozostávala z opravu krytu vozovky, dvoch mostných objektov, dostavby  pruhu pre pomalé vozidlá, zriadenia a  osvetlenia troch priechodov pre chodcov v obciach Janovce, Kobyly a Kľušov, kde bol vybudovaný aj chodník k priechodu na ceste. Súčasťou vykonávaného diela bola aj rekonštrukcia jestvujúcich autobusových zastávok, výmena a doplnenie záchytných bezpečnostných zariadení,“ špecifikoval riaditeľ Správy a údržby ciest Marcel Horváth. Ako dodal, z dôvodu ucelenosti tejto dôležitej dopravnej tepny sa urobili aj ďalšie súvisiace cestné úpravy.

„Súčasťou celej rekonštrukcie nie sú len objekty, ktoré boli predmetom žiadosti o nenávratný finančný príspevok, ale sú to aj vlastné zdroje vyššieho územného celku,  ktoré zahŕňali aj výmenu krytu alebo obrusnej vrstvy v obci Kobyly, mikrokoberec pre obcou Kobyly a výmenu priepustov v tejto obci. Pre motoristickú verejnosť sme upravili aj  odpočívadlo Kľušov, dovybavili sme  ho lavičkami, mobiliárom, aby spĺňal štandardy kultivovanej odstavnej plochy,“ dodal riaditeľ M. Horváth.  

Prešovský samosprávny kraj cestu Janovce- Kľušov zmodernizoval vďaka úspešnej žiadosti o eurofondy v rámci projektu  Modernizácie cestnej infraštruktúry v PSK.  Finančné zdroje z Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške takmer 18 miliónov eur pomohli zrekonštruovať celkovo päť úsekov v kraji s  dĺžkou viac ako 40 kilometrov. V mesiacoch október sa budú oficiálne odovzdávať do užívania aj úseky ciest II/534 Poprad – Starý Smokovec,  II/545 Kapušany – Demjata, II/546 Prešov – Klenov a  II/575 Malá Poľana – Medzilaborce.

„Čerpáme cudzie zdroje, európske zdroje, ale kraj dáva tento rok na rekonštrukcie a opravy ciest 40 miliónov eur zo svojho rozpočtu, čo je zatiaľ najviac finančných prostriedkov. Sme si plne vedomí, že stále je v našom portfóliu deficit, čo sa týka ciest a ich opráv, som preto rád, že sme spolu s poslancami  našli zhodu a podporili masívnejšie rekonštrukcie cestnej infraštruktúry v kraji,“ dodal predseda PSK M. Majerský.

 

Daša Jeleňová
hovorkyňa PSK

Marcel Paulovský: Žiaľ, rozlúčkový zápas sa odkladá

0

Človek mieni, pánboh mení – znie staré príslovie. Platilo stáročia, avšak, stačilo tak málo a všemohúceho nahradil taký malý (tiež neviditeľný -J) vírus. Škodí miliardám ľudí a to akýmkoľvek spôsobom. Pocítil to aj Marcel Paulovský, jedna z výrazných osobností prešovského hokeja ostatných rokov. V sobotu 3. októbra sa plánoval rozlúčiť s kariérou, zo všetkého však nateraz zišlo.

„Hokeju som sa venoval bez jedného roka do päťdesiatky, za ten čas som zdieľal prešovskú kabínu s mnohými hráčmi, či už staršími alebo mladšími odo mňa. Necelá päťdesiatka z nich mala hrať v rozlúčkovom stretnutí, no včera som musel všetkým oznámiť, že sa sobotňajší duel odkladá. Zdôrazňujem odkladá, lebo ja sa svojho sna nevzdám a akonáhle sa situácia uvoľní, budem hľadať náhradný termín,“ odkázal hráč, ktorý ako jediný vo viac než polstoročnej histórii zimného štadióna pod Kalváriu, mal v jeho hľadisku svoj fanklub.

„Je mi ľúto týchto mojich kamarátov z detstva, ktorí mi chodili fandiť zápas čo zápas, a aj tých fanúšikov, ktorí sa v sobotu chystali prísť, že to takto dopadlo. No ako som už hovoril, nádej zomiera posledná, akonáhle sa pominú obmedzujúce opatrenia, urobím všetko pre to, aby sme sa všetci ešte raz zišli a spoločne si vychutnali spoločné chvíle rozlúčky,“ dodal hokejista s povestnou deviatkou na drese.

Ján MIROĽA 

Zariadenia sociálnych služieb kraja sú v pohotovosti

0
Ilustračné foto: TASR – Martin Baumann

Prešovský samosprávny kraj vzhľadom na zhoršujúcu epidemiologickú situáciu v súvislosti s pandémiou intenzívnejšie monitoruje zariadenia sociálnych služieb vo svojej  zriaďovateľskej pôsobnosti. Situácia je v župných ZSS nateraz  pokojná, štatutárom ale odporúča byť v maximálnej pohotovosti. 

Prešovský samosprávny kraj vo svojich zariadeniach sociálnych služieb  zatiaľ nezavádza sprísnené režimy nad rámec už prijatých opatrení hlavného hygienika a rezortného ministerstva.  Svojim štatutárom ale odporúča, aby promptne reagovali na aktuálnu situáciu a miestne podmienky, v rámci ktorých môžu pristúpiť k prijatiu prísnejších opatrení.

