Karolína a Michal Jankiv: „Plisované sukne sme vrátili do ulíc“

Karolína a Michal Jankiv: „Plisované sukne sme vrátili do ulíc“

(šaja) - Súrodenci Karolína a Michal Jankiv pôsobia pod svojou spoločnou odevnou značkou. Zameriavajú sa na plissé, plisovanie a plisované odevy. Pochádzajú a tvoria v Prešove, kde majú zriadený aj vlastný ateliér. Látky nakupujú na Slovensku aj v Čechách. Prečo začali robiť práve tieto sukne a nemajú ponorkovú chorobu?

Súrodenci, podnikatelia – to je trochu netradičné, nie? Nepohádate sa niekedy? 
Karolína: Nenazvali by sme to hádanie. Skôr je to o tom, že sa vypočujeme navzájom, vymieňame si názory a dospejeme k nejakému úspešnému záveru. Vždy sa nám podarí spoločne sa dohodnúť. Ak je typ našej debaty trochu viac vyhrotený a dostaví sa po ňom chvíľkové odmlčanie, tak sa od seba na chvíľu vzdialime, necháme si to prejsť hlavou, vrátime sa k tomu a danú vec spoločne vyriešime. Odmala sme na seba veľmi naviazaní aj skrz to, že ja mám vrodený zdravotný problém týkajúci sa nôh a absolvovala som už viacero operácií. Okrem toho, že si mimoriadne rozumieme a náš súrodenecký vzťah je veľmi blízky, pravdepodobne sa aj tento fakt podpísal pod naše silné puto a vzájomnú podporu. Trávime spolu skoro všetok čas a spoločne sme si toho už veľa prežili. Od mala sme zdieľali jednu detskú izbu, spoločne sme odišli študovať do Liberca a následne sme sa obaja presťahovali za prácou do Prahy. Rodičia nás od mala vychovávali k tomu, aby sme mali spolu dobrý vzťah a vážili si jeden druhého. 
 
 
Kto teda komu šéfuje? 
Karolína: My to máme tak, že nikto z nás dvoch nie je nad nikým. Tak isto nikto z nás dvoch nie je pod nikým. Sme vedľa seba, podporujeme sa a vzájomne budujeme našu odevnú značku. Vieme kto je v čom lepší a podľa toho máme aj rozdelené svoje úlohy.
 
Ako vznikol nápad šiť plisované sukne?
Michal: Prvotný nápad s plissé ako takým, vznikol ešte počas nášho štúdia v Liberci. Karolína sa vtedy mala zúčastniť plesu a chcela si naň obliecť nejaký výnimočný odev. Preberali sme to vtedy aj s našou majsterkou odborného výcviku. Tá nám dala kontakt na svoju veľmi dobrú kamarátku z Liberca, ktorá mala vybavenie potrebné na plisovanie. Karolína si u nej nechala naplisovať látky. Bola aj pri celom procese plisovania. Výsledný efekt bol úžasný a oboch nás to veľmi nadchlo a oslovilo. Začali sme hľadať a zhromažďovať informácie o tomto odvetví. Stále sme sa chceli odlišovať, robiť niečo iné ako ostatní a robiť to kvalitne. Plissé ako celok je veľmi špecifická, jedinečná a potrebná časť odevného priemyslu. Robí to veľmi málo ľudí vo svete, nie to u nás. V takomto poňatí ako to robíme my, to na Slovensku nerobí, dovolíme si povedať, nikto iný. Plissé ako také tvorí aj našu národnú históriu a kultúru. Je to niečo, čo nevidíte bežne a nevenuje sa tomu každý. Oslovilo nás to od momentu, kedy sme s tým prišli prvýkrát do styku a odvtedy je plissé naše hlavné zameranie.
 
Vo vašej tvorbe nájdeme aj sukne s folklórnymi motívmi, ktoré sú dnes veľmi moderné. 
Karolína: Áno, máme v ponuke aj folklóristické sukne. Folklóristické preto, lebo ide o sukne inšpirované folklórom, teda sú štylizované a vyrobené z iných materiálov ako kedysi. Sukne sú plisované, majú na sebe našité folklóristické stuhy, čipky alebo iné aplikácie a celkovo pôsobia folklórnym dojmom. Chceli sme pretvoriť tradíciu plisovaných krojových sukní do nositeľnej podoby. Vniesť do súčasných trendov niečo, čo poznajú aj naše babky, ale v novej, modernej a nadčasovej podobe. Plisované sukne patrili kedysi medzi ženami k veľmi obľúbeným kúskom odevov a my im chceme prinavrátiť život a vyniesť ich opäť do ulíc. 
 
 
Kde všade hľadáte inšpiráciu?
Michal: Asi každý, kto niečo tvorí alebo vyrába vám povie, že inšpiráciu berie všade na okolo. Ono to znie ako klišé, ale je to pravda. To všade na okolo je jeden veľký celok a ten celok je tvorený z jednotlivých častí. Ľudia, ktorí niečo tvoria alebo vyrábajú tieto, časti vnímajú a hľadajú. Tie, ktoré považujú za vhodné, v daný moment použijú a inšpirujú sa nimi pri svojej tvorbe. My to takto robíme tiež. 
 
