21.9 C
Presov
utorok, 14 júla, 2020.
Úvod Blog

Začalo sa trestné stíhanie. Kto pochybil?

0
Cykloželeznička - trestné stíhanie / Foto: fb Martin Eštočák

(ako) – Cykloželeznička Prešov – Zlatá Baňa je dielo, ktoré malo Prešovčanom priniesť radosť. Trvalo totiž roky a aktivistov to stálo mnoho úsilia, kým sa podarilo projekt posunúť do takého štádia, že sa cyklocesta, ktorá kopíruje trasu starej pionierskej cykloželezničky vôbec začala stavať. Od samého začiatku ju však sprevádzali problémy.

Projekt cyklocesty v prvej etape s podporou eurofondov mal stáť 1,5 milióna eur. Zhruba pred rokom však vyšlo najavo, že dodávateľská firma urobila práce navyše za viac než pol milióna bez toho, aby to mala s mestom vopred zmluvne dohodnuté. Pol roka trvali spory o tom, či sú tieto náklady navyše v poriadku. Poslanci s navýšením ceny diela nesúhlasili.

Radnica si preto dala vypracovať tri znalecké posudky. Zaplatila za ne, ale závery boli nejednoznačné. Napriek tomu štatutár mesta dal na konci roku 2019 pokyn na úhradu zhruba pol milióna eur za práce naviac pre dodávateľskú spoločnosť a to bez toho, aby o tom poslanci vedeli.

Poslanec Martin Eštočák podal na políciu trestné oznámenie a František Oľha podnet na Najvyšší kontrolný úrad.

Po mesiacoch skúmania dokumentácie, vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície KR PZ v Prešove začal trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

Kto a ako v celom projekte pochybil vypátra polícia. Svoje závery iste urobí aj NKÚ.

Začalo sa trestné stíhanie. Kto pochybil?
Zdroj foto: TASR/Maroš Černý

V Ľutine prijali dvaja svätenci diakonát

0

V nedeľu 12. júla v ľutinskej bazilike minor prijali vkladaním rúk prešovského arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka SJ diakonát poslední dvaja kandidáti – Miroslav Chorendžák a Ján Varga. Z dôvodu pandémie koronavírusu boli totiž diakonské a kňazské svätenia rozdelené v Prešovskej archieparchii do viacerých termínov, aby sa ich mohli zúčastniť príbuzní svätencov v čo najväčšom počte.

V homílii vladyka Ján vychádzajúc z evanjelia o uzdravení ochrnutého sa zamýšľal nad prítomnosťou choroby v ľudskom živote. Mnoho ľudí totiž hľadí na chorobu ako na hotové nešťastie, spojené s bolesťami, ťažkosťami a rôznymi nepríjemnosťami. Vladyka však poukázal na chorobu v inej perspektíve. Označil ju ako užitočný proces pre organizmus, ktorým sa zbavuje niečoho nebezpečného. Choroba môže byť umieraním, ale i uzdravovaním. Sú ľudia, ktorých choroba ubíja, robí malomyseľnými, zúfalými, zlostnými. A zase sú iní, pre ktorých je choroba príležitosťou, aby vstúpili do seba a zamysleli sa o najvážnejších životných otázkach. Mnohí práve v chorobe jasnejšie spoznávajú svoju životnú situáciu a privedie ich to k opravdivej ľútosti a k pokániu,“ povedal vo svojej kázni arcibiskup Babjak.

Chorobu, či kríž zažívala aj gréckokatolícka cirkev v 50. rokoch minulého storočia, no tento útlak zvládla a práve skrze neho dozrievali charaktery biskupov, kňazov a veriacich gréckokatolíckej cirkvi. Nakoniec homílie sa vladyka Ján obrátil na svätencov slovami: „Toto slovo o utrpení, o chorobe, i o hriechu, vám Ježiš hovorí preto, že sa často vo svojej službe budete stretať s utrpením, možno aj s vlastným, ale hlavne u tých, ktorým budete slúžiť a ktorých budete viesť po ceste spásy. Ježiš vás chce pripraviť na to, aby ste z utrpenia dokázali vyťažiť duchovné poklady pre večnosť. Nebojte sa však! Ježiš bude s vami počas celého života a bude vám pomáhať niesť kríže vlastné i druhých.“

Rukopoloženie svätencov sa uskutočnilo počas archijerejskej svätej liturgii na konci anafory. Po predstavení kandidátov svätiteľovi a po ich vzájomnom pozdrave, svätenci trikrát obchádzali prestol a bozkávali jeho štyri rohy, následne si pokľakli položiac hlavu na prestol ľutinskej baziliky a vkladaním rúk metropolitu Jána prijali diakonát, ktorý je prvým stupňom kňazstva.