„Určite je potrebné prijať sprísnené režimy v zariadeniach, kde žijú najohrozenejšie skupiny obyvateľov. Ak neprídu zhora, pristúpime zrejme k vlastným razantnejším krokom, aby sme zabránili šíreniu koronavírusu, ktorý naberá aj v kraji na intenzite,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Ako dodal, situácia v 25-tich župných zariadeniach je nateraz relatívne pokojná.

Aktuálne kraj eviduje prípady troch na Covid-19 pozitívnych zamestnancov v Domove pre seniorov v Starej Ľubovni, ktorí sú všetci bezpríznakoví. Ďalších 17 zamestnancov z dôvodu kontaktov s pozitívnym kolegom sú v povinnej domácej karanténe a čakajú na výsledky PCR testov. Známky ochorenia nejavia ani klienti zariadenia, z ktorých za posledný týždeň boli PCR testami testovaní 5 klienti ohrození možným kontaktom.

Rovnako bolo pozastavené poskytovanie ambulantnej a týždennej formy v domove sociálnych služieb v zariadení ZSS Egídius v Bardejov. Stalo sa tak z dôvodu ochrany ostatných prijímateľov a zamestnancov do doby, kedy budú výsledky PCR testu u prijímateľa sociálnej služby, ktorého rodinný príslušník je pozitívny. Všetci zamestnanci boli pretestovaní rýchlotestami s negatívnym výsledkom, známy ešte nie je výsledok PCR testov samotného klienta zariadenia.

„Musíme byť opatrní a v strehu, keďže vidíme, že situácia sa z hodiny na hodinu mení a prípady pribúdajú. Sme v neustálom kontakte s riaditeľmi našich zariadení.  Ak by sa vyskytli problémy, prípady COVID – pozitívnych klientov  či zamestnancov, štatutári majú povinnosť nám to oznámiť. Pri súčasnom nekontrolovanom a rýchlom šírení ochorenia musíme myslieť aj na personálne zálohy v sociálnych službách, kde vidíme isté ohrozenie, ale aj možné riešenia“ dodal M. Majerský.

Vo všeobecnosti v zariadeniach sociálnych služieb PSK platia prísne protiepidemické opatrenia. V lokalitách, kde je evidentne zhoršená epidemiologická situácia alebo aj priamo v zariadení sociálnych služieb evidujú pozitívny prípad zamestnanca alebo PSS (alebo došlo ku kontaktu)  je postup štandardný: v zariadení okrem dôsledného dodržiavania hygienických a epidemiologických režimov, sú zakázané návštevy a rovnako aj prijímanie nových klientov. Okrem pravidelného merania telesnej teploty sa zisťuje anamnéza príbuzných dotazníkovou formou – kontakt so suspektnými resp. pozitívnymi osobami, či pobyt v zahraničí. Vytvorené sú tzv. červené zóny, prebieha rýchlotestovanie, pri potvrdených kontaktoch PCR testovanie  štandardne nariadené regionálnou hygienou. V zariadeniach prebieha zvýšená dezinfekcia, merania telesnej teploty niekoľkokrát denne.

Kraj venuje pozornosť aj dostatočnému zásobeniu osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami. Nateraz ich majú župné zariadenia dostatok s tým, že poskytovatelia majú povinnosť sa nimi zásobiť minimálne na 14 dní.

 

Daša Jeleňová
hovorkyňa PSK

Najväčšími konzumentmi kofeínu sú tí najmenší

0
Zdroj foto: Zuzana Fabová

Prvý októbrový deň patrí medzi obľúbené „sviatky“ všetkých milovníkov čierneho moku – kávy. Jeho hlavná zložka, kofeín, je pre človeka významným stimulantom, ktorý zlepšuje funkčné účinky životne dôležitých orgánov a mnohí z nás si bez šálky silnej voňavej čiernej kávy – osladenej či bez cukru, zjemnenej mliekom alebo bez neho, svoj deň ani nevedia predstaviť. Nie všetci však vedia, že najväčšími konzumentmi kofeínu sú predčasne narodené deti, ktoré po narodení dostanú dávku predstavujúcu pre dospelého človeka až 25 káv.

Prvý október má prívlastok „deň kávičkárov“. Je to deň, kedy sa oslavuje káva, jej pôvod, výroba, príprava, rozmanité druhy a chute. Podniky lákajú svojich stálych i nových zákazníkov na rôzne akcie a podujatia, kedy zdôrazňujú význam a špecifiká tohto, už stáročia obľúbeného, nápoja.

Kofeín, hlavná zložka kávy, má na ľudský organizmus pozitívne účinky, pôsobí ako stimulant, čím sa zlepšuje vitalita životne dôležitých orgánov a odporúčaná dávka pre dospelého človeka by nemala prekročiť 350 – 400 mg kofeínu za deň. Chráni bunky pred rozkladom, čím pôsobí preventívne pred vznikom neurotických, srdcových a pohybových problémov a rovnako urýchľuje metabolizmus.

