N. Engeľ: „Inšpirácie je všade, stačí len trošku zapojiť myseľ a rozum a dá sa skombinovať všetko“

N. Engeľ: „Inšpirácie je všade, stačí len trošku zapojiť myseľ a rozum a dá sa skombinovať všetko“

Mladí študenti v piatok, 13. apríla, predviedli svoju šikovnosť a kreativitu na už tradičnom podujatí – Módna línia mladých. Táto celoslovenská súťaž s medzinárodnou účasťou už po trinástykrát dokázala, že máme medzi sebou nesmierne talentovaných mladých ľudí, ktorí sa neboja ukázať aj odvážnejšie kúsky.

Do Prešova prišlo dvadsaťjeden škôl nielen zo Slovenska ale aj z Čiech, Ukrajiny a Poľka. Približne štyristo účastníkov súťažilo 
v ôsmich kategóriách. 
 
Radosť z účasti mal aj riaditeľ Strednej odbornej školy podnikania Prešov, ktorá toto podujatie organizuje, Stanislav Kuchta: „Som neskutočne rád, pretože po trinástich rokoch, čo organizujeme túto súťaž, opäť zaznamenávame zvýšený záujem študentov a nielen študentov, ale aj stredných škôl, ktoré prichádzajú do Prešova.“ 
 
Súťaže sa, samozrejme, zúčastnili aj žiaci Strednej odbornej školy podnikania. Medzi nimi bola aj Kristína Kaduková. „Ja síce študujem dizajn interiéru, ale páčila sa mi tvorba mojich spolužiakov a chcela som aj ja prezentovať niečo svoje. Vytvorila som tri kabáty, s ktorými mi pomohli spolužiačky. Snažím sa ukázať niečo nové, a to maľovanú techniku kabátov. Témou je hra, teda budeme mať bojové kabáty na štýl hry. Každá z nás má určenú svoju farbu a je to super. Návrhy som si urobila sama. Potom som šla za svojou vyučujúcou, Annou Simkovou, ktorá mi to celé pomohla zrealizovať. Naučila ma šiť, keďže ja študujem neodevný dizajn interiérov a pomohla aj s inými vecami,“ prezradila nám Kristína.
 
Kristína Kaduková sa súťaže zúčastnila prvýkrát.
 
Počas nášho rozhovoru sa dievčatá chystali na svoje vystúpenie a vyzerali veľmi netradične. „Chceli sme, aby na nás bolo ešte niečo výrazné okrem kabátov a preto sme zvolili pomerne odvážny make-up a tak isto máme kontaktné šošovky netypických farieb. Kým sa pripravíme, nalíčime, tak nám to celé trvá hodinu a pol až dve hodiny. Je to celkom náročné,“ hovorí Kristína.
 
O líčenie sa postarala šikovná študentka Mária Antónia Poklombová. Okrem toho, že líčila Kristínu a ďalšie modelky, neváhala pomôcť aj ostatným spolužiakom. Aj keď išlo o súťaž, študenti si neváhali podať pomocnú ruku. „Nemám vôbec problém pomôcť aj iným. Beriem to tak, že sme jedna škola a nemám problém ani keby to potrebovali žiaci z inej školy. Veď prečo nie? Pomáhame si tu všetci navzájom,“ povedala nám Mária Antónia.
Mária Antónia Poklombová a Viktória Kosturková.

Na móle všetci pôsobili síce vyrovnane, no v zákulisí to už vyzeralo inak. „Každý je pod veľkým stresom. Hlavne choreografi, maskéri, ale aj samotné modelky. Boli to týždne a týždne vypotené, vydreté a teraz chceme predviesť to najlepšie. Zároveň si myslím, že popri tom strese panuje aj istý pokoj. Najväčšie nervy sú, kým vyjdete na pódium, ale potom si to človek už užíva a teší sa. Tak isto máme veľkú podporu od vyučujúcich. Veď napríklad ja študujem ekonomické lýceum, takže s týmto tu nemám nič spoločné, ale už som sa zaujímala o líčenie a make-up, no a vyučujúci v nás vidia ten talent a podchycujú to a ďalej rozvíjajú,“ dodáva Mária Antónia. 
 
