Kominár Martin Kancír: Prečo chcel pekné kočky na strechách?

Kominár Martin Kancír: Prečo chcel pekné kočky na strechách?

(šaja) – Keď ho na ulici zbadajú ľudia, usmievajú sa naňho a ihneď sa automaticky chytia za gombík. Reč je o známom prešovskom kominárovi Martinovi Kancírovi (42), ktorý sa svojej práci venuje už dvadsať rokov.

„Táto práca je rodinkárska, dedí sa z otca na syna,“ smeje sa Martin, ktorý sa raz rozhodol aj pre prevratnú zmenu. „Hoci toto povolanie robia iba muži, chcel som doňho zasvätiť nežné pohlavie. Plánoval som vytvoriť tím štyroch pekných žien, ktoré sa nebudú báť výšok a nebude im prekážať ušmudlaná tvár od popola. Chcel som toto povolanie trochu spropagovať a aj spestriť. Žiaľ, nepodarilo sa mi to, nebol záujem. Jedna slečna aj chcela, nadchlo ju to, ale keď som jej povedal, že musí odhrnúť pavučiny v komíne, vzdala to,“ dodáva so smiechom sympatický kominár, ktorý vo voľnom čase rád pracuje s drevom. „Baví ma tvoriť v dielni pre manželku rôzne poličky, alebo stojany. Vytvoril som už aj drevené hodiny a štvorpíšťalu, ktorá vydáva naraz štyri zvuky,“ dozvedáme sa. Ročne päťsto komínov 
 
Martin Kancír ročne vyčistí okolo 500 komínov. Od čias, kedy ako mladý chlapec s touto prácou začínal, sa v jeho profesii veľa zmenilo. „Používame iné kefy, ja osobne nemecké, ktoré sú kvalitné a sú natočené na bubne, takže už ich nenosíme prehodené cez plece. Okrem toho pri práci používam priemyselný vysávač, takže neporiadok z komína padá rovno do vysávača a do priestoru ide menej špiny,“ vysvetľuje. 
 
Je to iba povera? 
 
Napriek tomu, že táto práca už nie je taká špinavá, záujem o ňu je malý. Na Slovensku je viac tried, kde sa pripravuje pár mladých chlapcov na toto „čierne“ povolanie. „Ani moji synovia nemajú o to, aby pokračovali v moje práci, záujem,“ hovorí Martin Kancír, ktorého povolanie stále priťahuje zvedavé pohľady ľudí. „Keď ma vidia, usmievajú sa, chcú sa ma dotknúť a, samozrejme, hneď sa chytajú za gombík, aby mali šťastie. Ja tomu verím, nie je to povera,“ hovorí so smiechom kominár. Spomína si ale na jeden príbeh, v ktorom oheň zohral svoju úlohu. „Bol som v jednej rodine čistiť komín a po pár mesiacoch mi volá majiteľ, že mu horí v komíne. Prišiel som a pýtal sa, čím kúria. Starý pán tvrdil, že drevom, ale keď odišiel, jeho syn prezradil, že oco hodí do pece aj baganže aj topánky,“ krúti hlavou Martin, ktorý o zákazky núdzu veru nemá. Najviac práce má v jeseni, teda v čase, kedy sa začína vykurovacia sezóna pred zimou. „Mnoho ľudí vie, že čistenie komína je potrebné. No nájdu sa aj takí, ktorí nechcú a tvrdia, že im túto službu netreba.“ 


Ľudia sa s ním radi fotia a veria, že im prenesie šťastie. 

Naj teplo je z kachľovca 
 
V súčasnosti pribúda čoraz viac klasických komínov. „Ľudia chcú ušetriť, prechádzajú na tuhé palivo, kúria kotlami na brikety a stavajú kozuby. Hoci ja by som bol rád, keby viac používali klasické kachle,“ smeje sa. Podľa neho neexistuje lepšie teplo ako z kachlí: „Okolo kozubovej vložky cirkuluje vzduch, ktorý sa spáli a môže vznikať karcinogén, ktorý dýchame. Kachle sa nerozžeravia, na glazúru kachlí sa prach nelepí a teplo dlhšie vydrží,“hovorí kominár, ktorého teší ešte jedna vec. „Zatiaľ nikto, komu som čistil komín, nevyhorel, a to je podstatné,“ uzavrel Martin Kancír. 
 
Foto: archív M. K

Diskusia k článku