Kofeín je však látkou, ktorá predstavuje aj pomoc pre predčasne narodené deti a podáva sa im prvé hodiny po ich príchode na svet. Podporuje srdcovú činnosť, pomáha zvyšovať krvný tlak, zabezpečiť okysličenie mozgu a pľúc, keďže kvôli ich nezrelosti u nich dochádza k problémom s dýchaním a celkovému poklesu hladiny kyslíka v krvi. “Hneď po narodení dostane predčasniatko kofeín v dávke, ktorá by prepočítaná na kilo hmotnosti, predstavovala vypitie približne 25 káv pre dospelého človeka,” povedala MUDr. Vanda Chovanová, primárka oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny DFN v Košiciach.

Práve tu, v metropole východu Slovenska, vznikol projekt Bam-beano café (Coffee bean + baby = Bam-beano café), kedy kúpou kávy v istej košickej kaviarni podporia kávičkári starostlivosť o predčasne narodené deti na tomto oddelení. “Chceli sme spojením milovníkov kávy a kofeínu so svetom predčasne narodených detí dostať do povedomia verejnosti, že títo výnimoční bojovníci sú medzi nami, potrebujú našu starostlivosť, ale aj finančnú podporu, aby niekedy v budúcnosti mohli aj oni sedieť v kaviarni, čítať, diskutovať alebo len tak obyčajne sa pri káve tešiť zo života,” dodala k tejto spolupráci primárka Chovanová.

„Rozhodli sme sa osláviť Medzinárodný deň kávy v kontexte predčasne narodených detí, keďže sú to práve títo najmenší bojovníci, pre ktorých je kofeín doslova životabudičom a aj prostredníctvom tohto dňa prispieť k zvýšeniu povedomia o problematike predčasných pôrodov a špecifických požiadavkách predčasniatok,“ uviedla Ľubica Kaiserová, predsedníčka OZ malíček, ktoré vzniklo z iniciatívy rodičov s podobnými skúsenosťami s predčasným narodením dieťaťa. Združenie už takmer 10 rokov poskytuje podporu rodinám predčasne narodených detí na Slovensku a, okrem iného, svojimi aktivitami zvyšuje osvetu o problematike predčasne narodených detí. Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55 tisíc detí, pričom každé 11. dieťa príde na svet predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotenstva. „Štandardné“ tehotenstvo pritom trvá 40 týždňov.

Cieľom Medzinárodného dňa kávy je priblížiť ľuďom kávovú kultúru. Celú cestu zrna, od jeho zasadenia, pestovania, cez zber až po praženie a samotné vychutnanie lahodného dúška kávy. Je to dlhá cesta, akou si musia prejsť aj predčasne narodené deti a ich rodičia, kým sa mnohými zdravotnými prekážkami prebojujú z oddelení nemocníc až do ich náručia a odchádzajú po náročných týždňoch či mesiacoch spolu domov.

Káva je obľúbeným nápojom a životabudičom v mnohých rozličných kultúrach po celom svete. Preto si ju dnes doprajme s príchuťou spolupatričnosti a lásky k tým najmenším a najzraniteľnejším, ktorí o svoje miesto na tomto svete musia neľahko bojovať, a to aj s pomocou kofeínu.

Najväčšími konzumentmi kofeínu sú tí najmenší
Ilustračné foto: zenskyweb.sk

…zaujímavosti…

  • Denne sa celosvetovo vypije až 2,25 miliárd šálok / Celosvetovo sa podľa WHO narodí každé 10. dieťa predčasne, čo je ročne 15 miliónov detí
  • Objav kávy sa datuje do 9. stor. v Etiópii / Posledných 30 rokov je 30% nárast predčasných pôrodov
  • Plody kávovníka sú považované za ovocie / na Slovensku 700 predčasniatok patrí k najrizikovejším, ich váha nepresiahne 1500 g

O MALÍČKU:

Počas posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu. Dlhodobé zdravotné následky sa práve u predčasniatok vyskytujú 10-krát častejšie ako u donosených novorodencov a v celej Európe nedonosené deti predstavujú najväčšiu skupinu detských pacientov.  Malíček je občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 2011 z iniciatívy rodičov na podporu predčasne narodených detí a ich rodín. Organizácia je mostom medzi rodinami a odbornou verejnosťou, aby tak prispela k zlepšeniu starostlivosti o nedonosené deti a ich rodiny. Víziou malíčka je, aby predčasne narodené deti mohli byť spolu s rodičmi od prvej chvíle a aby prítomnosť blízkych bola vnímaná́ ako súčasť najlepšej starostlivosti.

Pre viac informácií, prosím pozrite: www.malicek.sk


 

Mgr. Ľubica Kaiserová,  dipl. d.s.
predsedníčka a štatutárna zástupkyňa malíček, o. z.

ZMOS vypracoval štúdiu k možnostiam alternatívneho financovania municipálneho rozvoja  

0

Združenie miest a obcí Slovenska vypracovalo analytickú štúdiu zameranú na alternatívne financovanie municipálneho rozvoja. Dokument reaguje na výhody aj riziká rôznych finančných nástrojov, ktoré môžu mestá a obce využiť mimo vlastných finančných zdrojov a mimo Európskych štrukturálnych a investičných fondov na investovanie do služieb a činností.