Kto čo robí - ako máte rozdelenú prácu?
Michal: Keďže sme obaja vyučení krajčíri, tak sa na celej výrobe podieľame spoločne a ovládame celkový proces výroby a technologický postup. V súčasnej dobe externe spolupracujeme s krajčírkami, ktoré robia určitý druh práce za nás. Avšak niektoré úlohy máme rozdelené. Karolína sa pre svoj cit pre módu a vizualizáciu celkového modelu venuje umeleckej časti ako navrhovanie, kombinácia látok, vzorov plissé a konečnému stylingu. Taktiež komunikuje so zákazníkmi, pomáha im pri rozhodovaní a radí im pri celkovom stylingu. Zároveň sa prevažne venuje aj propagácii na sociálnych sieťach. Ja mám na starosti celkový proces plisovania, vyberám vzory foriem plissé a vyrábam nové plisovacie formy. Taktiež sa venujem obchodnej a grafickej činnosti. Zároveň šijem modely, ktoré si vyžadujú vysokú precíznosť a presnosť. O všetkom však rozhodujeme spoločne. Každý návrh, výber látky, vzoru plissé či obchodné rozhodnutie riešime spolu.
 
Koľko rokov sa tvorbe už venujete?
Karolína: Pôsobiť pod vlastnou značkou sme začali ešte počas nášho štúdia v Liberci, kde sme sa obaja vyučili za dámskeho krajčíra. Vtedy sme si pod vedením našej majsterky odborného výcviku tvorili vlastné kolekcie pozostávajúce z rôznych typov odevov a hľadali sme čo nám bude najviac sedieť. Ateliér máme oficiálne zriadený od septembra 2016. Plisovaniu ako takému sa venujeme necelý rok. Prvýkrát sme plisovali v novembri 2016. Produkt, s ktorým sme boli spokojní a bol schopný predaja, prišiel približne v apríli 2017. Medzitým sme sa učili ako s plissé správne pracovať a ako ho spracovať. Zdrojov, z ktorých môžeme čerpať informácie, je v tomto odvetví veľmi málo. Taktiež je veľmi málo ľudí, ktorí sa tejto práci venovali a sú ochotní predať svoje znalosti ďalej. Naše učenie v tomto období preto pozostávalo z učenia sa na vlastných chybách, až kým neprišiel produkt s ktorým sme boli spokojní a mohol byť ponúknutý na trh.

 
Michal pri práci. 
 
 
Aké známe osobnosti už prepadli túžbe mať vaše sukne?
Michal:  Chceli by sme povedať, že každá jedna naša zákazníčka alebo nositeľka našej sukne je pre nás výnimočná a sme za ňu úprimne vďační. Chceme, aby naše sukne nosili ženy v akomkoľvek veku a postavení a zároveň sa v nich cítili krásne a výnimočne. 
Mali sme tú česť spolupracovať už aj so známymi osobnosťami.
 
Karolína: Našu čistú plisovanú sukňu a golier mala na sebe krásna Tamarka Heribanová na jednom pochode v Bratislave. Začiatkom septembra sa v našom ateliéri zastavil skvelý moderátor Milan Junior Zimnýkoval s rodinkou a rodinnými príslušníkmi. Všetky ženy, ktoré priviedol, odchádzali so sukňou z našej dielne. Na zákazku sme vyrábali sukne podľa požiadaviek pre ich malé slečny a pre Juniorovu dcérku Sašku. Najnovšie si našu sukňu obliekla aj veľká životná bojovníčka známa po celom svete, Ivanka Danišova, ktorá sa takto ukázala v rôznych reláciách a talkshow. Za úspech pokladáme aj našu účasť na prestížnej výstave Trenčín mesto módy, kde sme sa prezentovali a ponúkli našu tvorbu a službu plisovania širokej verejnosti.
 
Ako sa o sukne treba starať? Vraj ich nemusíme žehliť, čo ocení nejedna žena...
Michal: Plisované odevy si vyžadujú šetrnú starostlivosť a uskladnenie. Nie je to vec ako napríklad rifle v ktorých sa môžete kdekoľvek a akokoľvek dlho „váľať“. Tým, že nám doba pokročila a máme k dispozícii čoraz viac materiálov, kde hlavnú zložku tvorí umelé vlákno, plissé sa stáva trvácnejšie a odolnejšie. Na umelých materiáloch totiž plissé drží najlepšie a zachová si svoju stálosť aj po praní alebo chemickom čistení. Ku každému nášmu výrobku prikladáme aj etiketu s návodom na údržbu, takže zákazníci sú oboznámení s pokynmi. Medzi také úplne základné patrí ručné pranie, alebo chemické čistenie, prípadne oba spôsoby ak to materiály dovoľujú. Po ručnom praní sa sukňa vyvesí na štipcové ramienko, nechá odkvapkať a uschnúť. Našu plisovanú sukňu, alebo akékoľvek plissé nemožno žehliť, takže ako píšete, mala by to oceniť nejedna žena.
 