Za tento nezaslúžený dar poďakoval v samotnom závere slávnosti diakon Miroslav Chorendžák, ktorý prirovnal službu diakonátu k hviezdam, ktorých jas pochádza z odrazu od inej hviezdy. A práve tou zdrojovou jasnou hviezdou je Kristus, ktorého jas lásky, pokoja, obety a milosrdenstva chcú noví diakoni odrážať k ľuďom vo svojej novej službe.

 

Michal Pavlišinovič
Foto: Jozafát Iľko

Šikovné ručičky ponúkajú originálne ručné výrobky 

0

(pv) – Obdobie koronakrízy, kedy sa zatvorili dvere maloobchodných predajní a väčšina firiem pracovala v obmedzenom režime, sa každý snažil využiť čo možno najzmysluplnejšie. Práve v tomto období začal v Prešove vznikať a naberať reálne kontúry projekt mladej Prešovčanky Štefánie Valčovej, ktorý nosila v hlave už dávnejšie.

Hovoríme o otvorení kamennej predajne zameranej na predaj originálnych ručne zhotovených výrobkov od šikovných slovenských remeselníkov. Viedla ju k tomu absencia naozaj kvalitnej handmade predajne, ktorá by zastrešila široké portfólio výrobcov, techník a materiálov pričom ich spoločným menovateľom je ručná práca. Zastúpenie majú výrobky z dreva, keramiky, kovu, drôtu, šúpolia či priadze.

Návrat k tradíciám

V predajni „Šikovné ručičky“ nájdete drevorezby, netradičné hodiny a svietidlá, háčkované výrobky, olejomaľby aj obrázky z paličkovej čipky.  Podľa majiteľky Štefánie Valčovej sa Slováci vrátane mladších čoraz viac vracajú k tradíciám a vyhľadávajú jedinečné výrobky do ktorých tvorca alebo umelec vkladá kúsok seba a ktoré nepodliehajú módnym trendom.

Tento druh tovaru sa dá kúpiť na remeselných trhoch alebo cez internet, kde ale tovar nevidíte v jeho plnej kráse. Spomínané remeselné trhy sú aktuálnou témou posledných týždňov, keďže sme prednedávnom zaznamenali aj protest nespokojných trhovníkov. Kvôli obmedzeniam pri organizovaní veľkých podujatí, medzi ktoré patria aj spomínané trhy, kde zvyknú prezentovať svoju tvorbu a rušeniu veľkého množstva takýchto akcií prichádzajú o možnosť zárobku.

Handmade predajňa „Šikovné ručičky“, ktorá sídli na Hlavnej ulici číslo 70 v Prešove vytvára a poskytuje priestor, čím podporuje remeselníkov a drobných výrobcov, ktorí v momentálnej situácii majú obmedzené možnosti na predaj svojich výrobkov.

Šikovné ručičky ponúkajú originálne ručné výrobky 

Bytové a módne doplnky, dekorácie a darčeky

Predajňa sa špecializuje hlavne na bytové doplnky, ale nájdete v nej aj módne dámske a pánske doplnky, úžitkové predmety, darčekové predmety a dekorácie.

Slúži tiež ako vzorková, čiže okrem toho, že si tovar viete priamo zakúpiť, na objednávku je možné vyrobiť aj podobné alebo rovnaké výrobky v iných rozmeroch a farbách, prípadne navrhnúť bytové doplnky a malý nábytok v podobnom duchu ako celok.

Či už inklinujete k škandinávskemu, industriálnemu alebo vidieckemu štýlu, prípadne hľadáte solitér do moderného interiéru, chcete ozvláštniť byt, dom, terasu alebo zariaďujete chalupu s prázdnymi rukami odtiaľ neodídete.

Nákupom takéhoto tovaru zároveň podporíte tradičné ľudové remeslá a poctivú ručnú výrobu z nášho prešovského regiónu ale aj z celého Slovenska a odnesiete si jedinečné kúsky, ktoré budú zdobiť vás alebo váš príbytok.

