Skončia mestskí policajti s nočnými službami?

Skončia mestskí policajti s nočnými službami?

Bezpečnosť v našom meste má na starosti aj 73 mestských policajtov. Na skoro stotisícový Prešov „mužov zákona“ nie je až tak veľa. V práci im má pomáhať aj kamerový systém. Na pondelkovom mestskom zastupiteľstve však pre verejný poriadok a bezpečnosť nebol vyčlenený ani cent navyše. Vypnú sa kamery a skončia nočné služby? Aj o tom sme sa porozprávali s náčelníkom mestskej polície Jánom Andrejkom.

* V celoslovenských médiách a aj medzi širokou verejnosťou sa prezentuje fakt, že kriminalita na Slovensku klesá. Aký je váš názor?
 
- Počas osobného štúdia som našiel aj zaujímavé čísla. Na Slovensku je 2 500 mestských policajtov. Štátnych policajtov, takzvaných poriadkárov, ktorí robia obdobnú činnosť ako mestskí policajti, teda nie sú to vyšetrovatelia, nepatria k špeciálnym zložkám, ale k poriadkovej polícii, je  na území Slovenskej republiky viac ako 8 500. Zistil som aj jednu zaujímavú skutočnosť, že štátni poriadkári riešili v roku 2011 približne 108 tisíc priestupkov. Mestskí, ktorých je podstatne menej, zistili a riešili 360 tisíc priestupkov. Keď hovoríme o tom, že sa stále znižuje trestná činnosť na území Slovenska a štatistiky hovoria ako znižujeme priestupky, nezdá sa mi to celkom pravdivé. V týchto číslach, ktoré majú poriadkári, nie sú započítané čísla mestských  policajtov. Nehovoril by som teda, že sa kriminalita  až takým závratným spôsobom neznižuje.
 
* Aký je aktuálny počet mestských policajtov pre mesto Prešov?
 
- Máme nižší stav oproti minulému roku, dvaja policajti od nás odišli. Momentálne máme 73 policajtov. Keďže nemáme  finančné prostriedky na vyškolenie týchto ľudí, nových neprijímame. Vo výkone to je jasne vidieť. Na naše mesto je to určite málo, ak si porovnáme mesto v Čechách s približne rovnakým počtom obyvateľov ako má Prešov, majú raz toľko policajtov.  Ľudia sa potrebujú cítiť bezpečne. Koniec koncov ich nezaujíma, koľko je policajtov, prioritným je pocit bezpečia a istoty. Ľudia sa budú cítiť bezpečnejšie vtedy, ak bude viac policajtov v uliciach. Človek, keď pôjde v noci po novom chodníku a niekto  ho prepadne, tak ho nebude trápiť, či je ten chodník pozlátený alebo mierne rozbitý.  
 
* V pôvodnom návrhu rozpočtového opatrenia bolo pre mestskú políciu navrhovaných  skoro 25 000 eur, o ktoré by sa mohol zvýšiť rozpočet mestských policajtov. Ten do programu zaradený nebol. Rokovalo sa aj o vašom návrhu. Ten poslanci nepodporili. Žiadali ste niečo cez 11 000 eur na tri základné veci.
 
Žiadal som peniaze naúdržbu kamier. Minulý rok sme mali v rozpočte necelých 12 000 eur, teraz je to len  250 eur. Ďalšia položka bola na autá. Od januára máme vyčerpaných 1500 eur a čo ďalej?  Sumu na údržbu a opravy viem naplánovať jedine podľa minuloročných súm. Ak sa minú peniaze momentálne na to určené, môže sa stať, že ak nám vypadne hoci len žiarovka, tak auto bude musieť stáť. Neviem si predstaviť ako budeme dochádzať na zákroky. Na budúci mesiac predkladám správu o činnosti mestskej polície. Z roka na rok máme viac a viac volaní na mestskú políciu od občanov, ktorí nás žiadajú, aby sme urobili nápravu v jednotlivých častiach.
Tretia položka mala byť určená na zdravotné prehliadky  a na psychotesty pre mestských policajtov. Potrebujú ich totiž všetci, ktorí jazdia autami s majákmi či vykonávajú nočné služby. To je povinnosť zo zákona. Prehliadka stojí približne 35 eur. Peniaze schválené neboli. Ja s tým neurobím nič .
 
* Čo sa stane, ak policajti prehliadky mať nebudú?
 
- Každý pracovník, ktorý pracuje v noci, či už je to sústružník vo firme alebo policajt, musí mať lekársku prehliadku na to, že môže pracovať na nočnej. Vplýva to zo zákonníka práce.  Pokiaľ nebudú finančné prostriedky, počet bude obmedzený a pokiaľ nám ešte takýto človek ochorie, nebude ho mať kto zastúpiť a nebude tá nočná služba tam. Neviem, čo potom spravíme, ak nás budú volať ľudia v noci. Ja nikoho do terénu bez tejto prehliadky nepustím. Mohlo by to znamenať, že budeme musieť zrušiť nočné služby. Nechcem, samozrejme, s nikým bojovať, ja len hovorím, čo potrebujeme k našej práci.
 
* Zaujímavé je, že z rozpočtu máte na kamerový systém vyčlenených len 250 eur. Čo sa dá za túto sumu opraviť?
 
 - Momentálne je v meste 24 kamier, ktoré sú rozmiestnené v centre mesta a takisto aj na sídliskách. Sami z našich štatistík vidíme, že čím viac kamier, tým menej priestupkov.
Tento rok sme mali na ich údržbu vyčlenených podľa pôvodného rozpočtu len 250 eur. Tieto finančné prostriedky nám nestačia ani na to, aby sme kryty na kamerách vyčistili. Minulý rok sme mali na údržbu kamier vyčlenených necelých 12 000 eur. Momentálne viem, že na Starej Tehelni kamera nefunguje a finančné prostriedky na opravu nie sú. O chvíľu začnú vypadávať ďalšie kamery, lebo ich máme už od roku 2000. Nič predsa nefunguje večne, žiadna súčiastka. 

Diskusia k článku