Postaví sa Karinka na nôžky?

Postaví sa Karinka na nôžky?

(šaja) – Bojuje s diagnózami ako levica. Karinka (5) zo Sabinova má epilepsiu a lekári určili aj ďalšiu - detskú mozgovú obrnu. No pred pár dňami na mamu Paulu Magyarovú (33) ale čakalo ďalšie nepríjemné prekvapenie.

Keď Paula čakala svoje prvé vytúžené dieťatko, ani vo sne by ju nenapadlo, s čím všetkým bude jej dcérka bojovať. „Celé tehotenstvo som mala ukážkové, všetko bolo v poriadku. Rodila som síce cisárskym rezom, lebo lekár povedal, že bábätko sa nehýbe, ale malá sa narodila zdravá,“ spomína na prekrásne okamihy milá Sabinovčanka. 

Lekárke sa nepozdávala 
 
Po polroku, pri bežnej kontrole sa ale detskej lekárke niečo nepozdávalo. „Všimla si, že Kajka sa nepretáča a ani nedvíha hlavičku tak, ako ostatné deti v jej veku. Mne sa na nej zvláštne nezdalo nič, pekne jedla a držala si rúčkami fľašu. Bola som prvorodička, nemal mi kto poradiť, že niečo nie je v poriadku. Lekárka nás teda poslala k neurologičke a tá určila, že má Westov syndróm, čo je istý druh epilepsie. Dcérka mávala silné aj slabšie záchvaty, neraz mi aj zmodrela. Mnohé týždne sme strávili v nemocniciach. Karinka berie päť druhov liekov a cíti sa teraz lepšie, avšak už zápasíme momentálne s ďalšou diagnózou,“ hovorí smutne mamička, ktorá sa len pred niekoľkými dňami dozvedela, že dcérka trpí inou, ťažkou formou epilepsie. 
 
Spúšťačom choroby aj počasie 
„V septembri prekonala posledný záchvat a ďalšie našťastie nedostala. Ale posledné dva týždne sa jej znovu vracajú.“ Spúšťačom je podľa mladej mamičky zmena počasia a predzvesť prichádzajúceho ochorenia. „Pri záchvate jej padá hlavička dopredu, neraz spadne celá a udrie sa. Musím byť neustále v strehu a dávať pozor, malá sa celá trasie. O tom, že by som šla pracovať, nemôže byť ani reči, hoci by som pracovala rada. Som vyučená predavačka, práca ma baví. Volajú ma aj na mestský úrad, kde som kedysi pracovala, ale nie je to množné, zvlášť teraz, keď je priateľ v zahraničí,“ vysvetľuje. 

 
 
Vraj má autizmus 
 
Akoby toho nebolo dosť, dievčatko trpí údajne aj autizmom. Diagnózu ešte lekári nepotvrdili, potrebné sú genetické vyšetrenia, avšak rodičia sa spomínanej diagnózy obávajú už dnes. „Doteraz nám lekári tvrdili, že má detskú mozgovú obrnu a zrazu má autizmus? “ pýta sa Paula, ktorá si v pondelok po vypočutí verdiktu od lekára poplakala. „Neviem, kde sa stala chyba, ale zmena diagnózy ma dosť vzala, nechápem, prečo to doktori nezistili skôr,“ hovorí utrápená matka, ktorá sa pripravuje s dcérkou na operáciu mandlí. 
 
Má problémy s chodením 
 
Karinka nerozpráva, má problémy aj s chôdzou. Paula našla rôzne cviky na internete a s dievčatkom pravidelne cvičí. „Kajka nevydrží dlho chodiť, lebo má slabé nôžky. Väčšinou len švornožkuje, ale myslím, že keby sme to poriadne rozcvičili, bude jedného dňa chodiť,“ verí Paula, ktorá s dievčatkom vždy, keď jej financie dovolia, navštevuje centrum Svetielko. „Cvičenie dcérke pomáha, okrem toho cvičíme aj doma.“ Mladá rodina je okrem toho aj v ťažkej finančnej situácii. Žijú v podnájme, kde platia takmer tristo eur. „Aby sme dcérke mohli dopriať čo najviac potrebných procedúr, priateľ Peter pracuje v zahraničí. Poisťovne preplácajú máločo, aj teraz čakáme, aký od nich padne verdikt, lebo sme žiadali financie na ďalší, trojtýždňový cvičebný pobyt v Prešove. Žijeme skromne, ale snažíme sa dcérke dopriať všetko, čo potrebuje. Máme s priateľom len jeden sen – aby sa dcérka vyliečila a aby dokázala sama chodiť,“ dodáva so slzami v očiach Paula. 
 
Foto: archív rodiny 

Diskusia k článku