Mária Hurová: „Chcem, aby sa toto peklo už konečne skončilo!“

Mária Hurová: „Chcem, aby sa toto peklo už konečne skončilo!“

(šaja) - Jej život sa stal neúnosným. Mária Hurová (58) z Prešova sa roky vláči po polícii a súdoch. Dôvodom je jej exmanžel. Rozviedla sa s ním po 19 rokoch pre násilnícke a tyranské správanie. Nešťastná žena ale hovorí, že všetko pokračuje ďalej. Jej bývalý odmieta platiť na dcéry výživné, naďalej ich tyranizuje, vyhráža sa, fyzicky a verbálne útočí, prenasleduje ich. Žijú v strese a v obave o svoje životy. A nevedia si rady a právom sa pýtajú - dokedy ešte?

„Od mája 2010 bývalý manžel sa voči mne a dcéram opakovane násilne a agresívne správa, fyzicky a verbálne útočí, vyhráža sa, prenasleduje nás, sústavne žijeme v strese, v strachu, v obave o svoje životy. Toto týranie zo strany agresora je pre nás už neúnosné. Trochu sme si vydýchli, keď ho zobrali do väzby. Odkedy je na slobode, zvýšil sa mi tlak a búši mi srdce. Nielen ja, ale aj dcéry majú z neho strach a žijeme v strese,“ hovorí nešťastná a vystrašená žena. Vo februári  vzali exmanžela Márie Hurovej  do vyšetrovacej väzby. Nariadili mu ochrannú psychiatrickú liečbu. Zrazu sa však ocitol na slobode a jeho obete o ničom netušili. „Znova žijeme strachu. On je nebezpečný aj z hľadiska dlhodobého páchania trestných činov, nebezpečného prenasledovania a vyhrážania sa zabitím a ďalších trestných činov,” dodáva pani Mária. 
Dlhuje jej  tisíce eur

Podľa nej jej bývalý muž Anton (51) nikdy poriadne nepracoval. „Živila som nás všetkých takmer iba ja, z môjho platu. A on mi ešte dokázal zobrať moje peniaze. Teda od vlastných detí! Neviem sa domôcť spravodlivosti už viac ako šesť rokov,” zúfa nešťastná žena. Jej exmanžel na výživnom pre dcéry vysokoškoláčku Dominiku (23) a stredoškoláčku Alžbetu (17) dlhuje tisíce eur. Proti Antonovi vedú niekoľko trestných konaní. Okrem iných za zanedbanie povinnej výživy, za zločin týrania blízkej a zverenej osoby či ublíženie na zdraví. No kompetentné orgány sa snažia jeho skutky zahladiť z dôvodu jeho údajnej nepríčetnosti. Na základe posudku dvoch znalcov z Michaloviec. Pritom ďalší zistili pravý opak a nepríčetnosť sa nepotvrdila ani počas ústavnej ochrannej liečby, opakovaných hospitalizáciách ani pri ambulantnom sledovaní. Preto si súd dal vypracovať kontrolný posudok od renomovaného psychiatra.
 
Nepríčetnosť nepotvrdili

Na ostatné pojednávanie neprišiel a nebolo ani vykázané doručenie jeho predvolania. Z jeho záverov je jasné, že obžalovaný nie je duševne chorý. Iba má zmiešanú poruchu osobnosti, čo nie je psychickou chorobou. „Závažnou psychickou chorobu netrpel ani v čase spáchania trestného činu,“ napísal znalec v posudku pre súd. Podľa neho chápe zmysel trestného konania a bol schopný rozpoznať nebezpečenstvo svojho konania a ovládať ho.
 
Vyhráža sa aj dcéram aj rodine 

Antona stíhajú aj pre nebezpečné vyhrážanie sa jeho vlastnej dcére Dominike a aj jeho sestre, ktorú s nožom naháňal okolo stola v rodičovskom dome a vyhrážal sa jej zabitím. Vyhrážky voči nej zopakoval viackrát. Ďalšie pojednávania v jeho veci sú naplánované na jeseň.
 
Foto: archív A. H. 

Diskusia k článku