Milan Markovič: „Politické debaty má už rozčúliť nedokážu“

Milan Markovič: „Politické debaty má už rozčúliť nedokážu“

(šaja) - Milan Markovič - známy a obľúbený slovenský humorista, herec, moderátor, scenárista mieri rovno do Prešova. Jeho predstavenia sú plné zábavy, smiechu. Milan Markovič sa totiž dokáže na politiku pozerať inak, ako my, bežní smrteľníci. Zrejme preto nás vie tak vynikajúco pobaviť. Čo je dôvodom jeho návštevy v našom meste, ako preňho začal tento rok a či sa pri politike dokáže rozčúliť, nám prezradil v našom rozhovore.

Predstavenie MM KABARET, menovite MILAN MARKOVIČ A PÁNI BRATIA uvidí  aj prešovský divák. Na čo sa môže tešiť?  Stále budú aj sporo odeté pekné slečny?
- Dúfam. Ale v tomto sa spolieham len pri pohľade do publika. Na pódiu budú totiž len kompletne odetí pekní chlapci.

Po koľkých rokoch ste znovu v metropole Šariša? 
- Keď sme u vás boli minule, v kalendári bol dátum 14. novembra 2015. Neboli ste? Smola! Tentoraz sa predstavíme s iným titulom.
 
Ste stále verný politickým témam...
- Ak sa dajaké vyskytnú, tak to bude len zásluha tých, čo nám konkurujú vo vláde a okolí. A oni sa veru snažia. 
 
Tešíte sa na Prešov? Máte nejaké pekné spomienky na naše mesto?
- Ešte ako dieťa školopovinné som v Prešove na Škultétyho ulici trávieval každé letné prázdniny. Moja mamina totiž pochádza práve            z Prešova, mal som tu aj starú mamu, takže Prešov je niečo ako moje druhé rodné mesto.
 
Akí sú podľa vás Prešovčania a východniari ako publikum? 
- Keďže páchateľ sa zvykne vracať na miesto činu, tak v priebehu rokov 1985 -1998 som v Prešove absolvoval dokopy 44 predstavení s improvizovaným predstavením NEVYZÚVAJTE SA, PROSÍM... Viem teda posúdiť, prečo sa do Prešova rád vraciam.
 
Nechodievali ste sem sám...
- Nie, boli so mnou vždy traja-štyria znamenití „sekundanti“ – napríklad Laco Chudík, Viktor Kubal, Karel Zich, Stano Radič, Karol Polák...
Tí ostatní (asi tridsiati) ešte, chvalabohu, žijú...
 
Povolaním ste pedagóg. Viete si seba vôbec predstaviť pred katedrou? A keby ste mohli, akú školu si vyberiete – základnú, strednú či vysokú? Alebo žiadnu?
- Na Slovensku som učil na základnej, v Česku na vysokej (moderovanie). Rozdielne, ale veľmi zaujímavé skúsenosti. Ale stačilo.
 
Kde  sme vás práve zastihli pri čítaní tohto mailu?
- Doma, ako vždy.  Počítač mám len doma, internet so sebou nenosím a do mobilu sa pozerám,  len keď zvoní.
 
Ako sa začal nový rok pre Vás? Dali ste si nejaké predsavzatia?
- Ak si niekto musí dávať predsavzatia, aby čosi urobil, dokázal a nezabudol, tak s jeho vôľou je to veeeeeľmi zlé. Pre mňa sa tento nový rok začal tak ako každý iný: vymenil som kalendár. 
 
Pred dvomi rokmi ste v jednom rozhovore spomenuli, že máte veľa práce v Čechách. Platí to aj dnes?
- Po Česku aj po Slovensku putujem podstatne menej ako kedysi. Hovorím si, že raz človek musí dostať rozum. Ale či som ho už dostal, to veru neviem posúdiť.
 
A kde ste najčastejšie v Česku a kde na Slovensku?
- Keď  vynechám  svoje  bratislavské bydlisko, tak na Slovensku najčastejšie navštevujem práve východ, v Česku som často v Severomoravskom kraji. V Prahe často spolupracujem s rozhlasom, sporadicky s Českou televíziou.
 
Politike sa venujete takmer denne, sledujete teda všetky tie politické debaty? Dokážete sa pri nich rozčúliť?
- Dávno-pradávno sa také čosi nestalo. Dvíhať si tlak a zdravie si ničiť kvôli niekomu, kto je tak nanajvýš na smiech? Rovnako sa v tej sfére nenájde nikto, komu by som naopak, „fandil“. Peter Breiner múdro vraví: „Mať obľúbeného politika je to isté ako mať obľúbenú chorobu.“ 
 
Čo robí Milan Markovič, keď „nepolitikuje“? Ako vlastne relaxujete a z čoho máte veľkú radosť?
- Politikou sa zaoberám len do tej miery, keď potrebujem zistiť, ako sa zachovať v tých či oných voľbách. Informácie a najmä kuriozity začínam zbierať,  až keď sedím nad novým kabaretným scenárom. Radosť mám zakaždým, keď natrafím na inteligentného človeka so zmyslom pre humor. 
 
Je veľa ľudí, čo vravia: Politika ma nezaujíma, nestarám sa o ňu. Väčšinou sa ani neunúvanú ísť k voľbám. Čo si o nich myslíte?
- Na to už kedysi dávno odpovedal istý Bismarck: „Kto sa nestará o politiku, o toho sa politika postará sama.“
 
Prezradíte teda aspoň na záver, čo nás čaká pri návšteve MM KABARETU 26. februára?
- Celkom isto druh zábavy, o ktorej ani neviete, že ešte vôbec existuje. Odkážte vašim čitateľom, že sa s nimi rád zvítam. Každého jedného totiž vítame osobne.
 
Foto: www

Diskusia k článku