Foto: Šikovné ručičky

Pivovar vracia život do regiónu, zdvojnásobil financie v programe Šariš ľuďom

0
Šariš ľuďom podporuje aj ľudovú kultúru a tradície. Na zábere FS Dúbrava. Zdroj: Plzeňský Prazdroj Slovensko

(pv) – Prinášať kvalitu a pivný zážitok celému Slovensku a stáť pri regióne, v ktorom je doma. To je poslanie Plzeňského Prazdroja Slovensko, ktorý vyhlásil ďalší ročník grantového programu Šariš ľuďom. Pivovar Šariš je súčasťou prešovského regiónu už vyše polstoročia a aj v týchto neľahkých časoch chce prispieť nielen k jeho rozvoju, ale aj opätovnému naštartovaniu. Preto zvýšil podporu miestnym komunitám v rámci kraja o 100% na 32-tisíc eur.

Pivovar Šariš už viac ako 16 rokov investuje do zlepšovania života obyvateľov Prešovského kraja. Aktuálny ročník bude výnimočný, podporené totiž budú aj projekty, ktoré reagujú na výzvy, ktoré pred ľudí postavila koronakríza.

„Prvá polovica tohto roka bola veľkou skúškou aj pre náš domovský región. Ľudia v ňom sa dokázali zastaviť a zostať doma dlhé týždne. Teraz je však čas opäť naštartovať život aj na Šariši, preto sa v rámci iniciatívy Roztočme Slovensko stala podpora regiónu jedným z pilierov. Tento rok sme na jeho rozvoj vyčlenili dvojnásobok peňazí,“  hovorí Ján Čerkala, manažér Pivovaru Šariš.

O príspevok sa môžu uchádzať slovenské mimovládne subjekty registrované ministerstvom vnútra počas celého júla. Každý zo žiadateľov môže predložiť výhradne jeden projekt, ktorým sa bude uchádzať o časť z celkovej sumy 32-tisíc eur.

V tomto ročníku budú po novom podporené projekty, ktoré pomáhajú obnove komunitného života utlmeného kvôli epidémii ochorenia COVID-19, bojujú proti strachu ľudí zo stretávania sa, podporujú udržateľnosť a ochranu životného prostredia na miestach, ktoré obyvatelia kraja využívajú na aktívny odpočinok alebo prispievajú k obnove turistických atrakcií, ktoré sú významnými symbolmi regiónu či sú späté s východoslovenským folklórom a tradíciami.

Projekty vyberie grantová komisia

Projekty, ktoré získajú grantový príspevok, vyberie grantová komisia programu Šariš ľuďom zložená zo zástupcov Pivovaru Šariš, členov správnej rady Komunitnej nadácie Veľký Šariš a miestnych odborníkov pre regionálny rozvoj. Zverejnené budú začiatkom augusta.

„Pivovar Šariš vrástol nielen do nášho regiónu, ale vďaka dlhoročnej podpore komunít aj do sŕdc miestnych obyvateľov. To, že je dobrým susedom, potvrdil aj teraz, keď zdvojnásobuje podporu komunitám, a to práve v čase, keď potrebujú reštart,uviedla Štefánia Lenzová, správkyňa Komunitnej nadácie Veľký Šariš.

Pivovarníci v tomto ročníku pokračujú aj v zapojení verejnosti do rozhodovania. Jednotlivé projekty tak budú môcť vo verejnom hlasovaní súťažiť o bonusovú sumu, ktorá bola pre tento rok navýšená o 100% na dvetisíc eur.

„Veríme, že ľudia s iskrou žijú na celom Slovensku. Počas uplynulých mesiacov ukázali, že sa vedia spojiť pre dobrú vec. Práve na tejto spolupatričnosti staviame aj pri verejnom hlasovaní. Ide síce o projekty v regióne Šariš, ale aj ten sa počas roka môže stať na pár dní domovom pre ktoréhokoľvek Slováka,“ vraví Ján Čerkala.

Hodnotenie verejnosti bude prebiehať na stránke www.dobrenoviny.sk.  Ľudia budú môcť za svoj obľúbený projekt hlasovať v priebehu septembra a víťaz bude slávnostne vyhlásený počas stretnutia s ocenenými organizáciami do konca roka.

Podrobné informácie a formuláre k žiadostiam sú k dispozícii na adrese: www.sarisludom.sk, mimovládne organizácie môžu projekty podávať do 31. júla 2020.