Prístup k viaczdrojovému financovaniu potrieb samospráv

Miestna územná samospráva je pri výkone svojej agendy, realizácii kompetencií, ale aj v šírke svojej pôsobnosti limitovaná finančnými zdrojmi. Ekonomická sila aj finančný potenciál miest a obcí je odlišný. Reaguje na jej príjmovú stránku, veľkosť a štruktúru výdavkov, ale aj skladbu obyvateľstva, realizáciu hospodárskych funkcií, zabezpečovanie verejnoprospešných činností, ale aj napríklad schopnosť získavať vonkajšie finančné zdroje. Slovenská republika má pomerne dlhoročné skúsenosti s využívaním, najskôr predvstupových eurofondov a následne s viacerými programovými obdobiami Európskych investičných a štrukturálnych fondov. Vnímanie vonkajších finančných zdrojov na báze dotačných schém od centrálnej vlády, prípadne v rozpätí vymedzenom Európskymi investičnými a štrukturálnymi fondami nie je vhodné. Je skôr obmedzujúce.

Príchod vírusu COVID-19 a nástup ekonomickej krízy urýchlil úvahy o rozšírení alternatívneho financovania municipálneho rozvoja. Tieto úvahy znásobujú aj niektoré reprezentatívne prieskumy Združenia miest a obcí Slovenska, ale aj obsahové zameranie Programového vyhlásenia vlády SR 2020 – 2024.

Ukazuje sa, že alternatívne financovanie municipálneho rozvoja môže výrazne prispieť k využívaniu rôznych finančných mechanizmov, mimo doposiaľ najviac využívaných, pre potreby financovania rozvojových projektov v prostredí miestnej územnej samosprávy.

Užitočný obsah

Spracovaná analytická štúdia ponúka predstavenie a tiež priblíženie výhod aj rizík rôznych finančných nástrojov. Detailne sa venuje problematike úverov, ale aj komunálnym dlhopisom. Tím expertov sa tiež sústredil na problematiku verejno-súkromných partnerstiev a využitiu finančnej participácie Slovak Investment Holdingu, a. s. V dokumente je napríklad spracovaná problematika digitálnej dane, ktorej sa u nás začína venovať stále väčšia pozornosť. Čitatelia sa vďaka publikácii oboznámia napríklad s rámcom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky, ale aj úverovými možnosťami Európskej investičnej banky pre miestne územné samosprávy. V dokumente nechýba ani vecné spracovanie programu ELENA, ktorý je lokálnou európskou energetickou asistenciou. Svoje miesto v analýze má aj participatívny rozpočet z hľadiska filozofie, aplikácie a prínosov.

Konkrétne závery

Štáty a všetky subjekty verejnej správy, a teda aj subjekty miestnej samosprávy stoja dnes pred obrovskou výzvou. Ako v čase, keď ekonomika je ochromená pandémiou a jej internacionalizácia šíri ekonomické problémy do všetkých krajín sveta, dokážu zvládnuť túto situáciu udržateľným spôsobom? Ako poskytovať obyvateľom a občanom kvalitné verejné služby a kvalitné verejné statky a uspieť v zápase s celkovými finančnými problémami postihnutej ekonomiky, ktorá sa bude ešte dlho spamätávať? Odpoveďou na túto otázku je, inovovať aj v oblasti finančného inžinierstva.

Znamená to nebrániť sa novým metódam a formám financovania municipálneho rozvoja. Je samozrejmé, že vlastné zdroje na poskytovanie lepších služieb obyvateľom obcí a miest stačiť nebudú. Je potrebné dať obyvateľom jasný signál, že je na prvom mieste a že vedenie obce, či mesta sa vie postarať o jeho služby v oblasti školstva, sociálnej oblasti, dopravy, kultúry, zdravotníctva. Bez investícii to však nepôjde a preto je potrebné optimalizovať finančnú štruktúru majetku a zdrojov na jeho obstaranie a tiež správne zvoliť pomer medzi vlastnými a externými zdrojmi financovania lepšej budúcnosti obce či mesta.

Zlaté ekonomické pravidlo hovorí, že najdrahšie sú vždy vlastné zdroje. Je to pochopiteľné, pretože, keď obce a mestá minú na svoj rozvoj vlastné peniaze, neostane im už nič. Je potrebné, aby ďalší obecný a mestský rozvoj sa financoval aj z vlastných peňazí aj z externých zdrojov, pretože tým sa zvýši aj finančná kapacita a tá zas umožní rozširovať municipálny rozvoj.

Úvery, komunálne dlhopisy, ale aj verejno-súkromné partnerstvá a tiež využitie finančnej participácie Slovak Investment Holdingu, a. s. sú príležitosťou, ktoré umožnia obciam a mestám naplniť výzvu a poskytnúť svojim obyvateľom väčšiu kvalitu a rozsah verejných komunálnych služieb.

Je však potrebné, aby obce a mestá a ich reprezentanti prelomili bariéru obavy z finančného inžinierstva a nebránili sa novým mechanizmom financovania. To však predpokladá zvyšovanie odbornej úrovne a pripravenosti čeliť týmto výzvam a ZMOS im v tom úsilí pomôže. Aj táto štúdia je jedným z príspevkom pre nich, ako pochopiť nové finančné nástroje a ako zvýšiť informovanosť o nich.

Spracovaná analytická štúdia bola realizovaná v rámci projektu Podpora kvality sociálneho dialógu, ktorý ZMOS realizuje vďaka finančnej podpore z Európskeho sociálneho fondu. Je verejne prístupná na web stránke ZMOS, tak v podstránke projektu, ako aj v časti „Knižnica“.

