Tajomstvo úspechu: To, čo chceme sami pre seba, musíme dať najprv iným ľuďom

Tajomstvo úspechu: To, čo chceme sami pre seba, musíme dať najprv iným ľuďom

Prešovčan Rastislav Klučár našiel obľubu v cestovaní. Poháňala ho akási túžba po dobrodružstve. Časom však všetka radosť vyhasla. Všetko sa zmenilo, keď do jeho života vstúpil významný človek, ktorý zmenil nielen jeho život, ale aj životy mnohých iných. V našom rozhovore sa dočítate, kto je tá záhadná osoba a aj to, čo stojí za skutočným úspechom.

Čo vás priviedlo k cestovaniu? 
- Prvýkrát som vycestoval do USA v roku 2003. Vtedy ma poháňala akási vnútorná túžba po dobrodružstve a po poznaní. Ako mnoho mladých ľudí, aj ja som túžil vidieť svet za hranicami Slovenska a spoznať ľudí, ktorých by som bežne v Prešove nestretol. Moja prvá cesta do USA mi dala veľmi veľa, no najmä vo mne posilnila túžbu aj naďalej cestovať a spoznávať svet. Táto silná túžba cestovať mi vydržala približne ďalších jedenásť rokov, no potom som sa dostal do štádia, keď mi už cestovanie neprinášalo žiadnu radosť. Zhruba dva roky som necestoval nikam a bol som len doma na Slovensku. Všetko sa však zmenilo, keď do môjho života v roku 2016 vstúpil človek menom Geshe Michael Roach a ja som znova začal cestovať. Teraz už ale preto, aby som sa zúčastnil jeho obchodných seminárov, ktoré sa na Slovensku nekonajú. A takto som dal svojmu cestovaniu nový rozmer. Moje posledné štyri cesty do Viedne, Indonézie, do Kyjeva a na Taiwan som podnikol cielene a to len preto, aby som sa mohol zúčastniť obchodných seminárov, ktoré Geshe Michael Roach vedie po celom svete. 

Kto je Geshe Michael Roach? 
- Geshe Michael Roach sa narodil v Kalifornii a vyrastal v Arizone. Po ukončení strednej školy získal ocenenie od amerického prezidenta Nixona a vo svojich štúdiách pokračoval na prestížnej americkej univerzite Princeton. Životné okolnosti ho však už v mladom veku zaviedli do ďalekej Indie, kde sa spoznal s Tibeťanmi žijúcimi v exile. Inšpirovaný ich vedomosťami, strávil Geshe Michael dvadsaťpäť rokov na tibetskej univerzite v Indii a ako prvému „západniarovi“ v šesťstoročnej histórii mu bol udelený titul Geshe. 

 

Geshe Michael Roach (vľavo) a Rastislav Klučár na obchodnom seminári
o inováciách a kreativite na Taiwane.

 
Zostal Geshe Michael vyučovať na tibetskej univerzite po ukončení jeho vlastných štúdií? 
- Nie, nezostal. A práve tu sa začína jeho životný príbeh, ktorý mňa ako obchodníka zaujal a inšpiroval. Keďže bol Geshe Michael „západniar“, mali jeho učitelia pre neho pripravenú ešte jednu úlohu. Tou bolo odísť do New Yorku, založiť tam firmu a do jedného roka zarobiť jeden milión dolárov, ktorý by následne venoval na podporu Tibeťanov žijúcich v exile. Geshe Michael dvadsaťpäť rokov študoval princípy u tibetských popredných učiteľov a teraz nastal čas, aby to, čo sa naučil, otestoval v praxi. Povedzme, že išlo o akýsi experiment. 
 
A podarilo sa mu to? 
- Podarilo a nielen to! Geshe Michael stál pri vzniku spoločnosti Andin International Inc., spoločnosť zaoberajúca sa obchodom s diamantmi. Andin International začala podnikať s pôžičkou päťdesiattisíc amerických dolárov, no v krátkom čase sa stala najrýchlejšie rastúcou firmou v histórii New Yorku. V priebehu asi dvadsať rokov sa ročné obraty spoločnosti vyšplhali na dvestopäťdesiat miliónov amerických dolárov a v roku 2009 Andin International Inc. odkúpil americký podnikateľ a investor Warren Buffett. Geshe Michael v súčasnosti aktívne cestuje po celom svete a na svojich seminároch vyučuje jednotlivé princípy, vďaka ktorým sa im podarilo dosiahnuť tento obrovský úspech. 
 