Pivovar vracia život do regiónu, zdvojnásobil financie v programe Šariš ľuďom

Piate vydanie Turistických novín Prešovského kraja je už v obehu

0

(ako) – Množstvo tipov na výlety, zaujímavé rozhovory a novinky z oblasti cestovného ruchu, to všetko nájdete v najnovšom vydaní Turistických novín Prešovského kraja. Noviny sú bezplatné a vydáva ich Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska v náklade 50-tisíc kusov.

Noviny sú bezplatne k dispozícii vo všetkých turistických informačných kanceláriách v Prešovskom kraji, tiež vo väčšine kultúrnych zariadení ako sú múzeá, galérie, hrady, v  v aquaparkoch a na ostatných významných turistických miestach vrátane súkromného sektora. V online podobe sú dostupné na stránke severovychod.sk.

„Čitatelia nájdu v letnej a jesennej edícii novín zaujímavé tipy na turistiku a neprebádané zákutia kraja od Polonín po Vysoké Tatry, rozhovory s miestnymi remeselníkmi a informácie o novinkách z oblasti cestovného ruchu,“ hovorí o novinách  výkonný riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

Turistické noviny Prešovského kraja vydáva od júna 2018 KOCR Severovýchod Slovenska a vychádzajú dvakrát ročne. Presnejšie vždy pred letnou a na začiatku jesene na obdobie zimnej sezóny a jari.

Piate vydanie Turistických novín Prešovského kraja je už v obehu
Sivec

Novinkou sú infostojany aj cyklistické mapy

Dvadsiatka tematických stojanov na propagačné materiály o Prešovskom kraji už slúži svojmu účelu. Vo vybraných lokalitách v rámci celého regiónu majú návštevníci kraja možnosť zadarmo si prebrať rôzne publikácie o turistických možnostiach vrátane cyklistických máp.

„Tieto ´infopointy´ by mali návštevníka najskôr zaujať svojou formou, pretože ich vizuálna stránka vychádza najmä z prírodných motívov. Dôležitý je však ich obsah, keďže majú motivovať ľudí na návštevu Prešovského kraja. Snažili sme sa ich rozmiestniť tak, aby oslovili čo najväčšie množstvo potenciálnych turistov. Okrem turistických informačných centier sa nachádzajú napr. aj na letisku v Poprade, v blízkej dobe pribudne na košickom letisku,“ vysvetľuje Janoško.

Turistické noviny Prešovského kraja a infostojany KOCR Severovýchod Slovenska finančne podporilo Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Foto: KOCR, pk

Vychutnajte si zlatý mok na Festivale remeselného piva

0

(ako) – Park kultúry a oddychu Prešov pozýva všetkých milovníkov piva na unikátny Festival slovenského remeselného piva. Už tento víkend tu môžu ochutnať viac ako 30 druhov čapovaného piva.

Festival slovenského remeselného piva sa skutoční už tento víkend od 17. do 19. júla 2020 na nádvorí PKO Čierny orol v Prešove. Po dlhej spoločenskej izolácii pre pandémiu akcia sľubuje nevšedný zážitok.

Počas troch dní si totiž môžu Prešovčania vychutnávať poctivé remeselné pivo od rôznych výrobcov. Organizátori pripravili aj zaujímavý program, ktorý nebude len o pive. Zábavu rozprúdi DJ Rude Boy a v piatok večer sa na nádvorí PKO uskutoční aj pravý „Vychodňarsky bašavel“.

Vstup je voľný.

Na Jarkovej a priľahlých uliciach prerušia dodávku vody

0

(ako) – Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a. s. závod Prešov preruší dodávku vody v dňoch 15. a 21. júla 2020. Konkrétne na Jarkovej, ktorá sa práve rekonštruuje a priľahlých uliciach v centre mesta. Dôvodom je plánovaná rekonštrukcia vodovodnej siete.

Ako informovala tlačová referentka prešovskej radnice Lenka Šitárová, zajtra, teda v stredu 15. júla 2020 od 8:00 do 20:00 hod. bude prerušená dodávka vody na Jarkovej ulici, v úseku od Tkáčskej ulice po ul. Biskupa Gojdiča, tiež na Weberovej, Tkáčskej a na Baštovej ulici č. 1.

