Prešovského Leonarda Di Capria najviac baví natáčanie reklám

Prešovského Leonarda Di Capria najviac baví natáčanie reklám

(šaja) – Učarovali mu svetové predvádzacie móla. Prešovčan Jakub Miščík (22) je modelom, ktorý sa podobá na Leonarda Di Capria. Vďaka svojej práci už štyri roky cestuje po celom svete a stretáva celebrity.

K predvádzaniu sa dostal náhodne, kamarátky šli na kasting do jednej známej modelingovej agentúry a „stiahli“ ho so sebou. „Kasting bol v Prešove. Porozprávali sme sa s porotou, odmerali nás, výška je pri modelingu veľmi dôležitá, chalani musia mať od 183 centimetrov,“ hovorí model, ktorý meria 186 centimetrov a ktorého si často mýlia s hercom Leonardom Di Capriom.

Jakub vyštudoval elektrotechnickú školu. „Už v treťom ročníku som bol modelom a tak som mal individuálny študijný plán,“ prezrádza. Tak ako aj ostatným modelom a modelkám, aj jemu prácu zháňajú bukeri. „Sú to ľudia, ktorí komunikujú s klientom a podľa jeho požiadaviek mu nájdu modela,“ približuje prácu. Po kastingu v našom meste dostal správu, že postúpil do Bratislavy, kde prišlo celkom 80 chlapcov. „Do finále si vybrali šesť Slovákov a šesť Čechov a medzi nimi som bol aj ja. Finále galavečera moderoval Leoš Mareš a konalo sa na Pražskom hrade v Španielskej sále, bolo to prekrásne, “ opisuje začiatky svojej modelingovej kariéry.

Jakuba môžete vidieť na predvádzacích mólach, ale fotí aj pre časopisy. Nafotil reklamy pre mnohých módnych návrhárov. Módne prehliadky si užíva tiež, hovorí, že sú preňho oddychom. „Najviac ma baví točenie reklám, tie si doslova užívam, nechcem ostať pri modelingu, chcem sa venovať reklamám a hraniu vo filmoch,“ hovorí o svojich snoch. „Mám rád, keď je práca zaujímavá, keď si s klientom rozumiem. Mal som zaujímavý džob v Kórei pre športovú značku a v telke to bolo dva roky. Mali sme vlastného kuchára, makalo tam okolo päťdesiat ľudí. Visel som na lane, lietal s ruskou modelkou,“ spomína Jakub a dodáva: „Najlepšie sú platené kampane a reklamy, ktoré putujú do televízie.“ Jakub má veľa kamarátov po celom svete, vždy, keď sa dá, navštevujú sa. Napriek tomu, že Jakub sa páči mnohým ženám, dlhý a vážnejší vzťah nemal. „Zatiaľ sa venujem naplno práci, ale v budúcnosti budem rád, keď si nájdem tú pravú priateľku.“

Zaujímalo nás, do koľkých rokov sa môže muž venovať tejto práci. „Je to individuálne, točil som aj so 45 - ročným kolegom z Kanady. Je to o tom, ako sa model o seba stará, cvičí, udržuje sa. Ja mám rád pohyb, cvičím gymnastiku, chodím do posilňovne a keď som tu, doma, učím deti gymnastiku. Čo sa týka jedla, zjem všetko. Mám rád mäso a ryby a tiež zeleninu. Samozrejme, keď je požiadavka klienta napríklad na fotenie spodnej bielizne, tak viac cvičím, aby som si vyrysoval svaly,“ prezrádza.

Keď Jakub s modelingom začínal, bol veľmi štíhly. „Pôsobil som detsky a niektorým klientom sa to veľmi páčilo. Každý klient má iné požiadavky, mňa teraz obsadzujú do mužských komerčných vecí.“ Z Jakubovej práce sa tešia aj rodičia. „Sú radi, keď sa mi darí, čo ale znamená, že veľa cestujem a málo sa vidíme. A tento rok budem prvýkrát mimo domova na Vianoce, lebo idem na tri alebo až šesť mesiacov do Kórei. Som rád, že vlani sme boli všetci spolu s rodičmi aj so štyroma bratmi a ich rodinami,“ hovorí Jakub, ktorého mnoho ľudí žiada o to, aby im pomohol stať sa modelom či modelkou. „Jedine, čo im môžem povedať je, aby šli na kasting a skúsili šťastie. Lebo táto práca je o šťastí, o tom, že sa zapáčite klientovi a ten si vás vyberie do reklamy či na predvádzanie. Jednoducho, treba nejako vyzerať. Aj v tejto práci platí, že sú horšie a lepšie chvíle. Niekedy model nemá prácu aj niekoľko mesiacov."

O tom, že v tejto branži je nevraživosť samozrejmosťou, niet pochýb. Potvrdil to aj samotný Jakub. „Medzi nami mužmi nie je, ale medzi ženami ju vidím.“ Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že modeling je ľahký, nie je to pravda. „Model musí vedieť trochu aj hrať, vyjadriť emócie, tak, ako to klient vyžaduje. Niekedy je to náročné a nie každý to zvláda. Pri klientovi sa treba vedieť predať, byť zdravo sebavedomý, ale nie namyslený. Pri tejto práci je potrebné veľa improvizovať. Niekde musím byť smutný, potom sa zas mám smiať. Klienti majú radi, keď model vie ukázať emócie.“ Jakub rád spomína na fotenie reklamy v Japonsku. „Bolo to v pohorí, vyviezli ma lanovkou, natáčanie bolo ľahké, žiadne pózy a na konci dňa vírivka a relax. No niekedy makáme aj dvanásť hodín bez prestávky.“

Videl Segala aj Paris Hilton

Jakuba môžeme vidieť aj na Slovensku. Pred tromi týždňami natáčal módne video s herečkou Táňou Pauhofovou. „Bolo to super, a bolo to k novej kolekcii návrhára Marcela Holubca.“ Pri svoje práci stretol Jakub Leonardo Di Capria v Thajsku v jednej reštaurácii. „Fotil som sa so Stevom Segalom a v Miláne som videl Paris Hilton,“ prehrádza s úsmevom. Kým Jakuba nezlákal svet módy, chvíľu pracoval v našom meste. „Mám rád Prešov, ale keby som nemal túto prácu, neostal by som tu. Určite by som šiel do zahraničia, lebo tu je málo práce,“ hovorí sympatický Prešovčan, ktorý nedá dopustiť na Domašu a Vysoké Tatry. „S kamarátmi som v lete absolvoval niekoľko túr, užil som si to.“

Foto: archív JM

Diskusia k článku