V meste Taipei sa prednášky zúčastnilo 3000 účastníkov.

V čom spočíva tajomstvo úspechu? 
- Tajomstvo úspechu spočíva v tom, že to, čo chceme sami pre seba, musíme dať najprv iným ľuďom. Možno nám to spočiatku celkom nedáva zmysel, no všetci poznáme príslovie „Ako sa do hory volá, tak sa z nej ozýva,“ alebo „Čo zaseješ, to zožneš“ a teda tí, ktorí chcú peniaze, by mali dávať peniaze tým, ktorí to potrebujú a tešiť sa z toho. Tí, ktorí chcú zdravie, budú pomáhať chorým a tí, ktorí túžia mať láskyplné a harmonické vzťahy, budú pomáhať osamelým ľuďom. Toto je však len hrubý náčrt hlavnej myšlienky a my 
v Diamond Heart Slovakia sa venujeme týmto myšlienkam obšírnejšie a ideme, samozrejme, viac do detailov. 

Čo je Diamond Heart Slovakia? 
- Po celom svete existujú „študijné skupiny“, ktorých členovia sa pravidelne stretávajú, aby spolu študovali princípy, ktoré Geshe Michael vyučuje a aby ich hlavne testovali v každodennom pracovnom a súkromnom živote. A o tom presne je aj novovznikajúca slovenská verzia takejto študijnej skupiny s anglickým názvom Diamond Heart Slovakia, čo v preklade znamená Diamantové Srdce. Cieľom Diamond Heart je vytvoriť komunitu ľudí, ktorí majú záujem si tieto myšlienky vypočuť a následne vyskúšať v ich vlastných životoch. V prípade záujmu môžu čitatelia nájsť viac informácií na facebookovej stránke www.facebook.com/DiamondHeartSlovakia a pridať sa k nám. 
Funguje toto „učenie“ u každého? Môže úspech dosiahnuť aj ten, kto je napríklad skeptický? 
S jedným takýmto skeptikom sa práve teraz rozprávate. Ja sám som veľmi racionálny typ človeka, ktorý potrebuje mať veci logicky vysvetlené. Ak tam chýba logika, tak to, bohužiaľ, nie je pre mňa. Geshe Michael sám verejne vyzýva ľudí, aby mu slepo neverili, ale aby sa naučili systém a sami sa presvedčili, či to, čo vraví, funguje alebo nie. 
 
 

Hlavná organizátorka seminárov na Taiwane Yaoli
s Rastislavom Klučárov.

O ako systéme hovoríte? 
- Hovorím o takzvanom štvorkrokovom systéme, ktorý pozostáva z nasledovných krokov. Prvý krok - Rozhodnite sa čo presne v živote chcete dosiahnuť. Druhý krok - Nájdite niekoho, kto chce to isté alebo aspoň podobné. Tretí krok - Pravidelne raz v týždni sa s daným človekom stretnite aspoň na jednu hodinu a urobte niečo pre to, aby ste mu pomohli dosiahnuť to, po čom túži on. Štvrtý krok - Každý večer, predtým než pôjdete spať, si v hlave „premietajte“ 3D film o tom, ako danému človeku pomáhate počas vášho stretnutia s ním, úprimne sa z tejto pomoci jemu radujte a pomaly, ale isto sa pripravujte na príchod toho, čo ste si vy sami želali dosiahnuť vo vašom vlastnom živote. Tento systém je univerzálny a môžete ho použiť na vytvorenie napríklad materiálneho bohatstva, na vytvorenie
harmonického partnerského vzťahu, či na vytvorenie pevného zdravia.

Čo by ste odkázali našim čitateľom na záver? 
- Geshe Michael vysvetľuje jednu kľúčovú myšlienku, vďaka pochopeniu ktorej bol schopný vytvoriť spoločnosť s ročným obratom dvestopäťdesiat miliónov amerických dolárov. No na vysvetlenie tejto myšlienky tu nemáme priestor a preto by som rád pozval všetkých záujemcov na verejnú prednášku, ktorá sa uskutoční v stredu, 20. 6. 2018 o 19-tej hodine v hoteli DoubleTree by Hilton v Košiciach. Počas prednášky budeme mať dostatok času venovať sa detailnému vysvetleniu práve tejto kľúčovej myšlienky, vďaka ktorej vieme dosiahnuť úspech vo všetkých oblastiach nášho pracovného ale aj súkromného života. 
 
Dominika Tuptová
Foto: archív RK

Diskusia k článku