 

Michal Kaliňák
ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS
Ilustračné foto: obecne-noviny.sk

Pripomienka 25. výročia úmrtia Gorazda Zvonického, významného kňaza a básnika

0
Trvanie: 11.10.2020
Miesto: Katedrála sv. Šebastiána
Mesto/obec: Bratislava
Štát: Slovensko

CYRILOMETODIADA, o. z., vás srdečne pozýva na slávnostnú akadémiu PO STOPÁCH LÁSKY, venovanú 25. výročiu úmrtia kňaza a básnika Gorazda Zvonického, ktorá sa uskutoční v nedeľu 11. októbra 2020 o 15.00 h v Katedrále sv. Šebastiána v Bratislave-Krasňanoch, Pekná cesta 2. Slávnosť otvorí J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu, vzdelanie a kultúru. Pán Michal Chuda, tajomník Rady KBS pre vedu, vzdelanie a kultúru, autor scenára, vystúpi so slávnostným príhovorom. Štefan Bučko a Jozef Šimonovič prednesú poéziu Gorazda Zvonického, na husliach zahrá Peter Michalica a na fujare Štefan Suchý.

Láskavý, nezabudnuteľný a stále nás obohacujúci Gorazd Zvonický, vlastným menom Andrej Šándor, kňaz, salezián, pedagóg, misionár, básnik, prekladateľ, publicita, matičiar, dejateľ na národa roli dedičnej, sa narodil 29. júna 1913 v Močaranoch, ktoré sú dnes súčasťou Michaloviec. Pán Boh si ho k sebe povolal 27. júla 1995 v Ríme, kedy u nás slávime sviatok jeho patróna sv. Gorazda, a bol uložený do slovenskej hrobky na cintoríne Prima Porta na ViaFlaminia.Po 46 rokoch sa jeho telo vrátilo do milovanej domoviny a odpočíva na Národnom cintoríne v Turčianskom Svätom Martine.

Donovi Gorazdovi Zvonickému, veľkej osobnosti katolíckej cirkvi i slovenského národa, v roku 1984 udelilo Ústredie slovenskej katolíckej inteligencie so sídlom vo Švajčiarsku Veľkú zlatú cyrilo-metodskú medailu. Prezident Talianskej republiky OscarLugiScalfaro mu roku 1993 udelil vysoké štátne vyznamenanie Commendatoredell’ Ordineal Meritodella Repubblica Italiana – Rytiersky rád Za zásluhy o Taliansku republiku. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu, vzdelanie a kultúru, udelil  14. februára 2013 Gorazdovi Zvonickému, SDB,  Cenu FraAngelico in memoriam v kategórii slovesné umenie.

Život Gorazda Zvonickéko je spätý s mnohými miestami na Slovensku, v Taliansku i v Argentíne. Narodil sa v Močaranoch, študoval v Michalovciach, Šaštíne, Levoči, Kláštore pod Znievom, v Hronskom Svätom Beňadiku (dnes Hronský Beňadik), v Trnave nielen študoval, ale bol aj prefektom a školským radcom v Malom biskupskom seminári. V deň svojich 35. narodenín bol vo Svätom Kríži nad Hronom, dnešnom Žiari nad Hronom, vysvätený za kňaza a stal sa správcom saleziánskej fary Panny Márie Pomocnicekresťanov v Michalovciach. Po barbarskej noci v r. 1950 bol internovaný so svojimi spolubratmi v Kristovi v Podolínci. Odtiaľ sa mu v auguste toho istého roku podarilo utiecť do Talianska.

Po krátkom pôsobení v Turíne a v mestečku Bengalo v regióne Piemont odchádza do Argentíny, kde dvanásť rokov pôsobil ako saleziánsky kňaz vo farnosti sv. Jána Evanjelistu v Buenos Aires, v Lujáne v júli 1960 pochoval Jozefa Cígera Hronského. Aktívne sa zapájal do života slovenskej enklávy, stal sa členom Kultúrneho odboru Svetového kongresu Slovákov a spoluzakladateľom Zahraničnej Matice slovenskej. V roku 1963 sa vrátil do Talianska a začal pôsobiť v novozaloženom Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda v Ríme, stal sa profesorom humanitných vied na Slovenskom gymnáziu Antona Bernoláka a členom predsedníctva Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda. Okrem toho pôsobil aj v mestečku Lonuvio pri Ríme, kde sa venoval i práci s mládežou. V roku 1992 po 42 rokoch exilu navštívil svoju milovanú vlasť a na Turíčny pondelok 8. júna celebroval svätú omšu v Kostole Povýšenia Svätého Kríža v Bratislave.

Vďaka Pánu Bohu za dar Gorazda Zvonického!

Svätý Gorazd i don Gorazd Zvonický, nech vaše zvony Lásky hlaholia na Slovensku aj v srdci každého Slováka doma ivo svete, aby sme zostali verní Kristovi a naplnili svoju dejinnú úlohu!

Pripomienka 25. výročia úmrtia Gorazda Zvonického, významného kňaza a básnika
Foto: mesto Michalovce

Gorazd Zvonický: P i e s e ň   v ď a k y

Vďaka ti, Bože, za úrodu,
že požehnal si našu pôdu,
vďaka za prekvapivé dary
v izbici, chlieve, na chotári.

