Eva Mária Duždová má dôvod na radosť: Prijímačky na gymnázium urobila najlepšie zo všetkých!

Eva Mária Duždová má dôvod na radosť: Prijímačky na gymnázium urobila najlepšie zo všetkých!

Jednoducho si ju hneď zamilujete. Má milý úsmev, rozprávať sa s ňou je veľmi príjemné. Minulý týždeň okúsila ako chutí úspech. Spomedzi viac než šesťdesiat školákov najlepšie zvládla prijímacie skúšky!

Eva Mária Duždová je šikovné dievča, ktoré sa rado učí. Aj to jej pomohlo úspešne zvládnuť prijímacie skúšky na osemročné gymnázium. Nielenže ich zvládla, no dokonca skončila ako prvá. Prijímačky boli z matematiky a slovenčiny. Oba tieto predmety spolu s geografiou patria k jej obľúbeným. „Bála som sa, či urobím skúšky, predsa je to len o veľkej zodpovednosti. Oco mi vravel, že sa nemám báť, že to bude ako keby som písala v škole písomku,“ prezradila svoje bezprostredné pocity Eva Mária. To, že skončí ako prvá, vôbec nečakala. 

Nečakané prvenstvo
 

Otec Igor Dužda sledoval výsledky prijímacích skúšok na internete už od obeda. „Bolo to napínavé, keď už boli výsledky zverejnené, začal som dcéru hľadať od piateho miesta. Prešiel som celý zoznam, no jej meno nikde nebolo. Vôbec mi nenapadlo začať od prvého miesta. V tom mi zavolala Eva Mária a s radosťou oznámila, že skončila na prvom mieste,“ pýši sa svojou dcérkou. Na rovnaké gymnázium chodí aj brat Evy Márie, takže sa veľmi teší, že bude chodiť do školy s ním. 
Spolužiaci v škole Eve Márii držali prsty. Majú ju veľmi radi a jej úspech ich potešil. „V škole mám veľa kamarátok, pozývajú ma na oslavy narodenín... Bude mi za nimi smutno,“ hovorí budúca gymnazistka.
 
Otec rodiny, Igor Dužda je na všetky svoje deti veľmi hrdý, úspešne študujú a robia mu radosť. S manželkou ich veľmi podporujú. „Motivácia a podpora detí je veľmi dôležitá, zvlášť keď bývame v komunite na Tehelni. Nie je to ľahké, ale základom je viesť deti k vzdelávaniu. Keď boli ešte malé, na Vianoce pod stromčekom vždy našli knihy. Raz sa ma Eva Mária, keď bola maličká, opýtala, čo sú to za znaky pod obrázkami. Povedal som, že sú to písmenká, ktoré sa raz bude učiť čítať. Tak sa začala učiť čítať. Zo začiatku sme deťom kupovali detské knihy, rozprávky, neskôr encyklopédie. Aj tým sme u nich vzbudili záujem,“ dodáva Igor Dužda.

 

 

Slovenčina ako prvá

Súčasne pridal aj ďalší zaujímavý moment: „V našej rodine je to tak, že deti od mala učíme len po slovensky a aj doma sa rozprávalo len po slovensky. Až potom sa naučili hovoriť po rómsky. Keď rómske dieťa nastupuje do školy, vzniká ako prvý problém jazyková bariéra. Naše deti sa s týmto nestretli a aj to im uľahčilo nástup do školy a učenie. Už od mala sme deťom vštepovali, že ak sa budú učiť a získajú vzdelanie, budú mať lepšie možnosti v budúcnosti. Pochopili to a vzali k srdcu.“

Vzdelanie v rodine Duždovcov je najdôležitejšou prioritou. „Druhá vec je, aký je systém a či sú vytvorené rovnaké podmienky na vzdelávanie. Chcel som, aby deti chodili na najlepšiu školu v Prešove a aby sa im dostalo patričného vzdelania. Tak som si urobil menší prieskum a nakoniec sme ich s manželkou zapísali na Kúpeľnú. S nástupom syna a druhej dcéry nebol problém. Keď mala nastúpiť do prvého ročníka Eva Mária, existovali už školské obvody a podľa adresy trvalého bydliska patrila na inú školu. Aj napriek tomu som zašiel na Kúpeľnú, či by ju nevzali a oni nám vyšli v ústrety. Musím pochváliť aj pedagogický zbor, pretože nielen k mojim deťom, ale aj k ostaným rómskym deťom pristupovali profesionálne a bez predsudkov.“ 
K učeniu súrodenci Duždovi pristupujú zodpovedne. „Keď prídem zo školy, tak si urobím domáce úlohy, pripravím sa na nasledujúci deň a až potom sa hrám,“ opisuje svoj bežný deň Eva Mária.
 

Sú vzorom

Je dôležité, keď máte v živote svoje vzory, ktoré vás motivujú. V rodine Igora Duždu boli známe osobnosti ako spisovateľka Elena Lacková, výborní a uznávaní hudobníci. „Keďže bývame na Starej tehelni, nechcel som, aby sa deti hrali vonku s ostatnými. Chodili sa hrať len na pavlač, kde máme dobrých susedov. Keď som chcel, aby šli von, tak som ich brával do mesta, na výlety alebo za kultúrnymi pamiatkami. S Evou Máriou chodíme veľmi radi na huby,“ vysvetľuje Igor Dužda.
Nakoniec pridal ešte jednu perličku. „Od prvého až do piateho ročníka mala Eva Mária v žiackej knihe len jednotky a zopár dvojok. Raz sa ma pýtala, či by som sa hneval, keby dostala trojku a ja som jej povedal, že ani kvôli päťke by som sa nehneval, pretože už by si ju aj zaslúžila,“ dodal s úsmevom Igor Dužda 
 
Spoločnosť často vníma Rómov s predsudkami a hádže všetkých do jedného vreca. Existujú však výnimky a jednotlivci, ktorí sa snažia niečo zmeniť a dosiahnuť. Igor Dužda chce spolu s deťmi ukázať spoločnosti, ale aj iným Rómom, že všetko sa dá, ak sa chce. Dôležitá je však podpora rodiny a školy. 

Dominika Tuptová

Diskusia k článku