V utorok 21. júla 2020 v rovnakom čase od 8.00 do 20.00 hod. bude prerušená dodávka vody na uliciach Jarková (od Hlavnej po Šarišskú), Suchomlynská, Baštová, Hlavná č. 121, 119, 117, 115, 105 a 103.

VVS, a. s. závod Prešov informuje, že v prípade potreby pitnej vody počas odstávky bude zabezpečené náhradné cisternové vozidlo. V prípade ďalších informácií sa obyvatelia týchto ulíc môžu obrátiť na dispečing VVS a.s. závod Prešov na tel. č.: 051 / 75 72 421.

Foto: pk

Najlepší africký pivot v Tatrane

0
Pätica nováčikov - zľava Pavel Caballero Hernandez, Nuno Miguel Martins Afonso Santos, Jihed Jaballah, Guilherme Linhares de Souza a Lucijan Fižuleto.

(vz) – Predstavitelia hádzanárskeho klubu Tatran Prešov v pondelok predstavili na tlačovej besede  aktuality pred budúcou sezónou a zároveň najúspešnejší slovenský hádzanársky klub, ktorý po nedohranom uplynulom hádzanárskom ročníku svoj káder výrazne obmenil, predstavil päticu nových hráčov zo siedmich. Príchod ďalších dvoch – brazílskeho brankára Marcosa Colodetiho, ktorému aj napriek opakovaným negatívnym testom na Covid 19 vstup do Európskej únie zatiaľ nepovolili a pravá spojka z Tuniska Anouar Ben Abdallah, musí v rodnej krajine dohrať ešte zvyšok sezóny – sa očakáva neskôr.

Pred novinárov predstúpili pravá spojka Guilherme Linhares de Souza (Brazília), pivot Jihed Jaballah (Tunisko) kapitán reprezentácie Tuniska a najlepší pivot na poslednom šampionáte Afriky, stredná spojka Lucijan Fižuleto (Slovinsko), pravé krídlo Nuno Miguel Martins Afonso Santos (Portugalsko) a Pavel Caballero Hernandez (Kuba) použiteľný na post ľavého krídla alebo spojky V Prešove bude v nasledujúcej sezóne pôsobiť jedenásť legionárov z ôsmich krajín. Premiérove to budú Kubánec, Portugalčan a dvaja Tunisania.

Pandémia koronavírusu ovplyvnila aj prípravu Tatrana. Jeho súčasťou bol aj tradičný  Medzinárodný turnaj majstrov v Doboji, ktorý museli organizátori kvôli aktuálnej situácii v Bosne a Hercegovine pre tento rok zrušiť. „Zrušenie tohto turnaja nám skomplikovalo situáciu a takto neskoro v júli nie je jednoduché hľadať alternatívu, kde by sme mohli odohrať štyri, päť  prípravných zápasov. V tomto momente vyzerá najreálnejšie výjazd do Chorvátska a Slovinska, pokiaľ to samozrejme bude umožňovať prechod hraníc, hlavne čo sa týka návratu a prípadných karantén. Máme v prípade potreby rozrobený aj turnaj v Poľsku, kde komunikujeme s mužstvom Legionowo. Takže nejaké alternatívy máme, pričom tieto zápasy by mali byť poslednou fázou pred začiatkom novej sezóny,“ uviedol generálny manažér Tatrana Miroslav Benický s tým, že prvou oficiálnou akciou má byť v závere augusta Final 4 Slovenského pohára v Bardejove.

Tatran tak prípravu odštartuje 24. júla zápasom na palubovke maďarského Gyöngyösu. Jediný domáci prípravný zápas odohrajú zverenci Slavka Golužu v sobotu 1. augusta doma proti poľskému Kaliszu. V polovici augusta ich čaká kvalitne obsadený turnaj v poľskom Mielci. V rokovaní sú ďalšie výjazdy na prípravné zápasy v zahraničí.

Už skôr je známe, že Tatran sa v novej sezóne nepredstaví v novom formáte Ligy majstrov, ale štartovať bude  v novo vytvorenej Európskej hádzanárskej lige a SEHA lige a samozrejme v slovenskej extralige aj pohári.

Káder Tatrana Prešov pre sezónu 2020/2021-brankári: Igor Čupryna, Marcos Colodeti, hráči: Oliver Rábek, Dávid Michalka, Dominik Krok, Roman Carapkin, Josef Hozman, Tomáš Rečičár, Nino Grzentič, Pedro Pacheco, Guilherme Linhares, Jihed Jaballah, Anouar Ben Abdallah, Nuno Santos, Pavel Hernandez, Lucijan Fižuleto.