Vďaka ti, Bože, za slobodu,
ktorú si zjavil nášmu rodu,
a udeľ, nech vždy plnšie žiari
v nádeji ľudu, v jeho tvári.

Zabudnúť chceme nepohodu
a daj nám sily do pochodu,
hoc na nás mumlú prázdne chmáry,
že sa nám ta dôjsť nepodarí.


 

Daniela Suchá, CYRILOMETODIADA, o. z.

Speváčka Lucia Gibarti (Hrdza) prichádza so sólovým projektom. Debutuje videosinglom WINNER

0
Lucia Gibarti / Zdroj: Tomáš Telepák

Mladá speváčka Lucia Gibarti, ktorá sa do pamäti, nie len hudobných nadšencov, vryla ako hlas titulnej skladby kino trháka SVIŇA, svojím sólovým hudobným počinom vyráža dych! Pri jej novinke, anglickej piesni WINNER sa naskytá otázka:  je to skutočne tá istá speváčka, ktorej hlas vďaka hitu Slovensko moje, otčina moja, pozná celé Slovensko?

Talentovaná speváčka Lucia Gibarti, ktorej tvár a najmä hlas Slovensko pozná vďaka spievaniu v kapele Hrdza, prichádza so sólovým projektom, ktorý je diametrálne odlišný od folklóru, ktorému sa speváčka doposiaľ primárne venovala. „Nemením žáner, iba sa venujem ďalšiemu, ktorý mi je srdcu blízky. Vždy som vedela, že chcem okrem spevu aj tvoriť autorské skladby.  Neškatuľkujem sa do jedného žánru,“ priblížila Lucia svoje hudobné zámery.

Už názov novinky – WINNER napovedá, že Lucia pri svojom debute stavila na anglický jazyk, ktorý umocňuje atmosféru zahranične znejúceho zvuku. Pieseň z časti otextoval Andrej Karlik a časť doplnila Lucia „Snažila som trefne nadviazať na prvotnú myšlienku textu. Pieseň je o vlastných víťazstvách. Aj keď často zlyhávame, vždy dokážeme vzísť ako víťazi z vlastných bojov, ak to naozaj chceme. Sila vôle je veľká vec a schopnosť nevzdávať sa v ťažkých chvíľach, ešte väčšia,“ opisuje speváčka význam skladby.  „Čo sa “presedlania“ zo slovenčiny, na ktorú sú u mňa ľudia, vďaka kapele Hrdza  zvyknutí, týka, nejedná sa trvalú zmenu, pretože v blízkej budúcnosti plánujem okrem anglických skladieb aj slovenské,“ vysvetľuje.

Lucia sa s Andrejom Karlikom dopĺňa i v hudobnom autorstve. Pieseň  spojením spoločných síl vznikala počas jari v štúdiu už niekoľkokrát spomínaného Karlika. Finálny master má na svedomí hudobník a basgitarista Peter Rusňák. Ruku k dielu však priložila i Luciina kapela, ktorá  mladú speváčku sprevádza aj počas vystúpení. Na klávesy hrá Tomáš Cvengorš, na bicie  Gregor Špener, basákom kapely je Braňo Valanský a gitarové umenie predvádza Samuel Marinčák. „S kapelou spolu fungujeme krátko, no o to intenzívnejšie sú naše skúšky. Chcela som zostaviť kapelu, s ktorou by som si sedela nielen hudobne, ale aby sme si navzájom rozumeli aj po ľudskej stránke, čo je pre mňa vrátane profesionálneho prístupu veľmi dôležité a to sa, myslím, podarilo,“ opisuje hudobníčka ako jej to klape s kapelou.

Pesnička sa dočkala i vizuálnej podoby. O kameru, strih a produkciu sa postaral filmár a výtvarník Tomáš Telepák. Zábery kapely sprevádzajúce Luciu Gibarti, spievajúcu v rôznych exteriéroch aj interiéroch pretkávajú zábery na tému víťazstva. Vo videoklipe ju znázorňuje scéna hádky speváčky a jej manažéra, ktorý sa ju snaží vmanipulovať do nekomfortnej situácie. Dejovú linku ukončuje záber príchodu speváčky na javisko s úsmevom a  zároveň pocitom víťazstva nad sebou samou. „Táto scéna zobrazuje, že som nepodľahla a že úsmev  a hudba je práve to čo chcem ľudom odovzdávať,“ približuje Lucia videoklip.

Speváčka Lucia Gibarti (Hrdza) prichádza so sólovým projektom. Debutuje videosinglom WINNER
Lucia Gibarti. / Zdroj: Tomáš Telepák

Príbeh speváčky ako z filmu

Posledné roky Luciu sprevádza úloha speváčky populárnej folklórnej skupiny. Vďaka sólovému projektu Lucia postupne ukazuje i svoje ďalšie spevácke stránky a polohy. „Ja som chameleón. Milujem folklór i modernú hudbu. Rada spievam jazz aj blues a teší ma, že mám možnosť neobmedzenosti,“ vyznáva sa speváčka. Paradoxom je, že napriek obrovskému rozsahu a hlasovému potenciálu Lucia Gibarti nikdy neokúsila, aké je to zveriť sa do rúk hlasovým pedagógom. Lucia sa zámerom osudu stala samouk a to doslova„Vyrastala som v tichu, pretože som sa narodila nepočujúcim rodičom. Hudba vždy bola aj je môj najlepší priateľ. Nikto ma k nej neviedol a v mojej rodine nemal s hudbou nikto nič spoločné,“ rozpráva Lucia svoj príbeh.

