Samospráva očami Juraja Kopčáka

Samospráva očami Juraja Kopčáka

Podstatná je dôveryhodnosť reprezentácie mesta. A tá sa nezíska deklaráciami, ale skutkami. Rozhádaným „partnerom“ neveria ani vlastné deti.

·       V predchádzajúcom rozhovore ste jasne naznačili, že komunikácia a dobré vzťahy sú základnými podmienkami pre navodenie dobrej atmosféry v meste. Tá zasa podmieňuje správne rozhodnutia a dobré aktivity orgánov mesta.

-      Často dostávam otázku, prečo sa nezúčastňujem zasadnutí mestského zastupiteľstva. Nie je ľahké odpovedať pravdivo a pritom sa nikoho nedotknúť. Vždy som sa vyhýbal spoločnosti, v ktorej sa namiesto diskusie pokrikuje, v ktorej argumenty suplujú intenzita hlasu, agresivita, početné urážky, osobné invektívy, neslušné výrazy... Toto všetko evidujem na záznamoch zo zasadnutí, ale aj z informácií od ľudí, ktorí  buď zo zvedavosti, alebo z povinnosti vysedeli celé hodiny v prostredí, z ktorého odchádza množstvo urazených, dotknutých, nahnevaných, ukrivdených, bezmocných... Niekedy mám pocit, že ide o arénu, na ktorej sa má verejnosť zabaviť, alebo pohoršiť, nie o rokovanie najvyšších orgánov mesta. Ako môže z takéhoto marazmu vyjsť niečo zmysluplné?

 

  • Kde je podľa vášho názoru príčina?

 -      Určite nejde o jeden dôvod. Netrúfam si vymenovať všetky, niekoľko aspoň naznačím. Občania si svojich reprezentantov (Česi majú výstižný výraz: zastupiteľov) vyberajú na základe toho, ako nahlas a agresívne vystupujú na verejnosti a aké nezmysly nasľubujú v nákladnej predvolebnej kampani. Potom sa štyri roky pohoršujú a rozčuľujú. V nasledujúcich voľbách ale všetko zopakujú, lebo v ponuke nie je nič lepšieho. Je to začarovaný kruh. V ňom sa vzťahy radikalizujú, nie konsolidujú. Ak niekto zistí, že kritériom pre jeho nasledujúce zvolenie je to ako „nakládol“ politickým protivníkom, ako dourážal oponentov, ako vykrikoval, spochybňoval, ohlupoval, zavádzal..., logicky to bude opakovať. Toľko k poslancom. Na „nekultúre“, ktorá vládne v rokovacích priestoroch zastupiteľstva ale participujú ďalší aktéri. Rokovanie riadi primátor, alebo jeho zástupca. Má prebiehať podľa pravidiel, ktoré sú spísané v rokovacom poriadku. Ak sa predsedajúci dá vtiahnuť do „žabomyších šarvátok“ a začne používať rovnaké nástroje komunikácie ako poslanci, chaos je na svete.


Celý článok si prečítajte v sekcii pre predplatiteľov, alebo si zakúpte dnešné noviny v novinom stánku.
 

 

Diskusia k článku