Odborníci radia: Čo robiť, keď na vás zaútočí pes?

Odborníci radia: Čo robiť, keď na vás zaútočí pes?

(dt) - Hovorí sa, že pes je najlepší priateľ človeka. Je najstarším domácim zvieraťom, ktoré hrá v našom živote významnú rolu. Pre mnohých je ďalším členom rodiny. Nie vždy je to také idylické, sú prípady, kedy pes napadne vlastného majiteľa.

Nedávno sa médiách objavila správa, že ženu pri kŕmení napadli a dohrýzli dva rotvajlery. Zranenia boli natoľko vážne, že im v nemocnici podľahla. Tento prípad vyvolal vo verejnosti veľkú diskusiu. Stojí za napadnutím zlá výchova psa, kto je na vine? Názorov bolo neúrekom.
Niekoľkokrát sa v parlamente diskutovalo aj o novele zákona, ktorá by sprísnila podmienky chovu, držania alebo vodenia psov. Podľa názoru niektorých poslancov by mal byť chov niektorých plemien obmedzený. Hovorilo sa predovšetkým o bojových plemenách, ktoré by mohla chovať len odborne spôsobilá osoba. 
 
Prípady, že pes zaútočí na človeka, sú čoraz častejšie. Čo teda robiť v takejto situácií, sme sa porozprávali s predsedom Kynologického Klubu Prešov II. – Bikoš, Dávidom Štofaníkom.
 

Ako sa má človek v prípade napadnutia správať? Čo by nemal alebo naopak mal robiť?
  • To je ťažká otázka. Všetko závisí od situácie. Stáť alebo hýbať sa? Agresívne psy, ktoré nie sú cvičené zaútočia aj na stojacu osobu. V takejto situácii by som sa snažil rýchlo poobzerať okolo seba a nájsť nejaký predmet, ktorý by som držal pred sebou a použil ho ako návnadu, aby zúrivý pes radšej zahryzol do predmetu ako do osoby. Neodporúčam pred psom utekať v prípade, že nie ste od psa dostatočne ďaleko a nestihnete od neho ujsť do bezpečia, pretože by Vás pes mohol začať vnímať ako korisť, ktorá pred ním chce ujsť a to by ešte zhoršilo situáciu.
Aké môžu byť príčiny toho, že pes napadne svojho majiteľa?
  • V prípade napadnutia vlastného majiteľa ide jednoznačne o to, že majiteľ nemá zvládnutú výchovu svojho psa. V našom kynologickom klube učíme majiteľov s ich psami ako prvú vec základný kontakt medzi psom a psovodom. To znamená, že pes pokojne sedí a sleduje svojho majiteľa, ktorý má v ruke odmenu, a po pár sekundách neustáleho sledovania majiteľ psa odmení a slovne pochváli. Od toho sa odvíja celý výcvik, pretože ak zvládne pes byť sústredený na majiteľa medzi ďalšími psami a ľuďmi, je to dobrá cesta k tomu, aby bol zvládnutý aj v iných situáciách. Ja osobne svojich psov už od šteniatka privykám na prítomnosť človeka pri kŕmení. Hrám sa v ich miske s rukou a hladkám ich počas kŕmenia, aby to brali ako samozrejmosť a nenastal problém vo vyššom veku, kedy je pes už sebavedomejší a jedlo si možno aj stráži. 
Aký je Váš názor na návrh novely zákona, ktorý hovoril, že držať alebo vodiť bojové plemeno psa bude môcť len osoba odborne spôsobilá na jeho ovládanie?
  • Myslím si, že je určite lepšie aby niektoré plemená psov vlastnil skúsenejší psovod, už len vo vlastnom záujme. Aj keď poznám množstvo ľudí, ktorí vlastnia takzvané „bojové“ plemeno, no napriek tomu ich majú ukážkovo zvládnutých. Neútočia na ľudí ani na zvieratá. Títo ľudia väčšinou so svojimi psami navštevujú kynologický klub, kde sú pod profesionálnym dozorom výcvikárov, ktorí im radia ako psov vychovať a vycvičiť, aby boli ovládateľní v rôznych situáciách. Vo vlastnom záujme by mali majitelia temperamentnejších psov navštevovať kynologické kluby už od nízkeho veku, kde sa pes predovšetkým socializuje, kým nie je neskoro. Avšak aj obyčajný pes sa dá vycvičiť, aby na povel zaútočil na osobu. Takýchto psov väčšinou využívajú ozbrojené zložky ako polícia, ZVJS alebo Armáda SR. Takže je to naozaj všetko o výcviku a výchove.
Hovorí sa, že nie je zlý pes, ale zlý majiteľ a výchova. Stotožňujete sa s týmto výrokom?
  • Určite áno, súhlasím. Vidím množstvo príkladov v našom klube, kedy majitelia psov, ktorí nič netušia o výchove a výcviku prídu do klubu a pes si s nimi robí čo chce. Keď sa pes rozhodne niekam ísť, bez problémov odtiahne svojich majiteľov a tí ho nasledujú. Určite sa to však dá zvládnuť pod dozorom výcvikárov. Každý pes sa dá vycvičiť, len na neho treba nájsť správny systém tréningu a motiváciu. Je pravda, že niektoré psy sú vycvičené lepšie a iné horšie. Práve to závisí od majiteľa psa a od jeho snahy napredovať.
Keď máme doma psa, ktorý je už dvoj- trojročný a máme s ním problém, dá sa takýto starší pes ešte vycvičiť?
  • Určite sa dá vycvičiť aj starší pes, i keď tá cesta zvykne byť dlhšia a náročnejšia ako u šteniatka. Starší pes môže mať už aj nejaké zlozvyky a nemusí so sebou nechať manipulovať ako napríklad šteniatko, ktoré pre maškrtu alebo hračku spraví čokoľvek. Všetko závisí od povahy psa, a ako som už spomínal, od snahy majiteľa.


Na názor sme sa opýtali aj veterinára MVDr. Dušana Sabola

„Neexistuje dobrá a zlá rasa. Nie všetky psy tzv. bojového plemena sú zákonite zlé. Záleží na tom, ako majiteľ podchytí výchovu psa. Nie je dobre, ak si neskúsený chovateľ vyberie takzvané ťažko ovládateľne plemeno. Je dobre si vybrať napríklad nemeckého ovčiaka, alebo iné plemeno, ktoré sa dobre ovláda. Nie je mi celkom jasne z tejto novely zákona, kto je osoba  odborne spôsobila na ovládanie psa a ako sú stanovene kritéria. Čo sa týka možných príčin napadnutia, tak pes len kopíruje správanie svojho majiteľa. To znamená, že keď sa správa zle majiteľ ku psovi, tak pes sa správa zle k majiteľovi. A na deväťdesiatpäť percent sa stotožňujem s výrokom, že neexistuje zlý pes, ale zlý majiteľ a výchova, pretože aj medzi psami sa nájdu výnimky, ktoré sú veľmi ťažko zvládnuteľné aj skúsenými chovateľmi.“

Ilustračné foto: www

Diskusia k článku