K hudbe sa speváčka dostala len bežnými kanálmi, ako rádio, TV či nosiče a, samozrejme, v škole. Talent sa prejavil už v skorom veku a už ako šesťročná Lucka  na školskej speváckej súťaži zažila svoje prvé standing ovation. „Už vtedy som vedela, že to je to, čo chcem robiť.  No reálne som sa hudbe začala venovať len nedávno. Medzi tým prešiel veľmi, veľmi dlhý čas, kde som sa venovala diametrálne odlišným veciam než umeniu,“ spomína speváčka.

Na Slovenskú hudobnú scénu ju vtiahol osud. „Hľadala som otca a jeho rodinu a našla som kapelu. So Slávom, lídrom folklórneho zoskupenia Hrdza, sa poznáme približne 2 roky  a bol to vzdialený otcov bratranec, na ktorého som natrafila vďaka pátraniu. Kvôli rovnakým priezviskám si mnohí myslia, že sme manželia, či súrodenci, no skutočnosť je úplne iná,“ vysvetľuje.

Aj keď sa Lucia Gibarti aktuálne venuje svojmu sólovému projektu, fanúšikovia Hrdze nemusia zúfať. „Vždy sa snažím zmanažovať si čas  tak, aby som stíhala oba projekty. A funguje nám to. A naozaj sa teším obrovskej podpore všetkých členov kapely Hrdza, ktorú mi prejavujú,“ dodáva Lucia na záver.

Speváčka Lucia Gibarti (Hrdza) prichádza so sólovým projektom. Debutuje videosinglom WINNER
Lucia Gibarti / Zdroj: Tomáš Telepák

https://www.instagram.com/lucia_gibarti/

https://www.facebook.com/luciagibartiband

Medzvedza skala na Šindliarskej sedemnástke

0

Turistický klub Medzvedza skala Šindliar zorganizoval štrnásty ročník turistického podujatia Šindliarska sedemnástka. Päťdesiatka aktérov sa stretla pri miestnom prameni Sultánka. Táto minerálna voda sa v minulosti vyvážala až do Ameriky. Potom sa autobusom prepravila do priesmyku Branisko na Chválabohu. Z neho sa zišlo k Diablovej výverovej diere – vyteká tam voda Veľkej Svinky. Ďalej sa išlo úvozmi ponad dedinu Poľanovce až na skládku nad Kyselkou.

Slnko turistom prialo a tak v sedle Prašivá na plošine Sihoť mali veľkú časť Spiša ako na dlani. Prudké stúpanie lesným úvozom ich priviedlo na Zelenú skalu. Vďaka turistom na čele s Jánom Chovancom z Vyšného Slavkova bola táto skalná vyvýšenina v roku 2006 vyčistená a sprístupnená verejnosti. Je z nej vidno Slovenské rudohorie, Dreveník, Spišský hrad, Kráľovú hoľu, Nízke Tatry, Vysoké Tatry, Belianske Tatry, Levočské vrchy, Čergov a tiež dedinku Brutovce z vtáčej perspektívy.

Vyznávači pobytu v prírode potom po lesných zvážniciach traverzovali Kráľovnú Smrekovicu. Nasledovala prestávka na lúke pri Kravcovej pod vrchnou Lieskovského chatou. Cez rozvodnené Mláky zostúpili na Roveň za asistencie hríbov, kuriatok a rýdzikov a došli do cieľa v malebnej obci Šindliar. Aktéri pri guľáši a zlatistom moku poďakovali za podporu sponzorom a ústretovosť starostovi obce a debatovali už o budúcoročnom pätnástom ročníku.

Autor: František Bednár

Kanonier P. Majerník kopol penaltu vedľa brány

0

V jednom zo zápasov 8. kola 6. ligy ObFZ Prešov sa vo vzájomnom súboji stretli FK Uzovský Šalgov a TJ Nemcovce. Hostia zvíťazili 3:2, po nerozhodnom polčase 1:1. Tušenie, že to môže byť zaujímavý zápas, sa naplnilo, ako sa hovorí, do poslednej bodky. Najmä čo sa týka záverečných minút či dokonca sekúnd.

Prezident hosťujúceho klubu Vladimír Botko vie, o čom hovorí: „Je to už taká klasika, keď hráme u tohto súpera. Odkedy postúpil do najvyššej okresnej súťaže sme sa na jeho ihrisku predstavili štyrikrát. V troch prípadoch padol gól v poslednej minúte, dvakrát z našich kopačiek, raz to boli Šalgovčania. Presné výsledky si nepamätám, no viem, že sme u nich ešte neprehrali. Aj preto existovala v mojich predstavách nádej na minimálne jednobodový zisk. A pozrime sa, realita je ešte veselšia, máme všetky tri.“    

Stretnutie sa začalo odvíjať pre Nemcovce priam ideálne. V 9. min skóroval Pavol Majerník. Potom však urazili šťastenu, keď ignorovali nepísané pravidlo o tom, kto by nemal kopať penaltu… Domáci kapitán Kristián Kropiľak fauloval v samostatnom úniku práve P. Majernika, hlavný rozhodca ukázal „previnilcovi“ červenú kartu a ukázal na biely bod. Loptu si postavil P. Majerník – a poslal ju vedľa brány. Stalo sa to v 25. minúte – naštartovali tým domácich, ktorí dokonca v oslabení otočili na 1:2 a to vďaka presným zásahom Samuela Orjabinca a Lukáša Štofaníka.