Medzi autormi sme našli aj minuloročného víťaza v kategórii zvrchníky Norberta Engeľa, ktorý získal aj Špeciálnu cenu Módnej línie mladých. „Tento rok som išiel do voľnej tvorby, čo sa týka kategórie a chcel som sa priblížiť takému nezvyčajnému štýlu, ale zároveň ľudovému a stareckému. Nejako som to pokombinoval a vznikla kolekcia Dr. Robow. Pracoval som na nej od januára a bolo to veľmi náročné. Miestami som mal aj také chvíľky, keď som to chcel vzdať a vravel som si, že to jednoducho nedám. No vydržal som a som na seba hrdý,“ hovorí Norbert a ďalej dodáva: „Okrem kolekcie Dr. Robow som pracoval aj na kolekcii Ja Coco. Je to príbeh o Coco Chanel. Prostredníctvom modelov sme chceli zobraziť jednotlivé úryvky z jej života. Také tie prelomové momenty, pretože Coco Chanel bola revolucionárkou svojej doby.“


Norbert Engeľ
 
Zaujímalo nás, podľa čoho sa vyberajú modelky a kde hľadá mladý talent inšpiráciu. „Ja v prvom rade vidím model a podľa toho už viem, komu by sa hodil. Modelky si mimo školy nevyberáme, pretože to značne komplikuje skúšanie a šitie, keďže jednotlivé modely sú doslova šité na postavu. A čo sa týka inšpirácie, tak tá je všade, stačí len trošku zapojiť myseľ a rozum a dá sa skombinovať všetko,“ hovorí Norbert Engeľ.
 
Úspešnou bola aj kolekcia Swahili, ktorej autorkou bola Silvia Vargová. „Táto kolekcia je vychádzková. Je to niečo na štýl etna. Nie je to úplne to typické africké etno. Ja som to zakomponovala tak, aby som ukázala, že tento štýl je vhodný aj do mesta. Aby to bolo vhodné na každodenné nosenie. Veľmi sa mi páči táto kultúra a inšpiruje ma,“ povedala Silvia Vargová.
 
Silvia Vargová (vpravo) so svojou modelkou Katarínou Feckovou.
 
Prácu študentov si veľmi pochvaľovala aj Linda Pločicová, učiteľka odborných predmetov SOŠ podnikania. „Som veľmi rada, že kreativita u mladých ľudí nevymiera a zároveň som rada, že dokážem mladých ľudí motivovať k tomu, aby predviedli tak pekné výkony, akými sme sa prezentovali na súťaži Módna línia mladých 2018. Tento rok sme ako škola súťažili v takmer každej z ôsmich súťažných kategórii a ja s mojimi študentmi sme sa prezentovali v štyroch kategóriách. Neočakávaným prekvapením pre mňa bolo, keď sme s každou kolekciou očarili porotu natoľko, že nám udelila ocenenie,“ hovorí Linda Pločičová a ďalej dodáva: „Získali sme Cenu diváka za kolekciu Norberta Engeľa Dr.Robow, čo je názov kolekcie v kategórii Voľnej tvorby, kde autor spojil do jedného celku zdanlivo nespojiteľné prvky. Cenu Prešovského samosprávneho kraja za kolekciu Ja Coco, ktorá súťažila v kategóri Scénické a historické odevy a v dvoch minútach sme sa pokúsili parafrázovať životný príbeh Coco Chanel. Autormi kolekcie sú Norbert Engeľ, Alžbeta Uličná, Dominika Prokopovičová a Anna Valašteková. Veľmi úspešnou bola moderne poňatá kolekcia Nikoly Vaniščákovej, s ktorou súťažila v kategórii Bielizeň a plavky s názvom Popart – digital print in Fashion, kde autorka využila vlastnú potlač na látku. Úspešnou bola aj kolekcia Swahili autorky Silvie Vargovej, ktorá získala vo veľkej konkurencii tretie miesto v kategórii Vychádzkové odevy za kolekciu troch modelov v odľahčenom etno štýle.“ 


Nikola Vaniščáková - Popart, digital print in Fashion - 1. miesto v kategórii bielizeň plavky.
 
Text: Dominika Tuptová
Foto: V. Zamborský, dt

Diskusia k článku