Pokuta, alebo moderný pranier?

Pokuta, alebo moderný pranier?

Opitých vodičov za volantom pribúda. Stopku by tomu malo dať zavedenie novej formy trestu. Namiesto pokuty, ktorá sa zdá byť neúčinnou, môžu v najbližších rokoch šoféri okúsiť verejný pranier.

Napriek finančným pokutám sa podľa ministra Roberta Kaliňáka vodiči nepoučili a naďalej sú čísla z prezídia katastrofálne. Nové typy trestov za jazdu pod vplyvom alkoholu avizoval už aj policajný viceprezident Ľubomír Ábel. V praxi to znamená, že  každý vodič by pri prekročení jedného promile namiesto pokuty musel okúsiť verejnú hanbu, respektíve spoločenské poníženie. Jeho meno by sa tak objavilo na verejne prístupnej „nástenke hanby“.

 

Páčil by sa vám takýto trest?

Marek Surgent:

- Záleží na tom, o aký typ priestupku by sa jednalo. Ak o nejaký závažnejší, tak si myslím, že by to bolo dobré. Ak by išlo len o menšie prekročenie rýchlosti, nebolo by to dobré a asi by sa to v praxi ani neuplatnilo. Tí, čo majú rýchlejšie autá, tak im jedno či prekročia rýchlosť a zaplatia pokutu. Nehanbili by sa podľa mňa ani za verejné pranierovanie. Tí, čo spravia priestupok raz - dvakrát za život, pre nich by takéto riešenie nebolo vhodné.

                                                                                         

Michaela Polomská:

- Podľa mňa by to nemalo veľký zmysel. Takéto riešenie by nijako situáciu nevyriešilo a neovplyvnilo by to správanie nezodpovedných šoférov. Sú rôzni ľudia a ak si napríklad sadnú za volant pod vplyvom alkoholu, tak predpokladám, že im nebude prekážať, že je verejne prezentované, že to urobili. 

 

Peter Tirpák:

- Ešte zo školských čias si pamätáme, že boli nástenky hanby. Na strane druhej je vždy potrebné vnímať skôr rozmer represie. Ja by som povedal, že je jedno, či tam ich údaje budú zverejnené, alebo nie. Skôr by bolo potrebné zvýhodniť tých, ktorí sa priestupkom vyhýbajú pred šoférmi, čo porušujú zákon pravidelne. Zvýhodniť ich napríklad tým, že budú mať  nižšie poistenie, PZP-čko, alebo jednorazovú výhodu vo forme ročnej diaľničnej známky, ktorú by získali za svoju zodpovednosť. Myslím si, že by to malo pozitívnejší efekt ako zverejnenie mena, či fotografie nezodpovedného vodiča.

 

Sabína Grešová:

- Ja si myslím, že by to malo pozitívny dopad na spoločnosť. Ľudia, ktorí nemajú peniaze, tak budú radi, že ich to nič nestálo a do budúcnosti si budú dávať väčší pozor. Ľudia, ktorí peniaze majú, tak im je zvyčajne jedno, že zaplatili pokutu, lebo im to nijako nenaruší rozpočet. V tomto prípade by sa aspoň hanbili, že sú na verejnom zozname zlých vodičov. Ja si osobne dám radšej pozor, aby som nemusela ani platiť a ani byť na podobnom zozname.

Diskusia k článku