Ocenená učiteľka „Dnešné deti musia mať pevne stanovené mantinely“

Ocenená učiteľka „Dnešné deti musia mať pevne stanovené mantinely“

(šaja) – Deti na ňu nedajú dopustiť a o ona im venuje všetok svoj čas a rozdáva lásku. Pedagogička Jarmila Albertoni z Prešova sa už dvadsať rokov venuje práci s deťmi v materskej škole na Sídlisku II. Nedávno dostala za obetavú prácu ocenenie primátorky mesta za prínos v oblasti školstva.

„Jarmila je mimoriadne kreatívna, empatická a má zmysel pre humor. Jej životný optimizmus je hnacou silou celého kolektívu. Pri využívaní inovatívnych foriem a metód práce zúročí svoje pedagogické majstrovstvo a je zároveň inšpiráciou pre celý kolektív. Projekty Kriedová rozprávka a Zelená pre Prešov sú jej srdcovou záležitosťou. Na ocenenie sme ju navrhli my tu v škôlke a tešíme sa, že ocenenie aj získala,“ povedala nám riaditeľka materskej školy Ivona Uličná. 

Učila aj tri generácie
 
„Nečakala som to, ale veľmi ma to potešilo, deti sú pre mňa všetkým. Pre mňa je veľkou odmenou najmä to, keď príde tehotná mamička a pýta sa ma, či môže dať svoje dieťa neskôr do mojej triedy. Častokrát sa smejeme, že mamičky si plánujú, kedy majú otehotnieť, aby mohli prísť do konkrétnej triedy. Máme tu totiž neraz už aj tri generácie, ktoré sa tu stále vracajú, takže nie je nič výnimočné, že k nám prišla mama, neskôr jej dcéra a potom aj vnučka,“ hovorí sympatická blondínka, ktorú nájdete medzi malými ratolesťami v Materskej škôlke Československej armády v Prešove. V školstve pracuje už tridsať rokov, v spomínanej škôlke je už dvadsať rokov. Deti, ktoré má v triede, pozná veľmi dobre. Venuje sa im už totiž štvrtý rok, pozná ich teda od ich dvoch rokov. „Sú to moje deti, neraz poviem rodičom, že ich poznáme lepšie ako oni, lebo ja s nimi trávim oveľa viac času,“ smeje sa žena, ktorá v tom, čím sa bude živiť, mala jasno od detstva. „Vždy som túžila stať sa učiteľkou, lebo z chémie, fyziky, matematiky som bola slabá, ale vynikala som vo výtvarnej a hudobnej výchove. Spievala som v rôznych zboroch. Deti mi dávajú veľa energie, samozrejme, niekedy ju aj berú, ale ja, keď mám dlhšiu dovolenku, sa na tieto moje deti veľmi teším,“ hovorí s nadšením v hlase. 

Sympatická učiteľka je medzi deťmi aj rodičmi veľmi obľúbená. 
 
Hotel pre hmyz aj pocitový chodníček 
 
Pani Jarmila je autorkou projektu Kriedová rozprávka. „Všetky materské školy majú projekt, do ktorého sa zapájajú aj ostatné materské školy. My máme taký, kde sa deti prezentujú tak, že tvoria priamo v areáli škôlky. Začínali sme kreslením na asfalt, potom sme kreslili na kartóny, ktoré sme povešali po plote škôlky. Takto vznikla zaujímavá galéria, ktorá zaujala aj verejnosť. Vždy si vymyslíme zaujímavú tému a tej sa venujeme. Vyrábali sme napríklad aj kulisy, “ konkretizuje. Ďalším projektom je Zelená pre Prešov, kde sa snažia spolu s rodičmi skrášliť prostredie dvora škôlky. „Vytvorili sme pocitový chodník, detičky si bosé skúšali rôzne povrchy, nasadili sme pekné kvetiny, a tento rok chceme vytvoriť ďalšie kvetinové záhony. Vytvoríme aj hotel pre hmyz a nasadíme si ovocný strom.“ 
 
„Pani učiteľka je dobrá, najradšej s ňou vyrábame a maľujeme,“ povedala nám Elka Diana Mazárová. „Naučila nás vystrihnúť sliepočku a psíčka. A ešte trénujeme kovbojský tanec a ten je tajný,“ prezradili Ivka Farkašová a Nelka Diaková. 
 
Nedalo nám nespýtať sa ocenenej pedagogičky, aké sú dnešné deti v porovnaní s tými, ktoré učievala pred dvadsiatimi rokmi. „Kedysi boli deti pokojnejšie. Rozdiel je značný, niekedy sme mali v triede aj tridsať detí. Rozdali sme im výkresy, farby a spolu sme maľovali. Dnes to nie je možné, deti sú nesústredené, roztržité, nevydržia sa dlho venovať jednej činnosti. Upútať deti, ktoré majú toľko informácií, je dnes veľmi ťažké. Dnes sú deti veľmi múdre a majú veľký rozhľad. Len tá sústredenosť je slabá, stále ich musíme motivovať a zaujať niečím iným. Dnešné deti potrebujú pevne stanovené mantinely,“ uzatvára Jarmila Albertoni. 
 
Foto: šaja

Diskusia k článku