 

Foto: Viktor Zamborský

Karanténa alebo pokuta 5000 eur. Vláda chce pribrzdiť koronavírus

0
Foto: Darko Bandic

Mimoriadne rokovanie vlády odkleplo prísnejšie opatrenia pri návrate ľudí z rizikových krajín. Kto sa bude chcieť vyhnúť karanténe, môže dostať pokutu 5000 eur. Štát sa má dostať k lokalizačným údajom majiteľov telefónov.

Operátori dajú štátu telefónne čísla

Úrad verejného zdravotníctva SR má za účelom eliminácie šírenia nového koronavírusu dostávať telefónne čísla majiteľov mobilných telefónov, ktorí prichádzajú na Slovensko z epidemiologicky menej bezpečných krajín. Operátori majú pre tento účel dostať právo na nevyhnutný čas spracúvať lokalizačné údaje užívateľov aj bez ich súhlasu. Predpokladá to navrhovaná novela zákona o elektronických komunikáciách upravujúca aj ďalšie právne normy, ktorú vláda schválila. Novelou sa má tiež stanoviť nový priestupok nedodržania nariadenej izolácie či karanténnych opatrení pri príchode z krajiny, ktorá nie je označená ako bezpečná. Pokuta za tento priestupok sa navrhuje až vo výške 5 000 eur.

Materiál, ktorý sprevádza aj návrh na skrátené legislatívne konanie, pritom stanovuje povinnosť operátorov na základe žiadosti Úradu verejného zdravotníctva SR poskytovať telefónne čísla účastníkov, aby mohol prijať zodpovedajúce opatrenia pred šírením koronavírusu. Týkať by sa malo osôb, ktoré sa majú prihlásiť podľa príslušného opatrenia pri príchode z tzv. „červenej krajiny“. Poskytnúť by ich mali v pracovné dni najneskôr do 24 hodín od podania písomnej žiadosti úradom. Operátori zároveň pre tento účel dostávajú právomoc na obmedzený čas spracúvať lokalizačné údaje užívateľov mobilných zariadení, a to aj bez ich súhlasu. Podmienkou je prijatie zodpovedajúcich technických a organizačných opatrení na ochranu súkromia a osobných údajov.

Úrad verejného zdravotníctva môže podľa návrhu rovnako po prijatí zodpovedajúcich technických a organizačných opatrení na ochranu súkromia a osobných údajov získané údaje spracúvať najdlhšie po dobu 60 dní od ich poskytnutia. „Úrad verejného zdravotníctva SR je oprávnený tieto údaje získavať len za účelom zabránenia vzniku a šírenia pandémie alebo nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby,“ píše sa v návrhu.

Karanténa alebo pokuta 5000 eur. Vláda chce pribrzdiť koronavírus
Chorvátsko sa môže dostať preč zo slovenského zoznamu zelených (bezpečných) krajín, pričo Chorváti lákajú Slovákov, aby u nich strávili dovolenku. Na záberoch je pláž Kožino (Riviéra Zadar).

Vláda aj o Chorvátsku

Ministerstvo zahraničných vecí urobí všetky potrebné kroky, aby zabránilo opätovnému zavedeniu povinnej karantény. Vyhlásil to štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) pred dnešným rokovaním vlády. Rezort tiež uvažuje, že doplní semafor, ktorý signalizuje otvorenosť hraníc, o žltú farbu. V súčasnosti sa krajiny delia na zelené, a teda bezpečné krajiny a červené, kam sa radia nebezpečné krajiny. V súvislosti s aktuálnou situáciou v Chorvátsku Klus povedal, že zatiaľ ostáva zelenou krajinou, no odporúča vyhnúť sa Záhrebu.

Na vláde podľa Klusa budú rozhodovať aj o tom, či Chorvátsko nebude vyradené zo zoznamu „zelených” krajín. Epidemiologická situácia sa tam totiž zhoršuje. „Uvidíme, ako sa dnes rozhodne, ale Chorváti sprísňujú pravidlá pre vstup z iných krajín ako krajín Európskej únie. Takisto sa opätovne zavádza prísne nosenie rúšok na verejnosti a vo verejnej doprave,“ priblížil Klus.

