Pomôžete Mirkovi k slobode?

Pomôžete Mirkovi k slobode?

(šaja) – Má naozaj veľké srdce. Daniel Kožlej z Prešova robí všetko preto, aby jeho kamarát Miroslav Gilian (38) získal nový motorový pohon na svoj invalidný vozík.

„V Prešove je zariadenie, v ktorom je spojený Domov pre seniorov. Máme tu umiestneného člena našej rodiny. V okolí sa nachádza pekná vonkajšia časť zariadenia s parkom, kde sa dá prechádzať. Počas takýchto prechádzok, kedy som prišiel za príbuzným, ma oslovil viackrát Miro, ktorý je telesne postihnutý a je na vozíku. Poprosil ma, aby som ho odtlačil k výťahu,“ začína rozprávanie Daniel.

Vytvoril účet a zháňa peniaze

Miro Gilian je veľmi sympatický a milý mladý muž, ktorý trpí od narodenia detskou mozgovou obrnou a postihnutím všetkých štyroch končatín. Komunikácia, zmýšľanie je však na úrovni zdravého človeka. „Miro mi bol prvotne cudzí, no viackrát sme sa porozprávali a ja som si ho obľúbil. Porozprával mi svoj životný príbeh a časom som dostal nápad, ako mu pomôcť. Vytvoril som účet a takouto formou by som chcel získať peniaze pre Mira. Je ťažké vcítiť sa do situácie, ktorú nezažívate na vlastnej koži, no snažil som sa vžiť do jeho rozprávania a pocitu slobody, o akom mi rozprával, keď ten vozík mal,“ vysvetľuje Daniel.


Mirko bol v domácej starostlivosti rodičov do svojich ôsmich rokov, no finančná situácia neumožňovala, aby chlapec ostal u nich aj naďalej. Počas pobytu v ústave absolvoval predškolské a aj základné vzdelanie. Od dvadsiatich rokov je v ústavnej starostlivosti v Prešove. Mirko popri obmedzenosti v pohybe trpí úplným ochrnutím dolných končatín. „Hornými dokáže čiastočne ohnúť ruku v ramene a zamerať pohyb ukazovákom, či pridržať si jedlo v nej - teda je obmedzený aj pri vykonávaní základných ľudských potrieb. Momentálne má len mechanický vozík, ktorým sa nedokáže takmer vôbec pohybovať sám. Na starom mechanickom vozíku mu samému trvá viac ako hodinu, kým vyjde aspoň pred areál ústavu. Za pomoci rodiny a súkromných osôb už mal dvakrát zakúpený elektrický skúter. Na jeden z týchto skútrov pred časom neboli k dispozícii náhradné diely a na druhom ho zrazilo auto, bol na priechode pre chodcov,“ pokračuje v rozprávaní Daniel.

Sympatickému Mirkovi chýba sociálny kontakt. Veľmi túži po slobode. Tú mu dokáže zabezpečiť nový motorový pohon na jeho vozíku. „Už sme vďaka dobrým ľuďom vyzbierali viac ako 1 300 eur, ale to ešte nestačí. Preto budeme radi, ak nám pomôžu ďalší dobrí ľudia,“ uzatvára Daniel Kožlej.

Foto: archiv D. K.

Diskusia k článku