Čím je plisovaná sukňa výnimočná a prečo by ju mala mať žena v šatníku? 
Karolína: Plisovaná sukňa je výnimočná už len tým, že je plisovaná. Plisované sukne, alebo plissé ako také neodmysliteľne patrí k žene. Vďaka tomu, že je ručné robené, zvyšuje celkovú hodnotu výrobku, pridáva mu na unikátnosti a jedinečnosti. Samotná plisovaná sukňa je veľmi ženský a univerzálny módny kúsok, ktorý si môže žena obliecť na akúkoľvek príležitosť a stále bude vhodne a dobre oblečená. Plisovanie tu stále bolo a bude. Ide o nadčasovú a trendovú vec, ktorá sa v móde stále nachádza a opakuje. V dnešnej dobe je veľmi žiadané a vyhľadávané aj vďaka tomu, že je to niečo úplne iné a väčšinou ručne robené. Vlastniť plisovanú sukňu je podľa nás investícia do kúsku, ktorý nikdy nevyjde z módy. 

 
Tvoríte pod vlastnou značkou. Ako vlastne vznikla?
Karolína: Obaja inklinujeme k móde alebo odevom. Zaujíma nás to a fascinuje nás celý výrobný proces odevu od začiatku až po výsledok. Môžeme povedať, že obaja sme chceli vlastnú odevnú značku. Seriózny podnet na vznik prišiel, keď Michal už vyše dva roky pracoval u otca v montážnej firme, ktorá sa pohybuje v stavebníctve. Vtedy pracovali na jednej zákazke mimo Prešova, kde chodili na týždňovky. Tam si Michal uvedomil niekoľko dôležitých veci. Medzi nimi aj to, že práca, ktorú robil, ho nenapĺňala a počas tých dvoch rokov nevidel za sebou žiadnu pridanú hodnotu, progres alebo nejaký osobný rozvoj. Jednoducho zastal na jednom mieste a nebol šťastný. Aj keď do tejto práce išiel s úplne iným zámerom, jeho vízia a otcova vízia bola rozdielna. Ja som v tom čase končila Strednú školu podnikania a rozhodovala sa kam pôjdem ďalej. Obaja sme boli v neustálom kontakte, vedeli sme o svojich pocitoch a o tom, že sme prišli do istého bodu, kde sa potrebujeme rozhodnúť pre ďalšiu etapu. Rozhodli sme sa pre spoločný odchod na vysokú školu do Liberca, Technickú univerzitu v Liberci. Išli sme tam s jasným zámerom. Chceli sme sa naučiť šiť, ovládať strihy, technologické postupy výroby a celkový proces zhotovovania odevov. Okrem toho sme tam išli už aj s myšlienkou a víziou že chceme vlastnú odevnú značku. Názov vznikol v Liberci na internátnej izbe. Mimochodom, po prvom semestri sme vysokú školu opustili, lebo sme zistili, že nám nedokázala poskytnúť to, po čo sme si do Liberca išli. Po istých úradných krokoch sme v čo najkratšom čase prestúpili na Střední školu gastronomie a služeb Liberec, odbor dámsky krejčí. Tam sme v skrátenom, ale veľmi intenzívnom štúdiu zvládli výučbu a prax pod vedením úžasnej pani majsterky odborného výcviku. Dostali sme tam presne tie informácie, ktoré sme potrebovali a chceli vedieť. Štúdium sme ukončili odbornou skúškou a výučným listom. Celý tento skrátený príbeh sa podpisuje pod vznik našej značky. 
 
 
Ručná práca – to sú hodiny roboty. Ako dlho trvá, kým ušijete jednu sukňu? 
Michal: Keďže sukne väčšinou vyrábame vo viacerých kusoch naraz, tak to nevieme s úplnou presnosťou povedať. Celková výroba je rozdelená na viacero etáp, kedy nám pri procese našívania odevných súčastí na látku pomáhajú krajčírky. Ak by sme to brali vyslovene na jeden kus s celým procesom u nás, je to cca 7 hodín. Záleží to od druhu sukne, zvolenej formy plissé, zdobenia, spracovania a celkovej náročnosti, preto sa dĺžka výroby môže líšiť.
 
Čo vás čaká v blízkej budúcnosti? 
Karolína: Naša výroba sa aktuálne venuje sukniam. Je to momentálny stav, pri ktorom sme sa naučili správne plisovať a spracovávať plisované látky. Máme v pláne aj iné odevy s prvkami a vsadkami plissé a nové vzory plisovacích foriem, ktoré budú na Slovensku jedinečné. Taktiež plánujeme spolupráce s rôznymi osobnosťami, dizajnérmi a návrhármi. Uvidíme, v akom časovom horizonte ich budeme schopní naplniť. Nechceme byť úplne konkrétni, ale v súčasnosti už pracujeme na ich realizácii. Veríme, že slovensko-českú scénu obohatíme o umenie plisovania. Možnosti, čo sa dá robiť s plissé, je veľa. Tak sa nechajte prekvapiť.
Foto: archív súrodencov

Diskusia k článku