Karanténa alebo pokuta 5000 eur. Vláda chce pribrzdiť koronavírus
Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS) o opatreniach vlády proti koronavírusu. (Foto zdroj: TASR/Pavol Zachar )

Ministerstvo uvažuje aj o zavedení tretej kategórie krajín. V súčasnosti sa delia na bezpečné, z ktorých pri návrate nevyplývajú žiadne špecifické opatrenia a nebezpečné, kedy je pri príchode z nich potrebné kontaktovať regionálny úrad verejného zdravotníctva a do vykonania a výsledku testu na ochorenie COVID-19 zostať v domácej izolácii. Treťou kategóriou by mali byť takzvané žlté krajiny. Síce by do nich rezort neodporúčal cestovať, no pre ľudí, ktorí sa z nich vrátia, by nevznikali žiadne špeciálne povinnosti. „Už bola spomínaná žltá karta pre Česko a Chorvátsko. A možno by takéto riešenie bolo férovejšie voči krajinám ako je Bulharsko,“ povedal tajomník. Bulharsko bolo minulý týždeň odstránené zo zoznamu bezpečných krajín.

Z 279 testov jeden pozitívny

Počas nedele na Slovensku pribudol jeden prípad nákazy novým koronavírusom. Celkovo krajina doteraz eviduje 1902 pozitívne testovaných na ochorenie Covid-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

„Pozitívne testovaná bola žena v okrese Prešov,“ uvádza Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti. Laboratóriá v nedeľu vykonali 279 testov, celkovo ich už realizovali 230.068. Z ocho­renia sa už vyliečilo 1493 ľudí, v nedeľu nepribudli žiadni vyliečení.

Hospitalizovaných je 13 pacientov, u siedmich bolo ochorenie Covid-19 potvrdené. Na JIS sú traja pacienti a na umelej pľúcnej ventilácii jeden. Počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na nový koronavírus zostáva 28.

Liečba stojí aj na imunite a kondícii pacienta

Zmenia sa pavilóny nemocníc opäť na červené, teda určené pre pacientov s koronavírusom? Peter Visolajský, šéf Lekárskeho odborového združenia a člen krízového štábu, zdôrazňuje, že lekári sa musia venovať aj ostatným diagnózam, nielen ochoreniu COVID-19.

Počet prípadov na Slovensku prudko rastie. Ako proti tomu bojovať?

Vďaka opatreniam sme sa dopracovali k minimálnym číslam nakazených denne. Pribúdajúce prípady sú prinesené zo zahraničia, prax teda ukázala, že hranice musia byť pod kontrolou. Iste, musia byť otvorené pre tovar aj pre ľudí, ale nesmie cez ne prenikať koronavírus. Musíme teda zaviesť kontrolu hraníc a kontrolu príchodov zo zahraničia tak, aby sa vírus nerozšíril.

Sú na prípadný nárast najmä ťažších prípadov ochorenia nemocnice pripravené? Sú v hre opäť „červené nemocnice“ alebo pavilóny, teda určené pre pozitívnych pacientov?

Je to reálny scenár, že sa pri náraste prípadov vrátime k pôvodnému nastaveniu nemocníc, ale rozumnejším spôsobom, ako to bolo prvýkrát. Dôležité je, aby sme sa venovali rovnako aj ostatným diagnózam. Také uzavretie nemocníc ako to bolo prvýkrát, už nebude, z toho sa musíme poučiť. Verím, že sa podarí lepšie nastaviť fungovanie nemocníc počas prípadnej druhej vlny. Nemocnice sú určite lepšie pripravené ako pri prvej vlne, máme viac pľúcnych ventilátorov aj ochranných prostriedkov. Žiaľ, pri personáli sa stav nezlepšil, ale to sa nezmení zrejme ani v najbližších rokoch.

Je liek Remdezivir, ktorý bol úspešne podaný v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, určený len pre ťažšie formy ochorenia COVID-19?

Pri každom pacientovi sa zhodnocuje, čo mu liek prinesie a nakoľko mu to pomôže. Ide o to, aby liek nebol podaný zbytočne alebo aby sme pacientovi neublížili. Je to individuálne a ani tento liek nie je určený pre každého. V súčasnosti sa stále uplatňuje symptomatická, podporná liečba, napríklad na zníženie horúčky. Máme však už viac informácií a vieme, ktoré lieky nemajú žiadny účinok, niektoré sú zasa veľmi rizikové. Všetko to však stojí na imunite a kondícii človeka. Nemáme zatiaľ také lieky ako pri baktériách, že ich antibiotiká zabijú. S vírusovým ochorením si musí poradiť najmä imunita pacienta.

