Koketoval s fotkami a očaril Japoncov!

Koketoval s fotkami a očaril Japoncov!

Dušan Holovej: „Nasvecoval som každučký kameň“

(šaja) – Jeho talent ocenili až v Japonsku. Prešovčanovi Dušanovi Holovejovi (41) svet grafiky a reklamnej fotografie natoľko učaril, že tomuto koníčku venuje všetok svoj čas. Dušan sa prihlásil do prestížnej súťaže a z tisícky fotografií vybrali porotcovia práve tú jeho. A pritom, Dušan je povolaním strojný inžinier!

„Tvorím pod značkou ORGHM a mojou vášňou je produktová, reklamná fotografia a grafický dizajn. Som členom Asociácie Profesionálnych Fotografov Slovenska a držiteľom medzinárodného fotografického titulu EP - European Photographer,“ prezrádza sympatický Prešovčan, ktorý sa môže popýšiť pekným titulom až z Japonska.
„Koncom februára som sa osobne zúčastnil slávnostného vyhlásenia výsledkov súťaže World Photographic Cup v japonskej Yokohame. Táto súťaž je jediná svojho druhu na svete a je to niečo ako v športe Olympijské hry alebo napríklad svetový pohár vo futbale. Súťažili jednotlivci, ale aj celé krajiny. Ja som bol jediný Slovák ocenený zlatou medailou v kategórii commercial. Celkovo sme sa ako krajina umiestnili na desiatom mieste z celkového počtu 26. Do súťaže boli prihlásené tisíce fotografií, hodnotilo ich dvadsať porotcov z celého sveta a bodovanie fotografií sa bralo až na sedem desatinných miest. V súťaži bolo šesť kategórií. Čo sa týka krajiny, tak Japonsko na mňa veľmi zapôsobilo. Je to prekrásna zem, samozrejme, všetko som si nafotil, mám plno fotiek v mobile aj vo foťáku. Čo sa týka súťaže, tak ceny nám odovzdávali v jednom z najluxusnejších hotelov. Bol veľmi drahý, preto som v ňom nespal, ale bol naozaj nádherný. Atmosféra počas odovzdávania bola úžasná, prevládali emócie, mal som čo robiť, aby som to za začiatku ustál. Keď čítali mená ocenených už to bolo super, už som si to užíval,“ prezrádza Dušan, ktorý sa už prihlásil do ďalšej európskej súťaže v Taliansku. To, či obstál aj v nej, nám prezradí v apríli. 


S touto fotografiou získal vstupenku medzi naj fotografov Japonska.


Strojarina? Len to nie! 

 

Nadšenec fotografií a grafiky Dušan je inžinier so strojárskym zameraním. „Už počas štúdia mi bolo jasné, že sa tomuto povolaniu nebudem venovať. Nebavilo ma, viac ma to ťahalo k umeleckejším smerom. Od roku 2000 pracujem ako grafik v reklamných agentúrach. Fotografovaniu som sa najprv venoval iba ako koníčku. Neskôr som zistil, že nafotením vlastných fotiek si uľahčím prácu aj pri tvorbe grafiky a tak som začal koketovať s fotoaparátom čoraz častejšie. Asi v roku 2013 som si kúpil profesionálny fotoaparát, ktorý, samozrejme, nebol najlacnejší a ja som bol takto motivovaný využívať ho čoraz častejšie, aby na seba zarobil,“ hovorí. Inšpirácie aj vedomosti čerpá hlavne z internetu a filmov. „Internet mi pomohol sa naučiť asi deväťdesiat percent všetkého čo o fotení a upravovaní fotografií viem. Som samouk v tomto smere,“ smeje sa. Na súťaži uspel s fotkou hodiniek. Ľahké to ale nebolo...


Šikovný Prešovčan dokáže vytvoriť aj takéto perfektné kúsky....


Pomohol aj plech na pečenie a kamene 

„Fotka vynikla ako jeden z mojich osobných projektov. Pri prezeraní svojho portfólia som zistil, že mi tam chýba nejaký šperk alebo fotka hodiniek. Od kamaráta som si požičal hodinky, ktoré vyzerali celkom fotogenicky. Chcel som ich nejako spojiť s prírodnými živlami, preto som sa rozhodol spojiť hodinky s vodou a kameňmi. To, ako som to fotil, je tiež zaujímavé. Ako ateliér mi poslúžila obývačka u mňa doma. Najprv som potreboval celú kompozíciu niekam umiestniť, na to mi poslúžil čierny plech na pečenie. Povrch bol lesklý, v ktorom som sa odrážal, tak na dno plechu som položil čierny matný papier. Poukladal som kamene a nalial vodu. Takto som sa snažil čo najdôkladnejšie hodinky vyčistiť, aby som mal menej práce v post produkčnej fáze - to mi trochu pomohlo, ale pri vysokom rozlíšení v akom fotím, na hodinkách bolo stále vidieť veľa prachu, ktorý som musel odretušovať.“ 


 

Nasvecoval každý jeden kameň 

Samotné fotenie mu zabralo asi dve hodiny. Keďže jeho vybavenie nie je až také bohaté, musel z neho vyťažiť maximum. Hľadal správne uhly, nastavenia svetiel, samostatne nasvecoval každý kameň.
 

Boj s ciferníkom 

 

„Keď boli kamene nasvietené a nafotené, začal som s nasvecovaním hodiniek. Najväčší problém bol s ciferníkom hodiniek, pretože na sklíčku sa stále objavovali nežiaduce odlesky od softboxov. Nakoniec sa mi podarilo vysporiadať sa aj s týmto problémom. Po fotení som zistil, že mám zacvakaných asi 130 snímiek. V post procese som si povyberal iba tie, ktoré spĺňali moje kritériá. Celkovo som pracoval asi s dvadsiatimi zábermi. Po asi piatich hodinách práce s photoshopom bola fotka na svete a ja som z nej mal neskutočnú radosť. To som vôbec netušil, že som práve dokončil fotku, ktorá bude zároveň mojou vstupenkou medzi najlepších fotografov do Japonska,“ hovorí šťastný grafik, ktorý vo voľnom čase veľmi rád športuje, čo mu dáva dostatok energie, ktorú pri svojej práci potrebuje. „A čo je hlavné, takto sa zbavujem stresu. Venujem sa rodine a pracujem na vlastných projektoch. A to je pre mňa najväčším potešením a radosťou,“ uzatvára Dušan Holovej. 
 
Foto: Dušan Holovej 

Diskusia k článku