Rez marhúľ a broskýň po odkvitnutí stromov

Rez marhúľ a broskýň po odkvitnutí stromov

V tomto období na stromoch je dobre vidieť, ktoré konáre sú napadnuté moniliózou, ktoré výhonky odumierajú, kde sa vyskytuje glejotok, kde sa vytvorili plody, preto sa snažíme stromom pomôcť, aby sa výskyt chorôb neprenášal na celý strom.

Potápanie výhonkov

Potápanie výhonkov

Vegetatívne rozmnožovanie drobného ovocia, okrasných drevín či menej známych druhov ovocia.

Vrúbľovanie  za kôru

Vrúbľovanie za kôru

Používa sa v období, keď sa dá kôra ľahko odlúpiť od drevnej časti podpníka alebo hrubších konárov, ktoré chceme preštepiť inou odrodou.

Korene potrebné pre život

Korene potrebné pre život

Koreňová sústava upevňuje rastliny v zemi a súčasne prijíma vodu a v nej rozpustené živiny potrebné pre život. Rastový vrchol koreňa na svojom konci má koreňovú čiapôčku, ktorá umožňuje koreňom rásť v pôde a hľadať vodu a živiny. Koreňové vlásky žijú len veľmi krátko, niekedy len niekoľko hodín. Ich povrch je pokrytý slizom, takže sa ľahko obaľujú pôdnymi časticami. Koreňmi prijaté rozpustené živiny sa dostavajú do buniek dreva, ktoré ich rozvádzajú do kmeňa, konárov, listov a iných orgánov stromu. Aktívne korene sa vyskytujú vo veľkom množstve, sú dlhé len 3 – 4 mm a hrubé 0,2 až 0,5 mm. Hlavné korene sú hrubé a nie sú schopné prijímať vodu a živiny.

Cestovateľka Katka Kúšiková prekonala samu seba

Cestovateľka Katka Kúšiková prekonala samu seba

V Guatemale spala aj s nožom pod vankúšom

Pozriete sa na ňu a poviete si aká krásna, inteligentná mladá dáma. V nežnej žienke sa však skrýva chuť pracovať, pomáhať a najmä odhodlanie plniť si vlastné sny. Sama a z lásky ku zvieratám precestovala ďaleké krajiny. Jej posledná cesta viedla až do nebezpečnej Guatemaly. Aj takýto je život Katky Kúšikovej.

Text k foto: Severný polárny kruh, Rovaniemi, Laponsko.

Strašiak menom obezita: Chudnite a žite zdravo s NORBI UPDATE

Strašiak menom obezita: Chudnite a žite zdravo s NORBI UPDATE

Ak sa nestravujeme správne, môžeme si uhnať množstvo nepríjemných zdravotných ťažkostí. Patrí k nim aj obezita, ku ktorej sa neraz dopracujeme práve chybnými stravovacími návykmi. Ak sa navyše aj nedostatočne hýbeme, problém je na svete.

Slnko a teplo prebúdzajú stromy

Slnko a teplo prebúdzajú stromy

V kvetonosnom púčiku, ak nastanú vhodné teplotné podmienky, sa začne prebúdzať život. Pri priemernej jarnej teplote 8 – 10 °C stromy rozkvitnú za 10 - 15 dní. Z praktického hľadiska nás najviac zaujíma, koľko kvetov sa opelí, ale najmä, koľko plodov na strome zostane.

Symbol krásy, lásky a priateľstva

Symbol krásy, lásky a priateľstva

Ako veľkokveté ruže upravujeme v jarnom období? Výhonky skracujeme každý rok na 2 – 4 púčiky, čím získame dostatočne silné kvitnúce výhonky.

Starnutiu pokožky  treba predchádzať. V Inštitúte krásy  Paris si vás rozmaznajú

Starnutiu pokožky treba predchádzať. V Inštitúte krásy Paris si vás rozmaznajú

„Nie je to žiadny dievčenský sen. Jednoducho nás oslovil známy, či by sme nechceli otvoriť salón, kde by sa pracovalo s jednou z najlepších kozmetických značiek nielen vo Francúzsku, ale v celej Európe. Nášmu rozhodnutiu predchádzala návšteva niekoľkých bratislavských salónov. Samozrejme, že sme prípravky aj samé vyskúšali. To rozhodlo,“ opisuje Mgr. Antónia Jadušová,PhD. kroky, ktoré ju spolu s Ľudmilou Nagyovu viedli k otvoreniu Inštitútu krásy Paris v Prešove na Špitálskej ulici.

STK CONTROL radí: Ako zvládnuť technickú a emisnú kontrolu. Odhoďte predsudky ...

STK CONTROL radí: Ako zvládnuť technickú a emisnú kontrolu. Odhoďte predsudky ...

Minulý rok oslávila spoločnosť STK CONTROL pätnáste výročie. Na svojom konte má tisícky spokojných zákazníkov a špičkové služby. Spoločnosť STK CONTROL spol. s r.o., Prešov bola založená v roku 1998 a od svojho vzniku prevádzkuje stanicu technickej kontroly (STK), v ktorej vykonáva technické a emisné kontroly cestných motorových vozidiel všetkých kategórií. V súčasnosti zamestnáva 12 pracovníkov a počtom kontrolných technikov a kontrolných liniek sa radí medzi najväčšie stanice technickej kontroly na Slovensku.