„Riešenie“ pre hostí sa dostavilo v 75. minúte. Dvomi striedaniami naraz preskupili svoje rady a začali hrať na troch útočníkov. A v samom záver to prišlo. V 86. min dal P. Majerník zabudnúť na svoje predchádzajúce zaváhanie a vyrovnal na 2:2. To však nebolo všetko, v poslednej minúte zabil klinec do rakvy Tomáš Pavelko, striedajúco hráč, ktorý sa tak stal žolíkom trénera Štefana Priestera. „Povedal by som, že mu striedania vyšli na sto percent. Oplatilo sa mu zariskovať a maximálne staviť na ofenzívu,“ uviedol V. Botko.

Nemcovce sú aktuálne na treťom mieste tabuľky. Prehrali iba v Rožkovanioch (0:3) a v Pečovskej Novej Vsi (1:4). „Ten druhý výsledok mrzí viac, doplatili sme na hrubé chyby v obrane.“ Najbližšiu nedeľu ich čaká súboj s tiež zaujímavým nábojom… „Prídu k nám Chmiňany, na ich lavičke Peter Zusko, ktorý niekedy trénoval u nás,“ avizuje V. Botko pred meraním síl tretieho so šiestym.

Ján MIROĽA
Foto: Viktor Zamborský

O Cene PSK môže rozhodnúť aj verejnosť.

0
Ilustračné foto: archív PSK

Termín je do 30. septembra

Už po 17.-krát udelí Prešovský samosprávny kraj (PSK) najvyššie krajské ocenenia. Významné osobnosti a kolektívy z prešovskej župy môže nominovať aj verejnosť, a to do konca septembra.

Kto si tento rok prevezme Cenu PSK – aj o tom môže rozhodnúť verejnosť. Svoje návrhy však musí poslať do 30. septembra aj s menom a odôvodnením, prečo by mal nominovaný cenu získať. Potrebné sú aj súhlasy navrhovateľa a navrhovaného so spracovaním osobných údajov. O laureátoch Ceny PSK rozhodne krajské zastupiteľstvo na základe odporúčania Komisie pre udeľovanie verejných ocenení PSK.

Ocenenia Prešovského samosprávneho kraja môžu byť udelené osobám, ako aj organizáciám.  Návrhy na ceny môžu okrem predsedu a poslancov Zastupiteľstva PSK predkladať aj miestne samosprávy, organizácie, inštitúcie, podnikateľské subjekty, ale i široká verejnosť.

„V Prešovskom kraji žijú inšpiratívni, pracovití a nesmierne talentovaní ľudia, ktorí svojimi úspechmi a činmi kraj nielen zveľaďujú, ale ho aj reprezentujú a zviditeľňujú na  Slovensku  i za jeho hranicami.  Verím, že  naša výzva u verejnosti opäť zarezonuje a prinesie nám  nominácie osobností, ktoré si zaslúžia náš obdiv a verejné poďakovanie,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Od roku 2004, kedy vznikla myšlienka oceňovania, sa medzi laureátov Ceny PSK zaradil prvý prezident Slovenskej republiky Michal Kováč, horolezec Peter Šperka, in memoriam, dvojica hasičov – plukovník Radoslav Lacko a kapitán Peter Toďor, in memoriam, Prešovská univerzita, kardinál Jozef Tomko, spevák Peter Lipa, lyžiar Adam Žampa, Ľubovnianska nemocnica či Gréckokatolícka charita v Prešove.

Vlani si Cenu PSK prevzala speváčka Marika Gombitová, paralympijské víťazky v zjazdovom lyžovaní zdravotne znevýhodnených Henrieta Farkašová a Natália Šubrtová, tiež Hospic Matky Terezy v Bardejovskej Novej Vsi.

Predseda PSK Milan Majerský udelil minulého roku svoju cenu akademickému maliarovi Slavomírovi Brezinovi, kňazovi Vasilovi Kormaníkovi a rezbárovi Milanovi Krajňákovi. Mimoriadne ocenenie si od neho vyslúžilo Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Prešove za pracovné nasadenie pri záchrane obyvateľov z Mukačevskej ulice.

PSK udelí v tomto roku ocenenia už po 17.-krát. Slávnostný galaprogram je naplánovaný na mesiac december a uskutočniť by sa mal tradične  na veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského. Bližšie informácie a tlačivá spolu s povinnými prílohami sú dostupné na oficiálnom webovom sídle www.vucpo.sk. Nominácie s označením „Cena PSK“ župa prijíma na adrese: Úrad PSK, Námestie mieru 2, 080 01 Prešov alebo e-mailom na [email protected].

 

Mgr. Daša Jeleňová
oddelenie komunikácie a propagácie, tlačový hovorca PSK