Podarí sa vírusu úplne zbaviť?

Ten vírus tu s nami bude. Keď si naň zvykneme ako populácia a zvykne si aj naša imunita, tak bude spôsobovať možno bežné nádchy ako chrípka. Vírus však pravdepodobne nezanikne. Dôležité je mať vakcínu, aby sa populácia zaočkovala a mali sme lepšiu ochranu.

 

Zdroj: Ivana Štefúnová, Pravda, TASR, SITA 

Botko smoliarom leta v okrese

0

Čo je nové vo futbale v Nemcovciach? Minimálne jedna zmena určite zaujala. Či je personálna, o tom by sa dalo s miernou dávkou nadsadenia polemizovať. Z hrajúceho (alebo skôr chytajúceho) prezidenta klubu Vladimíra Botka sa stal už len „prezident“. Treba veriť, že ide len o dočasnú zmenu. Dosť bolo písania s otáznikmi, viac v nasledujúcich riadkoch v rozhovore so skúseným ochrancom svätyne …

Nemcovce postúpili do tretieho kola 3b Letného pohára ObFZ Prešov 2020 po víťazstve 3:1 v Kapušanoch. Vy ste však zápas nedohrali…

  • Žiaľ, taká je pravda. Na trávniku som bol presne hodinu. A potom sa to stalo. Pri výskoku a následnom dopade na zem som zle dostúpil a zlomil si nohu na dvoch miestach. Po necelých dvoch týždňoch, presnejšie uplynulý piatok, som mal prvú kontrolu u lekára. Dali mi sadru dole, dostal som ortézu. Ďalšia návšteva o štrnásť dní.

Ako sa snažíte s touto situáciou vyrovnať?   

  • Psychicky vlastne nijako. Som v pohode, beriem to tak, že stalo sa čo sa stalo a človek s tým nič neurobí. Mal som nejaké športové plány na tento rok, tie sa zmenili na jediný cieľ – byť trpezlivý a dať sa postupne dokopy.

Klub riadite stále, no netradične – z lôžka. Koniec koncov, práca z domu sa stala v ostatných mesiacoch na celom svete bežnou.   

  • Nebehám hore, dole, naproti tomu, ako sa hovorí, žhavím telefónne linky ako nikdy predtým. No nie všetko sa dá urobiť z domu, niekde človek musí byť prítomný aj fyzicky. Tieto úlohy som rozdal niektorým mladším chlapcom, s tým, že som im neustále pripravený poradiť čo a ako.

A čo brankársky post?

  • Trocha nás táto situácia dobehla. Reálnou jednotkou medzi žrďami som bol len ja, náhradníka sme nemali. Aktuálne za mňa zaskakuje Pavol Majerník, no je jasné, že je to iba dočasné riešenie. Našťastie sme sa už dohodli s Patrikom Štvartakom.

Boli ste však osobnosťou aj v kabíne a na ihrisku…

  • K tomu len toľko, že hlavné slovo má kapitán Matej Tomáš.

Vo štvrťfinále Letného pohára vás čakajú Radatice. Čo poviete na tohto súpera?

  • Vyradili Terňu, čiže ich netreba podceniť. Chlapci sa však chystajú zabojovať aj za mňa, takže verím vo víťazstvo.

Kto bude hrať finále?

  • Táto súťaž je nevyspytateľná. Leto, dovolenky, brigády atď, atď. Nikto si nemôže byť istý zostavou na semifinále a ani na štvrťfinále. Preto je príliš skoro priamo odpovedať na túto otázku.

Spoznali ste tienistú stránku aktívneho športu. Na futbal však určite nezanevriete.

  • To nie. Nedá sa. Aj preto, lebo v nepríjemných okamihoch sa mnohí z našej futbalovej rodiny ukázali ako ľudia, ktorí cítili so mnou. Potleskom, keď som odchádzal z ihriska, prianím skorého uzdravenia, keď ma odvážali do nemocnice, podpornými esemeskami… Veľmi si to vážim.

Medzitým z Nemcoviec prišla aj potešiteľná informácia. Ihrisko zdobí nová tribúna.

  • Minulý týždeň ju začali stavať, v piatok bola hotová. Máme z nej všetci radosť.